Dokarmianie ptaków zimą

dokarmianie ptaków zima ptaki zimą

Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mrozy i zimową porę?

Jak i czym dokarmiać ptaki

1) Na pewno nie dokarmiaj ptaków chlebem. W wyniku takiej diety ptaki cierpią potem na nieuleczalną chorobę zwyrodnieniową, tzw. anielskie skrzydło. Przestają latać i zdychają z głodu.

2) Najlepiej przygotować kulę tłuszczu (niesolony smalec), stopione sadło lub podgardle. Do tłuszczu należy dodać płatki owsiane i poczekać aż stwardnieje. Potem wokół jednej z krawędzi patyka oblepić kulę stworzoną z tego rarytasu i wpić drugi koniec patyka w ziemię. Wkrótce ptaki same odkryją ten przysmak i przylecą, aby się posilić.

3) Inna zdrowe pokarmy dla ptaków, to: ziarna zbóż, kasza mazurska lub jaglana, płatki zbożowe, siemię lniane, ziarna dyni i słonecznika.

4) Karmić ptaki należy regularnie, o tej samej porze dnia. Rano, gdyż po nocy ptaki są głodne, a wieczorem już nie jedzą.

dokarmianie ptaków zima ptaki zimą
Z kawałka powieszonej słoniny sikorka chętnie skubnie coś, żeby się posilić

5) Pamiętaj, że ptaki przyzwyczajają się przyfruwać do „stołówki” codziennie o tej samej porze.

6) Ponieważ ptaki zwykle załatwiają się podczas jedzenia, ich odchody mieszają się z karmą. Dlatego jeśli ziarno wsypujesz do karmnika, zanim wsypiesz nową porcję jedzenia, przemyj wnętrze szmatką i wyszoruj z pozostałości odchodów.

7) Pamiętaj, że przemarznięta karma szkodzi ptakom. To dlatego regularne dokładanie pożywienia jest tak ważne.

8) Karmnika dla ptaków nie należy kłaść na czymś bezpośrednio, ale zawiesić dosyć wysoko nad ziemią. Bo (zapewne) chcesz dokarmiać ptaki, a nie inne zwierzęta, które w zimie też szukają pożywienia. Gdy one spałaszują wszystko, dla ptaków nic już nie zostanie. Mało tego – karmik nie wiszący nad ziemią, to niebezpieczeństwo, że jedzącego ptaka dopadnie jakiś drapieżnik.

Dokarmianie ptaków zimą – radził: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sen zimowy zwierząt
> Języki zwierząt – ciekawostki
> Ciekawostki o zwierzętach