O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

wakacje wyjazd

Wakacyjne listy rzeczy, które trzeba zebrać ze sobą w podróż, bywają naprawdę długie. Nieco krótsza jest lista kwestii, o których należy pamiętać przed wyjazdem na wakacje. Załatwienie wszystkich przedurlopowych spraw może wpłynąć na jakość naszego wypoczynku znacznie bardziej, niż wypełniona po brzegi walizka.

Sprawdź, czy wszystkie twoje dokumenty są wciąż ważne

Przed wyjazdem na wakacje powinniśmy zadbać o wiele istotnych kwestii. Zanim dopracujemy szczegóły logistyczne i wykupimy ubezpieczenie w podróży zagranicznej, niezwykle istotną kwestią jest przegląd dokumentów. Paszport, dowód osobisty, prawo jazdy czy nawet karta do bankomatu – wszystkie one mają określoną datę ważności. Dlatego przed wyjazdem koniecznie powinniśmy zweryfikować, czy poszczególne dokumenty nie wygasną w trakcie naszych wakacji.

Kiedy to zrobić? Ze względu na czas oczekiwania na przedłużenie czy wyrobienie poszczególnych dokumentów, taki przegląd powinien mieć miejsce około pięciu tygodni przed wyjazdem. W razie potrzeby pozwoli to nam na zaplanowanie wizyty w odpowiednim urzędzie albo instytucji, a także odczekanie na wydanie aktualnych dokumentów w przepisowym terminie. Jeżeli trafia nam się okazja last minute, powinniśmy sprawdzić ważność wszystkich istotnych dokumentów przed dokonaniem zakupu biletów. Skrupulatność pod tym kątem uratowała przed stratą pieniędzy niejednego turystę.

Zadbaj z wyprzedzeniem o odpowiednie ubezpieczenie

Chociaż zadbanie o polisę turystyczną obejmującą koszty leczenia było istotne zawsze, w czasach pandemii covid-19 ubezpieczenie i podróż to nieodłączna para. Wcześniej posiadanie dokumentu tego typu wymagane było przy wjeździe do garstki krajów, takich jak Rosja, Ukraina czy Białoruś. Obecnie wiele innych krajów wymaga od turystów potwierdzonego zabezpieczenia na wypadek zarażenia koronawirusem oraz ewentualnej hospitalizacji. Jako że powikłania związane z tą chorobą mogą być naprawdę poważne, przy wyborze polisy warto zastanowić się nad dodatkowymi opcjami, związanymi chociażby ze wsparciem ubezpieczyciela w powrocie do domu.

Co ciekawe, wykupienie ubezpieczenia podróżnego na długo przed wakacjami nie przyczyni się do zmniejszenia kosztu polisy. W ostateczności dokonać zakupu możemy nawet w trakcie podróży, korzystając ze stron internetowych Towarzystw Ubezpieczeniowych i dokonując płatności przez internet. O ubezpieczenie warto jednak zadbać minimum 10 dni przed wyjazdem. Czemu w takim właśnie terminie? Nawet tyle dni wynosić może okres karencji ubezpieczenia, czyli czas, przez który mimo dokonania opłaty polisa nie działa. To popularne zabezpieczenie przed wykupowaniem polis już po wypadku, ale może być niekorzystne dla uczciwych ubezpieczonych wówczas, gdy decydują się zwlekać z podjęciem decyzji o kupnie ubezpieczenia.

Poruszając temat podróży zagranicznych oraz wymagań związanych z koronawirusem, należy wspomnieć dodatkowo o specjalnych formularzach, bez których nie wjedziemy na teren danego kraju. Tak jest na przykład w przypadku Belgii. Jeżeli nasz pobyt w tym kraju ma trwać dłużej niż 48 godzin, musimy posiadać specjalny formularz identyfikacyjny. Jego wzór, podobnie jak obwarowania związane z podróżami do wszystkich państw utrzymujących z Polską stosunki dyplomatyczne, dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wypisz punkt po punkcie kolejne etapy podróży

Jeżeli nie jedziemy na zorganizowane wakacje, podróż wymagać może od nas niemałych umiejętności logistycznych. Dojazd na dworzec czy lotnisko, potem zmiany środków transportu w trakcie podróży, a w końcu przemieszczanie się w nieznanym środowisku podczas zwiedzania obcego kraju… W trakcie wakacyjnego szaleństwa nawet osoby potrafiące działać spontanicznie miewają problemy z ogarnięciem wszystkich punktów podróży. Dlatego też przed wyjazdem na wakacje warto prześledzić punkt po punkcie jego kolejne etapy.

Warto przy tym zaznaczyć, że wyjazd za granicę to nie tylko przelot. Myśląc o podróży skupiamy się niekiedy tylko na jej największych częściach, takich jak kilkugodzinny lot samolotem. Tymczasem to najmniejsze odcinki drogi mają tendencję do sprawiania największych problemów. Lotniska w poszczególnych miastach bywają oddalone od centrum o kilkadziesiąt kilometrów, a komunikacja autobusowa jest często całkowicie niekompatybilna z godzinami przylotów. Bez odpowiedniego planu na poszczególne etapy podróży, możemy skrócić sobie urlop o kilka czy nawet kilkanaście godzin, spędzonych na kręceniu się w kółko.