Zabytki japońskiego Nikko
W prefekturze Tochigi, na wyspie Honsiu, leży 90-tysięczne miasto Nikko. Turyści przybywają tu głównie z powodu Nikkō Tōshō-gū – kompleksu chramów sintoistycznych które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszą częścią grupy zabudowań jest grobowiec Ieyasu Tokugawy, jednego z trzech „zjednoczycieli” Japonii. Jego budowa rozpoczęła się w rok po jego śmierci, w 1617 roku
Na terenie kompleksu o powierzchni 80 tys. metrów kwadratowych, znajduje się 55 budowli, w tym 23 pawilony główne. Pięć z nich jest na liście narodowych skarbów Japonii. Wejście na teren jest płatny (1300 jenów od osoby dorosłej).
Niektóre obiekty wciąż są odnawiane. Niestety z powodu kolorystyki (złoto, czerwień, inne jaskrawe kolory) wyglądają trochę kiczowato, ale ładnie wychodzą na zdjęciach. Styl nazywany jest “japońskim barokiem”.
Nad wejściem do niegdysiejszej stajni znajduje się pierwszy wizerunek trzech małp (jedna zasłania usta, druga oczy, trzecia uszy). Motyw bardzo znany i do dziś wciąż powielany na różne sposoby, także w światowej popkulturze. Nad wejściem do innego budynku są małe postacie kota i jaskółki. Podobno bardzo znane.
Po przejściu pod nimi, odwiedzających czeka kilkadziesiąt kamiennych, wysokich schodów. Niezależnie od pory roku, tempa wchodzenia po schodach i wieku, na pewno się spocisz i prawdopodobnie w mięśniach nóg dostaniesz zakwasów. Dlatego osoby starsze ewentualnie mogą sobie tę krótką wędrówkę darować. Po pokonaniu schodów każdy ujrzy grobowiec Tokugawy – brązowa urna przykryta niedużym dachem.
Najsłynniejszy fragment kompleksu, to bogato zdobiona złotem brama Yōmei-mon (Brama Światła Słonecznego), znana też Higurashi-no-mon (Brama Zmierzchu). Na terenie kompleksu rosną ponad 300-letnie, wysokie cedry japońskie.
Po wyjściu z terenu Tōshō-gū, kilkaset metrów dalej, znajduje się odnawiana od dawna świątynia Rinnoji. Tu wstęp też jest płatny. Wewnątrz są postacie trzech buddów siedzących na kwiatach lotosu i inne figury. Niestety nie można robić zdjęć.
Ta drewniana świątynia od ładnych kilku lat znajduje się wewnątrz solidnej, blaszanej konstrukcji. Zostanie ona usunięta w 2019 roku, gdy wszystko będzie gotowe. Obecnie po obejrzeniu wnętrza można wejść po schodach kilka kondygnacji, aby uświadomić sobie, że odnawiana świątynia jest wewnątrz.
W obu miejscach Wesoły Wieżowiec był dwukrotnie, w 2014 i 2018 roku.
W okolicy Nikko znajduje się wodospad Kegon i jezioro Chazenji, u podnóża wulkanu Nantai.
Tekst: (c) Sadurski.com
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec