drewniany kościół ś. Leonarda Słupca ciekawostki atrakcje zabytki

Z czego słynie miasto Słupca

Czas czytania:1 minut/y, 46 sekund/y

Słupca ciekawostki i najważniejsze fakty na temat tego miasta. Zabytki, co ciekawego zobaczyć w Słupcy

Słupca informacje

1) Słupca, to 14-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą gminy Słupca oraz powiatu słupeckiego.

2) Od 1990 r. co roku w sierpniu odbywają się Wawrzynki Słupeckie. Do lokalne święto zawdzięcza swoją nazwę patronowi kościoła św. Wawrzyńca w Słupcy.

Słupca ciekawostki z historii

3) Po raz pierwszy w dokumentach pisanych słowo “Słupcza” pojawiło się w XIII wieku. Na przestrzeni wieków nazwa miejscowości nieznacznie się zmieniała. Nazwa pochodzi od wyrazu: słup.

4) W latach 1375–1382 wybudowano mury miejskie o długości 1100 metrów. Otoczyły ówczesną zabudowę Słupcy. Do miasta prowadziły dwie bramy: Toruńska i Pyzderska oraz dwie furty: Poznańska i Konińska. Mury zniszczono na przełomie XVIII i XIX wieku, a do dziś zachowały się fragmenty znajdujące się przy ul. Kościuszki.

Wybrane zabytki w Słupcy

5) W połowie XV wieku zbudowano w Słupcy gotycki Kościół św. Wawrzyńca, stojący przy ul. Kościelnej 3. Wewnątrz znajduje się m.in. gotycka kropielnica z XV wieku.

6) Drewniany Kościół św. Leonarda (ul. Sienkiewicza 11) wybudowano w XVI wieku.

Co jest ciekawego w Słupcy

7) Do miasta przylega Jezioro Słupeckie, które jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym w latach 1954–1955. Ma 2,5 km² powierzchni. W Jeziorze Słupeckim chętnie łowią ryby wędkarze.

8) Muzeum Regionalne (ul. Warszawska 53) założono w 1975 roku. Można tu m.in. poznać historię miasta.

9) Park miejski założono w Słupcy w 1872 roku. W parku znajduje się pomnik Apolinarego Szeluty (1884-1966), kompozytora i pianisty. Na cmentarzu św. Krzyża w Słupcy jest jego grób.

10) W 1926 r. na rynku w Słupcy stanął Pomnik Poległych za Wolność Ojczyzny, upamiętniający poległych podczas I wojny światowej i podczas wojny polsko-bolszewickiej. Niemcy rozebrali go w 1940 roku, a na początku lat 90-ych został odbudowany i stoi na swym dawnym miejscu.

11) Na Jeziorze Słupeckim znajduje się Kopiec szwedzki. Niegdyś na tym wniesieniu stało grodzisko kultury łużyckiej. Kopiec stał się wyspą, gdy powstało jezioro.

Słupca ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: drewniany kościół św. Leonarda w Słupcy. Foto: Marcin-m38 / cc by-sa 2.5

Zobacz też:
> Chodzież
> Rawicz

skarpety dowcipy o skarpetkach humor skarpetki kawały żarty Poprzedni post Najlepsze dowcipy o skarpetkach
Niemcy praca dla opiekunki w Niemczech ciekawostki Następny post Obawy na temat pracy w opiece w Niemczech