Zabytki japońskiego Nikko

Nikko Japonia Tosho-gu Japan

W prefekturze Tochigi, na wyspie Honsiu, leży 90-tysięczne miasto Nikko. Turyści przybywają tu głównie z powodu Nikkō Tōshō-gū – kompleksu chramów sintoistycznych które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszą częścią grupy zabudowań jest grobowiec Ieyasu Tokugawy, jednego z trzech „zjednoczycieli” Japonii. Jego budowa rozpoczęła się w rok po jego śmierci, w 1617 roku

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Nikko. Jedna z bogato zdobionych budowli Tosho-gu

Na terenie kompleksu o powierzchni 80 tys. metrów kwadratowych, znajduje się 55 budowli, w tym 23 pawilony główne. Pięć z nich jest na liście narodowych skarbów Japonii. Wejście na teren jest płatny (1300 jenów od osoby dorosłej).

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Obok budowli pokazanej na zdjęciu wyżej, ale widok w odwrotną stronę

Niektóre obiekty wciąż są odnawiane. Niestety z powodu kolorystyki (złoto, czerwień, inne jaskrawe kolory) wyglądają trochę kiczowato, ale ładnie wychodzą na zdjęciach. Styl nazywany jest „japońskim barokiem”.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Grobowiec Tokugawy, najwyżej położona część Tosho-gu

Nad wejściem do niegdysiejszej stajni znajduje się pierwszy wizerunek trzech małp (jedna zasłania usta, druga oczy, trzecia uszy). Motyw bardzo znany i do dziś wciąż powielany na różne sposoby, także w światowej popkulturze. Nad wejściem do innego budynku są małe postacie kota i jaskółki. Podobno bardzo znane.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Do tej świątyni można wejść wyłącznie bez obuwia

Po przejściu pod nimi, odwiedzających czeka kilkadziesiąt kamiennych, wysokich schodów. Niezależnie od pory roku, tempa wchodzenia po schodach i wieku, na pewno się spocisz i prawdopodobnie w mięśniach nóg dostaniesz zakwasów. Dlatego osoby starsze ewentualnie mogą sobie tę krótką wędrówkę darować. Po pokonaniu schodów każdy ujrzy grobowiec Tokugawy – brązowa urna przykryta niedużym dachem.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Tosho-gu w Nikko

Najsłynniejszy fragment kompleksu, to bogato zdobiona złotem brama Yōmei-mon (Brama Światła Słonecznego), znana też Higurashi-no-mon (Brama Zmierzchu). Na terenie kompleksu rosną ponad 300-letnie, wysokie cedry japońskie.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Gejszom spodobał się mały podróżnik z Polski

Po wyjściu z terenu Tōshō-gū, kilkaset metrów dalej, znajduje się odnawiana od dawna świątynia Rinnoji. Tu wstęp też jest płatny. Wewnątrz są postacie trzech buddów siedzących na kwiatach lotosu i inne figury. Niestety nie można robić zdjęć.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Kolejny budynek na terenie Tosho-gu w Nikko

Ta drewniana świątynia od ładnych kilku lat znajduje się wewnątrz solidnej, blaszanej konstrukcji. Zostanie ona usunięta w 2019 roku, gdy wszystko będzie gotowe. Obecnie po obejrzeniu wnętrza można wejść po schodach kilka kondygnacji, aby uświadomić sobie, że odnawiana świątynia jest wewnątrz.

Nikko Japonia-Tosho-gu Japan

Nikko. Brama torii przed wejściem na teren kompleksu Tosho-gu. Kilkaset metów w lewo jest świątynia Rinnoji

W obu miejscach Wesoły Wieżowiec był dwukrotnie, w 2014 i 2018 roku.

W okolicy Nikko znajduje się wodospad Kegon i jezioro Chazenji, u podnóża wulkanu Nantai.

Tekst: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower