Al Hazm Oman ciekawostki

Oman – ciekawostki, zdjęcia

Czas czytania:2 minut/y, 25 sekund/y

Czy warto pojechać do Omanu? Co zobaczyć w Omanie? Sadurski.com zaprasza do Sułtanatu Omanu, 3-milionowego państwa w Azji, na Półwyspie Arabskim.

Ar-Rab al-Chali – największa pustynia na świecie

Na południu Półwyspu Arabskiego położona jest pustynia Ar-Rab al-Chali (po polsku: pusta ćwiartka). Znajduje się ona na terytoriach krajów: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Oman. Jest ona największą piaszczystą pustynią na świecie i zajmuje powierzchnię 650 tysięcy kilometrów kwadratowych czyli jest ponad 2 razy większa niż obszar Polski.

pustynia Ar-Rab al-Chali Półwysep Arabski
Pustynia Ar-Rab al-Chali, Półwysep Arabski

Pałac Sułtana Omanu w Muscat

Obecnym władcą Omanu od 1970 roku jest Kabus ibn-Said (ur. 18 listopada 1940 r. w Salali). Jest on także sułtanem stolicy kraju czyli miasta Maskat, premierem kraju oraz ministrem kilku resortów. Sułtan sprawuje również funkcje wojskowe:
– Feldmarszałek Królewskiej Armii Omanu
– Admirał Królewskiej Marynarki Wojennej Omanu
– Marszałek Królewskich Sił Powietrznych Omanu
– Generał (honorowy) Armii Brytyjskiej.

Oman ciekawostki pałac sułtana Muscat
Muscat. Pałac sułtana Omanu. Oman ciekawostki

Fort Al Jalali w Muscat

Fort Al Jalali, niegdyś zwany Fort of Sao Joao, znajduje się w ponad 470-tysięcznym mieście Muscat w Omanie. Ta jedna z najciekawszych fortyfikacji Omanu, została wzniesiona w XVI wieku na szczycie skalistego urwiska.

Z fortu rozpościera się piękny widok na zatokę, port, Stare Miasto i pałac sułtana. Wejść można do niego jedynie od strony portu. Z dziedzińca można schodami przejść do pomieszczeń oraz do wież.

Al Jalali Muscat Oman ciekawostki
Fort Al Jalali Muscat w stolicy Omanu, Mucat. Oman ciekawostki

Fort Bahla

Fort Bahla, to jedna z czterech twierdz położonych u stóp wyżyny Djebel Akhdar w Omanie. Pierwsza twierdza zbudowana w XIII i XIV wieku najprawdopodobniej przez Persów, została zdobyta i zburzona w 1610 roku. Obecny fort, otoczony jest murem o wysokości 5 metrów, został zbudowany w XVII wieku przez dynastię Nabhani. Fort znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1987 roku.

Ponad 60-tysięczne miasto Bahla w Omanie, znajduje się w mintakacie Ad-Dachilijja.

oman ciekawostki fort Bahla
Fort Bahla w Omanie. Oman ciekawostki

Fort Al Hazm w mieście Rustaq

Rustaq, to miasto i wilayah (powiat) w regionie Al Batinah w północnym Omanie. Kiedyś Rustaq był stolicą Omanu. Nazwa miasta pochodzi od słowa “rusta”, po polsku: “duża wieś”.

W Rustaq znajduje się imponujący fort Al Hazm, będący przykładem islamskiej architektury Omanu sprzed trzystu lat. Najwyższa wieża fortu (są ich cztery) ma 18,5 metra wysokości i 6 metrów średnicy. Mury fortu mają nie mniej niż 3 metry grubości. Wszystko znajduje się na trzech poziomach; są tu oddzielne domy, meczet, zbrojownia.

Oman ciekawostki fort Al Hazm
Oman. Fort Al Hazm w Rustaq (zdjęcie tego fortu również na samej górze)

Ciekawostki o Omanie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

> Więcej zdjęć fortu Al Hazm poniżej

muzeum hotel hotele ciekawostki Poprzedni post Hotele – ciekawostki
ciekawostki o spaniu sny fakty na temat snów Następny post Ciekawostki o spaniu – część 2