20 niesamowitych faktów o świnkach morskich

kawia domowa świnka morska ciekawostki

Świnka morska ciekawostki, które warto znać. Kiedy przybyła do Europy? Wygląd i charakter. Przeczytaj, jeśli chcesz kupić świnkę morską

Świnka morska – podstawowe informacje

1) Nieduży gryzoń, zwany powszechnie świnką morską, fachowo nazywany jest kawią domową.

2) Kawie żyły na wolności w Ameryce Południowej. Zaczęto je hodować dla mięsa oraz skór. Do Europy przybyły z Peru, około 1500 roku. Po drodze statek zatrzymał się w Gwinei, dlatego zwierzę otrzymało angielską nazwę: świnka gwinejska (guinea pig).

3) Potem te zwierzęta nazwano świnkami, gdyż wyglądem przypominały małe świnie. Do tego chrząkały i pomrukiwały podobnie jak świnie.

4) Świnkę morską po raz pierwszy naukowo opisano w 1547 roku. Był to okaz żyjący na Santo Domingo, na Karaibach. Podobno świnki morskie zostały tu sprowadzone z Ameryki Południowej około 500 r. p.n.e.

kawia domowa świnka morska ciekawostki
Sympatyczny gryzoń. Świnka morska ciekawostki

Jak wygląda świnka morska (kawia domowa)

5) Kawia domowa ma 20-30 cm długości i waży 700 gram lub więcej. Mara patagońska ma 50-60 cm, a kapibara nawet 1 metr długości. Wszystkie należą do tej samej rodziny.

6) Świnki morskie mają różne umaszczenie. Są białe, czarne, szare, rude. Futra są jednolite kolorystycznie lub mają łaty. Są długowłose, krótkowłose lub bezwłose.

7) Świnka morska nie ma ogona lub ma szczątkowy ogon.

8) Jej przednie kończyny mają cztery palce, a tylne – trzy.

9) Samce są większe od samic. Płeć odróżnia się, oglądając ich narządy płciowe.

10) Świnka morska może jeść cały czas. Aby wydalić pokarm z jelita, musi zjeść kolejny pokarm.

kawia domowa świnka morska ciekawostki
Świnka morska ciekawostki o kawii domowej

Jeśli chcesz kupić świnkę morską

11) Świnka morska łatwo oswaja się z człowiekiem. Po jakimś czasie rozpoznaje swego właściciela oraz jego głos.

12) Minimalny rozmiar klatki dla świnki morskiej, to 100×60 cm powierzchni. Należy zapewnić miejsce do spania, naczynko na pokarm, poidełko oraz suche siano. Także miejsce do zabawy.

13) Świnka morska wymaga specjalnego odżywiania. Jej dieta powinna zawierać owoce i warzywa zawierające witaminę C. Nie można ich karmić roślinami strączkowymi (np. fasolą) ani kapustą.

14) Zęby świnki morskiej wciąż rosną, ale ścierają się podczas spożywania posiłków. W przypadku przerostu zębów, należy pójść ze świnką do weterynarza. Trzeba też pamiętać, aby samemu przecinać śwince pazurki. Należy to robić umiejętnie lub pójść z nią do lekarza.

15) Świnki morskie żyjące samotnie często nienawidzą drugiego osobnika, jeśli zostanie dodany do klatki. Z kolei, gdy się do siebie przyzwyczają, źle znoszą rozłąkę.

16) W warunkach domowych świnka morska żyje 5-6 lat. Zdarza się, że nawet 8 lat.

kawia domowa świnka morska ciekawostki
Kawia domowa czyli świnka morska ciekawostki

Świnka morska ciekawostki

17) Już po trzech godzinach od przyjścia na świat, świnka morska biega.

18) Pierwszy artystyczny wizerunek świnki morskiej powstał w 1580 roku. Obraz nieznanego artysty znajduje się w Londynie, w zbiorach National Portrait Gallery.

19) W 1961 roku świnka morska poleciała w kosmos. Leciała na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sputnik 4, a wraz z nią leciał pies oraz myszy.

20) Odmiana skinny powstała w amerykańskich laboratoriach. W Szwecji ta rasa pojawiła się w 200 roku, w Polsce w 2006 roku.

Świnka morska ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Papużka falista
> Diabeł tasmański
> Leniwiec