Dubaj – jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dubaj ciekawostki i najważniejsze informacje o Dubaju

Dubaj – informacje

1) Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów, wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Państwo położone jest na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską, w Azji.

2) Powierzchnia emiratu Dubaj wynosi 3 885 km². To drugi po Abu Zabi największy emirat ZEA.

3) Wiele osób sądzi, że Dubaj jest bardzo bogaty, gdyż wydobywa się tu dużo ropy. Bynajmniej. Wydobycie ropy przynosi Dubajowi zaledwie kilka procent PKB. Dubaj żyje dostatnio głównie dzięki sprzedaży wolnocłowej i turystyce. Władze robią wiele, aby przyciągnąć turystów i świetnie im się to udaje. Dubaj jest w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych państw świata.

hotel plaża Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Jeden z hoteli i plaża w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie

4) Jaki czas temu mówiono, że Dubaj jest najbardziej rozwijającym się miejscem świata. Mówiono, że 1/4 wszystkich żurawi świata wykorzystywanych do budowy, pracuje właśnie w Dubaju. Nie wiemy jak jest obecnie, ale faktycznie kilkanaście lat temu inwestycje były tu gigantycznie i szybko budowano dużą ilość budynków. A jeszcze 100 lat temu Dubaj był wioską.

5) Wprawdzie oficjalnym językiem jest tu arabski, ale są też używane inne języki, w tym angielski.

wieżowce Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Imponujące wieżowce w centrum Dubaju

Dubaj ciekawostki

6) Podobno przestępczość w kraju wynosi zero procent. Nawet jeśli liczba jest zbyt optymistyczna i nie jest aż tak idealnie, prawdopodobnie niewiele różni się od stanu faktycznego. W Dubaju jest bezpiecznie.

7) W Dubaju są tylko dwie pory roku: zima (od października do marca) i lato (od końca kwietnia do początku października. Podczas lata w Dubaju jest bardzo gorąco, a w zimie Europejczycy jakoś już wytrzymują.

8) Islam, to oficjalna religia nie tylko w Dubaju, ale też w pozostałych emiratach ZEA. Dodajmy, że Dubaj jest jedynym emiratem, w którym świątynie mają też hinduiści i sighowie.

opera Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Gmach opery. Dubaj ciekawostki

9) Jeszcze nie tak dawno Dubaj i inne emiraty obecnie wchodzące w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich był pod kontrolą brytyjską. Niepodległość uzyskał w 1971 roku i przyjął walutę o nazwie dirham (AED). 1 dirham, to ok. 1 PLN, więc nie trzeba nic przeliczać na złotówki.

10) Ponieważ potrzebnych tu jest dużo pracowników, w tym wykształconych specjalistów, ponoć 80% mieszkańców Dubaju, to obcokrajowcy. Jest tu wielu obcokrajowców m.in. z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, także ponad 100 tys. Brytyjczyków.

góry Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Dubaj, to także góry

Stolica emiratu Dubaj

11) Większa część powierzchni Dubaju, to pustynia. Na wschodzie są góry Hajdar. Jest tu tylko jedno miasto, będące stolicą. Nazywa się tak samo jak emirat, czyli Dubaj. W tym mieście mieszka większość wszystkich mieszkańców emiratu. Obecnie prawie 3,5 miliona.

metro Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Kolejka metra i wieżowce Dubaju

12) Najlepszym i najtańszym sposobem transportu w Dubaju są taksówki. Są bardzo tanie i bez problemu można je znaleźć. Warto też skorzystać z metra, jest też rozbudowana sieć autobusów miejskich. Ale (głównie ci bogatsi mieszkańcy) najchętniej jeżdżą swoimi samochodami. Korki samochodowe, to duży problem Dubaju.

13) Skoro już napisaliśmy o metrze. Zaczęło działać w 2009 r. i trwa budowa kolejnych linii. Metro jest zautomatyzowane czyli pociągi jeżdżą bez maszynistów.

Burj Khalifa Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Dubaj. Burj Khalifa, najwyższy budynek świata

14) W mieście Dubaj znajduje się kilka wspaniałych, nowoczesnych budowli. Jedną z nich jest Burdż Chalifa, zwany tez Wieżą Dubaju. To najwyższy obecnie budynek świata. Ma 621,3 m wysokości i ponad 163 kondygnacje. Zbudowano go w latach 2004-2009. Jego sąsiedztwo również robi ogromne wrażenie. Nazwa wieżowca nawiązuje do szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

> Burdż Chalifa ciekawostki

Burj al-Arab Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Z lewej sylwetka słynnego hotelu Burj al-Arab, w którym autor tego tekstu jadł lunch

14) Nie mniej znanym budynkiem w Dubaju jest Burdż al-Arab (Wieża Arabska), czyli hotel-żagiel wybudowany na sztucznej wyspie. Sztucznych wysp, na których wybudowano budynki jest tu sporo, m.in. Wyspy Palmowe (Palm Islands) i Palma Jumeirah (Dżamira). Wciąż trwają kolejne inwestycje, w tym dzielnica Dubai Waterfront o której mówi się, że będzie kilka razy większa niż nowojorski Manhattan.

15) Port morski Jebel Ali zbudowano w latach 1976-1979. Znajduje się w mieście Dubaj. To port handlowy, ale z powodu silnych więzi z USA, to najczęściej odwiedzany przez amerykańskie okręty marynarki wojennej port świata poza USA.

Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Nowoczesne miasto na środku pustyni. Dubaj ciekawostki

16) Port lotniczy Dubaj jest położony 5 km na północ od centrum Dubaju. To jedno z najczęściej odwiedzanych lotnisk cywilnych świata.

17) Dubailand, to największy park rozrywki świata. Miał być gotowy w 2020 r. Jego powierzchni będzie wynosić 277 km kwadratowych.

18) W mieście jest szereg wielkich centrów handlowych. Oczywiście klimatyzowanych, co w tamtejszym klimacie jest po prostu nieodzowne. Dubai Mall, to podobno największe centrum handlowe świata. Jest tu m.in.
ogromne akwarium. Z kolei w centrum handlowym Mul al-Imarat jest stok narciarski z prawdziwym śniegiem (Ski Dubai). Wyobraź sobie: na zewnątrz ponad 30 stopni C., a w środku minusowa temperatura.

meczet Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie
Meczet w centrum Dubaju, w nocnej scenerii

Kolejne ciekawostki o Dubaju

19) Różnica czasu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską wynosi 2 godziny. To dobra informacje dla Polaków, którzy dosyć chętnie wybierają Dubaj jako cel podróży.

20) W przeciwieństwie do Polski, tydzień pracy w Dubaju zaczyna się w niedzielę, a kończy w czwartek. Potem są dni weekendu czyli piątek i sobota.

Dubaj ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Oman
> Jordania
> Tajlandia