Japonia. Wodospad Kegon

Kegon wodospad Japonia Japan

1) Wodospad Kegon, to jeden z trzech największych wodospadów Japonii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Nikkō, na wyspie Honsiu.

2) Tak naprawdę jest główny wodospad szerokości 7. metrów oraz 12 mniejszych, w jego sąsiedztwie.

Kegon wodospad Japonia Japan
Parking i sklepiki obok wodospadu Kegon

3) Wodospad tworzy się na rzece Daiya i spada wysokości 97 metrów wpada do jeziora Chūzenji. Jest to najwyżej położony zbiornik wodny w Japonii (1269 m n.p.m), mający powierzchnię 11.62 kilometrów kwadratowych.

Kegon wodospad Japonia Japan
Wejście na platformę widokową, z prawej za chwilę wszyscy ujrzą wodospad Kegon

4) Wodospad można obserwować, wchodząc na specjalnie zbudowaną platformę widokową.

5) W 1927 roku wodospad Kegon został uznany za jeden z „ośmiu widoków”, które najlepiej pokazały Japonię i jej kulturę w okresie Shōwa.

Kegon – kolejne ciekawostki o wodospadzie

6) Dodatkową atrakcją tego miejsca są pojawiające się tu czasem małpy. Można je zobaczyć głównie w lecie.

Kegon wodospad Japonia Japan Nikko National Park
Wodospad Kegon – woda spada z wysokości 97 metrów

7) Jesienią jest tu bajecznie kolorowo. Na drodze z Nikko do Chūzenji robią się korki samochodowe, gdyż wiele osób chce podziwiać widoki.

8) Kegon ma też przeszłość, o której należałoby zapomnieć. 100 lat temu, w latach 20-ych XX wieku ten wodospad był popularny wśród Japończyków popełniających samobójstwa. Głównie wśród młodzieży. Jednym z samobójców był młody filozof i poeta Misao Fujimura (1886 – 22 maja 1903). Zanim skoczył w przepaść, na pniu drzewa napisał swój ostatni wiersz.

Kegon wodospad Japonia Japan Nikko National Park Happy Skyscraper Wesoły Wieżowiec
Wesoły Wieżowiec i tablica Nikko National Park, obok wodospadu Kegon

9) Wodospad Kegon, to jedno z kilkuset miejsc na świecie, obok którego został sfotografowany Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). Powyżej jedno ze zdjęć obok wodospadu.

Ciekawostki o wodospadzie Kegon i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zamek w Matsumoto
> Kurashiki
> Hakone

Co to są wodospady?

Wodospad, to swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.