Fascynujące ciekawostki o Peru

Peru ciekawostki atrakcje Ameryka Południowa zabytki góry miasto katedra

Peru ciekawostki i najważniejsze informacje o Peru w skrócie. Położenie, historia, regiony, przemysł, miasta

Peru – informacje

1) Republika Peru (República del Perú), to państwo nad Oceanem Spokojnym, w zachodniej części Ameryki Południowej.

2) Mieszka tu ponad 33 milionów ludzi, 5 milionów mniej niż w Polsce. Za to powierzchnią Peru jest 4 razy większe od Polski.

3) Peru administracyjnie podzielone jest na 25 regionów (Amazonas, Ancash, Apurímac, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Callao, Cuzco, Huancavelica, Huánuco, Ica, Junín, La Libertad, Lambayeque, Lima, Loreto, Madre de Dios, Moquegua, Pasco, Piura, Puno, San Martín, Tacna, Tumbes, Ukajali oraz prowincję Lima.

góry Andy atrakcje góry co zobaczyć przyroda podróże
Góry w Peru

4) Ok. połowa mieszkańców Peru, to metysi (potomkowie Indian i białych), ok. 40% – Indianie i kilkanaście procent – biali.

5) 80% mieszkańców mówi po hiszpańsku. Mniej więcej tyle samo jest katolików. Walutą Peru jest sol.

6) Peru, to 3 krainy geograficzne: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selva (dżungla).

Arequipa miasto peruwiańskie atrakcje wakacje
Centrum peruwiańskiego miasta Arequipa o zmierzchu

Costa

7) Nizinny region Costa, położony wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, zajmuje 12% powierzchni kraju i mieszka tu większość mieszkańców Peru. Powstaje tu połowa produkcji rolniczej kraju, są tu uprawy m.in. bawełny długowłóknistej, trzciny cukrowej i ryżu.

8) W Costa jest stolica kraju, Lima, w której wraz z przedmieściami mieszka 8 mln ludzi. Są też dwa duże porty rybackie: Pisco i Paracas. Rybołówstwo, to ważna gałąź gospodarki Peru.

Lima ciekawostki atrakcje zabytki Peru Plaza de Armas katedra
Lima, stolica Peru. Katedra na Plaza de Armas

Sierra

9) Sierra, to przemysł wydobywczy miedzi, cynku, ołowiu, wanadu, rtęci i żelaza oraz przemysł hutniczy. Także uprawy (m.in. kukurydza, kawa, kakao, herbata) i hodowla (bydło, owce, alpaki, lamy).

10) Największe miasto, to Cuzco (Cusco), położone w pobliżu wulkanu El Misti Arequipa (5822 m n.p.m., ostatnia erupcja w 1985 r.). Miasto Cuzco, to dawna stolica państwa Inków. Obecnie mieszka tu ok. 400 tys. ludzi. Cuzco w języku keczua oznacza „pępek świata”.

katedra kościół peruwiańskie miasto Cuzco Cusco atrakcje zabytki miasto
Katedra w centrum peruwiańskiego miasta Cuzco

Selva

11) Selva, to region na wschodzie Peru. Jest tu klimat gorący, wilgotny równikowy. Zajmuje 2/3 powierzchni kraju i mieszka tu tylko kilkanaście procent ludności. Jest tu jezioro Titicaca, uprawiany jest m.in. ryż, bataty, jukka, trzcina cukrowa.

Peru ciekawostki atrakcje góry
Peru słynie z pięknych krajobrazów

Peru ciekawostki z historii

12) W okresie prekolumbijskim na terenie obecnego Peru istniały rozwinięte cywilizacje indiańskie. Ich kres nastąpił po dotarciu tu Hiszpanów i założeniu przez nich wicekrólestwa Hiszpanii. Ostatnim sukcesem militarnym Hiszpan, które ukoronowało ich sukcesy, było pokonanie inkaskiego wodza Tupaca Amaru w 1572 roku.

13) Wojna o Pacyfik (wojną o saletrę) toczyła się w latach 1879–1884. Stronami byli: Chile oraz Peru z Boliwią. Po zwycięstwie Chile, które zdobyło ziemie bogate w saletrę, Boliwia straciła prowincję Litoral, w związku z tym dostęp do Pacyfiku, a Peru straciło prowincję Tarapacá.

tarasy solne Peru ciekawostki atrakcje
Tarasy solne. Peru ciekawostki

Kolejne ciekawostki o Peru

14) Najwyższa góra Peru, to Huascarán (6768 m n.p.m.).

15) Największe miasta Peru, to: Lima (mieszka tu co czwarty obywatel Peru), Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Piura, Iquitos, Chimbote, Cuzco i Huancayo.

16) Duże znaczenie w przemyśle Peru ma wydobycie rud miedzy, cynku, ołowiu, żelaza, ropy naftowej, gazu ziemnego i srebra.

peruwiańskie góry Andy atrakcje
Gdzieś w górach Peru ciekawostki

17) Transport i komunikacja Peru są słabej jakości. Jest wiele dróg marnej jakości (łącznie jest 70 tys. km dróg), a wiele linii kolejowych pamięta jeszcze XIX wiek.

18) Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Limie (Jorge Chávez) oraz w Iquitos. Główne porty morskie Peru są w Callao, Talara i Mollendo.

19) W Peru jest 16 uniwersytetów (najstarszy, Uniwersytet Świętego Marka w Limie, założono w 1551 roku), 5 politechnik, trzy akademie i 15 szkół wyższych.

20) Najpopularniejszy sport Peru, to piłka nożna (reprezentacja miała sukcesy międzynarodowe, np. udział w finałach mundialu 2018). Popularna jest też siatkówka.

Nazca koliber Peru ciekawostki rysunki
Koliber, jeden z najsłynniejszych geoglifów w Nazca. Zdjęcie z samolotu

Nazca

21) Jedną z największych atrakcji Peru oprócz słynnego Machu Picchu są nie mniej słynne rysunki z Nazca. Między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e. stworzyli je Indianie Nazca. Usuwali z powierzchni czerwony żwir, odsłaniając jaśniejszą, żółtobiałą glebę. W ten sposób powstały linie szerokie ma metr i głębokie na 20 centymetrów, które stworzyły schematyczne rysunki (geoglify) o motywach zwierzęcych, roślinnych i geometrycznych. Rysunki w całej okazałości można oglądać z wysokości, podczas lotu samolotem.

Najsłynniejsze rysunki z Nazca przedstawiają pająka, kondora, kolibra, orki, małpy, psa, kaktusy, kwiaty i ryby.

22) Rysunki odkryli w 1926 r. naukowcy: Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe. Nie ma pewności, po co rysunki powstały. Sądzi się najczęściej, że rysunki mają wiele wspólnego z obserwacjami astronomicznymi Inków oraz z porą zasiewu i zbiorów rolniczych.

Peru ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lima, stolica Peru
> Machu Picchu
> Montevideo, Urugwaj