System CMS WordPress – jak zacząć będąc początkującym?

System CMS WordPress

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który służy jako darmowe oprogramowanie, którego użytkownicy mogą używać jako narzędzia do tworzenia stron internetowych w sposób podstawowy lub profesjonalny.

Ponieważ jest to wolne oprogramowanie, użytkownicy mogą używać kodu programu, aby dostosować go do swoich potrzeb, a nawet wprowadzać własne ulepszenia bez konieczności posiadania licencji. Tworzenie stron WordPress dzięki swojej elastyczności i łatwości użytkowania stało się jedną z najczęściej używanych alternatyw do tworzenia stron internetowych lub blogów o różnorodnej tematyce.

Zalety tworzenia stron w WordPressie

  • Prostota użytkowania;
  • Łatwość instalacji i przewidywalność konfiguracji. Tworzenie samego konta zajmuje kilka minut;
  • WordPress daje wiele możliwości związanych ze zmianą projektu w celu nadania mu pożądanego wyglądu;
  • Można go dostosować do wszelkich potrzeb internetowych;
  • Jest zoptymalizowany pod kątem SEO;
  • Stosunkowo bezpieczny, zadba o ochronę świeżo utworzonej strony.

Jak działa WordPress?

WordPress został pierwotnie stworzony jako platforma blogowa, dziś jest to system CMS, który służy tworzeniu wszelkiego rodzaju stron internetowych. Pełna wersja dostępna jest za pośrednictwem WordPress.org i działa jako oprogramowanie do pobrania, które instalowane jest na własnej domenie.

Łatwiejsza w użyciu wersja systemu CMS, jednakże o ograniczonych funkcjach to WordPress.com. Obie opcje obejmują narzędzia potrzebne tworzeniu witryn. Jeśli jednak chcemy skorzystać z pełni zalet, jakie oferuje pełna wersja, potrzeba pomocy web designera lub programisty.

Czy więc początkujący powinien wybrać WordPress.com jako dobrą alternatywę? Jest to pomocna opcja, gdy chcemy, aby oprogramowanie wykonało większość pracy za nas. Dzięki tej wersji nie trzeba dodatkowo płacić za domenę, hosting czy zarządzanie serwerem. Z drugiej zaś strony, darmowa opcja ogranicza rozwój witryny na wielu polach. Płatna wersja jest zatem odpowiednim wyborem dla początkujących, równie łatwa w obsłudze, oferuje o wiele więcej opcji rozwoju.

Pierwsze tworzenie strony internetowej w WordPress

Tworzenie stron w WordPressie zajmuje tylko kilka minut. Kiedy ten krok się skończy, co zrobić? Należy zacząć od zalogowania się do obszaru administracyjnego i rzucenia okiem na swoją nową witrynę i jej funkcje. Zorganizowanie i skonfigurowanie swojej platformy to pierwszy krok, który jest często pomijany, a mimo to niezbędny, jeśli chcemy, aby witryna poprawnie funkcjonowała.

Następnie należy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:

  • Jaki jest cel witryny?
  • Jak ma się nazywać Twoja witryna?
  • O czym jest Twoja witryna?
  • Jaki jest Twój poziom, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych?

Gdy odpowiemy na powyższe pytania, powstanie początkowy zamysł dotyczący tego, jak zorganizować swoją witrynę. Dostosowanie motywu, własnego stylu pisania, czy stworzenie w głowie wyobrażenia o kategoriach, które zamierzamy zaoferować i tematach, które należy poruszyć to pierwsze kroki w rozwoju własnej witryny.

O czym należy pamiętać, tworząc stronę w WordPress?

Aby pierwsza strona była imponująca i komfortowa dla użytkownika, należy skoncentrować się na podstawach. Skorzystaj z możliwości tworzenia własnych motywów, które uzupełnią zawartość witryny. Dostępnych jest również setki darmowych i płatnych motywów.

Treść jest podstawą. Z okna ekranu administracyjnego w menu Artykuły możesz zacząć pisać i zarządzać swoimi treściami. Aby napisać swój pierwszy tekst, kliknij Dodaj. Ekran, który się pojawia, może wydawać się imponujący, ale nie ma w tym nic skomplikowanego. Należy wypełnić puste pola o tytułtreśćkategorię i opublikować swoje nowe treści.

Nie należy zapominać także o rozszerzeniach lub wtyczkach mających na celu poprawę funkcjonalności witryny. Istnieje nieskończona liczba rozszerzeń, np. integrujących nowe funkcje, czy optymalizujących SEO.

Tworzenie witryny w CMS WordPress — nawet dla początkujących

Omówione zostało tylko kilka podstawowych funkcji WordPressa. Jeśli na początku masz problemy, pamiętaj, że każdy użytkownik systemu CMS WordPressu przez to przechodził. Jeśli potrzebujesz pomocy, dostępnych jest wiele możliwości wsparcia, jednakże łatwość obsługi systemu umożliwia opanowanie systemu nawet przez początkujących.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Investnet.pl