Ciekawostki ze świata agroturystyki

agroturystyka ciekawostki Polska informacje gospodarstwa agroturystyczne koń dziecko ogrodzenie

Agroturystyka ciekawostki w Polsce i za granicą. Ciekawostki agroturystyczne, zwyczaje ludowe

Tradycyjne wciąganie tabaki

Ciekawą atrakcją, jaką oferują niektóre gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach, jest rogarstwo. Polega ono na wykonywaniu tabakier z bydlęcych rogów. Warsztaty rogarskie oferują między innymi Sierakowice, Głodnica i Brodnica Dolna.

Stopy pełne roboty

W okresie jesiennym aa Kurpiowszczyźnie można wziąć udział w tradycyjnym kiszeniu kapusty. Czas ten umilany jest wspólnym śpiewaniem oraz kurpiowskimi opowiadaniami.

Tarpany w Polsce

Na Półwyspie Popielińskim na Mazurach można spotkać potomków wymarłych tarpanów. Są to koniki polskie, których 4 tabuny żyją dziko na Mazurach.

Najpiękniejsza wieś Mazur

Wieś Biesowo znajdująca się koło Biskupca została uznana za najpiękniejszą wioskę Warmii i Mazur. Jej mieszkańcy własnoręcznie wzbogacili miejscowość o place zabaw i miejsca spotkań, które są dodatkową atrakcją dla przyjeżdżających tu rodzin z dziećmi.

Agroturystyka ciekawostki: Najpiękniejsza polska wieś

Około 70 km od Krakowa znajduje się jedna z najpiękniejszych polskich wsi – Zalipie. Wizytówką miejscowości są malowane domy. W pierwszy weekend po Bożym Ciele mieszkańcy biorą udział w konkursie na najpiękniej ozdobioną chatę.

agroturystyka ciekawostki Polska informacje gospodarstwa agroturystyczne biały koń dziewczynka
Agroturystyka ciekawostki, gospodarstwa agroturystyczne, ekoturystyka

Młodzi chłopcy biją w tarabany

W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę w małej świętokrzyskiej miejscowości- Iwaniska odbywa się tarabanienie pod domami panien na wydaniu. Tradycja polega na biciu we własnoręcznie przygotowany przez mieszkańców bęben z byczej skóry. Pochodzenie tradycji nie jest znane, lecz mieszkańcy podtrzymują ją co roku.

Wielkanocne plucie ogniem

Również w okresie Wielkanocnym w Koprzywnicy w województwie świętokrzyskim, po odbyciu Wigilii Paschalnej, mieszkańcy oraz przyjezdni mogą obejrzeć bziuki. Jest to tradycja polegająca na pluciu ogniem w czasie rezurekcji.

Spanie na sianie

W niemieckich gospodarstwach agroturystycznych turyści mogą skorzystać z oferty hoteli na sianie. Noclegi organizowane są w starych stodołach, a odwiedzający przywożą własne śpiwory i śpią na sianie.

Wiejskie stodoły

W Wielkiej Brytanii gospodarze udostępniają turystom stare stodoły z łóżkami polowymi, jako obiekty noclegowe.

Panny na wydaniu

W dzień Wigilii na Podhalu góralki, aby dowiedzieć się kiedy wyjdą za mąż, biegną do chlewa i potrząsają jego zaporą trzy razy. Później czekają na chrząkanie świni. Ile razy ta zachrząknie, tyle lat panna będzie musiała czekać na zamążpójście.

Agroturystyka ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Agroturystyka w Polsce
> Dolny Śląsk i agroturystyka