pies zwierzę na wakacjach wakacje z psem

Wakacje z psem – pies na urlopie

Czas czytania:3 minut/y, 34 sekund/y

Czy urlop z psem to dobry pomysł? Czy na wakacje wziąć ze sobą kota? Porady specjalistów

Podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz popularniejsze. Z przeprowadzonych badań wiemy, że na wakacyjny urlop wraz z czworonożnym pupilem wyjeżdża 65% Polaków. Zwłaszcza tych młodych, poniżej 34. roku życia.

Zabierając psa lub kota na urlop, warto pamiętać o tym, że zwierzak musi zostać zaszczepiony, odrobaczony i zachipowany. Niezbędne jest także zapewnienie mu odpowiednich warunków transportu. Trzeba pamiętać, że nie każdy czworonóg będzie zadowolony z wyjazdu. Podróż może sprawić radość psu, dla kota może się stać traumatycznym doświadczeniem.

Polak i Francuz na wakacjach

Na wakacyjny wyjazd swoje ukochane zwierzęta najchętniej zabierają Francuzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mars Petcare i Research Now SSI, w ten sposób postępuje 74 proc. mieszkańców Francji. W Niemczech i w Polsce jest to 65 procent.

pies stróżujący na wakacjach wakacje urlop z psem
Pies na wakacjach? Najważniejsze, że ze swoim dwunożnym przyjacielem

W towarzystwie czworonożnego pupila Polacy podróżują głównie po kraju, tylko 17 proc. wyjeżdża z psem lub kotem za granicę. Wspólne wakacje, to powód do radości zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. 64% Polaków stwierdziło w badaniu, że czują się szczęśliwsi w towarzystwie pupila. 36 proc. zadeklarowało natomiast, że wyjeżdża z czworonogiem, ponieważ sprawia im to przyjemność.

Blisko 90% respondentów uznało, że aktualnie podróżowanie ze zwierzęciem jest znacznie łatwiejsze niż dawniej. Przyczynia się do tego m.in. większa dostępność miejsc noclegowych oraz lepsze warunki transportu. Eksperci podkreślają, że do wyjazdu z czworonożnym pupilem należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, zabezpieczone przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły i kleszcze, oraz odrobaczone. Warto więc umówić się na wizytę u lekarza weterynarii nawet kilka tygodni przed wyjazdem, aby ułożyć harmonogram zabiegów profilaktycznych.

Jak przygotować psa na wyjazd

– Pamiętajmy o tym, żeby zwierzę było oznakowane. Zachipowanie zwierzęcia i zarejestrowanie numeru mikrochipu na którejś z dostępnych internetowych baz danych oraz różnego rodzaju zawieszki czy obroże z nadrukowanym bądź zapisanym naszym numerem telefonu, to dobry pomysł. Gdyby zwierzę się zagubiło, to zwiększa szansę na szybkie odnalezienie – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii.

szpic pies psy ciekawostki
Psy lubią poznawać nowe miejsca. Urlop z psem, to niezły pomysł

Przy wyjeździe zagranicznym należy pamiętać o paszporcie dla zwierzęcia, wystawianym przez lekarza weterynarii. Dokument musi zawierać numer mikrochipu oraz wpisane ważne szczepienia. Kolejną kwestią jest zabranie akcesoriów potrzebnych pupilowi, takich jak miseczki i butelki do jedzenia i picia, legowisko, akcesoria higieniczne i sprzęty do sprzątania po zwierzęciu. Istotne jest również zadbanie o bezpieczeństwo podczas podróży, niezależnie od środka lokomocji.

– Jadąc samochodem, zwierzę zawsze powinno być umieszczone w klatce. Najlepiej, aby była to klatka metalowa umieszczona w przestrzeni bagażowej samochodów typu kombi. Jeśli nie, to na tylnym siedzeniu samochodu, przypięta pasami – mówi Małgorzata Głowacka.

Warto pamiętać, że nie każde zwierzę będzie zadowolone z wyjazdu. Wiele z nich bardzo źle znosi bowiem zmianę terytorium. Pies każdą podróż traktuje jak fascynującą przygodę.

– W nowym miejscu nie puszczamy jednak psa luzem. Zawsze powinna być linka, która łączy psa i właściciela, po to, żeby pies był bezpieczny, a właściciel nie miał stresu, że on się zgubi – mówi Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca.

kot pies zwierzę na wakacjach wakacje z psem
Kot lubią chodzić swoimi drogami, jeśli je dobrze znają

Kot i inne zwierzaki na wakacjach

Należy raczej unikać wyjazdów z kotem. Dla niego całkowita zmiana terenu oraz okoliczności życia będzie traumą. Dlatego lepiej więc zostawić pupila pod odpowiednią opieką. Królika, chomika czy świnkę morską można zabrać ze sobą na wakacje, choć nie zawsze będzie to dla nich przyjemnością. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które chętnie opuszczają klatkę i swobodnie poruszają się po mieszkaniu. W pokoju hotelowym zapewnienie takich warunków może być niemożliwe.

chomik pies zwierzę na wakacjach wakacje z psem
Chomik też nie będzie zadowolony z wakacji poza znanymi sobie miejscami

Jak dbać o zwierzęta w wakacje

Niezależnie od tego, czy wyjeżdża się z pupilem na wakacje, czy zostaje w mieście, latem zwierzęta trzeba otoczyć wyjątkową opieką. W gorące dni należy umożliwić im schronienie się w cieniu oraz zapewnić stały dostęp do wody pitnej. Na spacery najlepiej wybierać się rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza nieco spada.

Warto też unikać spacerowania po nagrzanych powierzchniach. Lepszym pomysłem będą parkowe alejki i powierzchnie trawiaste. Szczególnej troski wymagają zwierzęta pozbawione naturalnej ochrony w postaci sierści, np. grzywacze chińskie bezwłose czy koty sfinksy, a także rasy tzw. krótkoczaszkowe, które nie są w stanie ochłodzić wdychanego powietrza.

Zobacz też:
> Ciekawostki o kotach
> Dowcipy o psach
> Psy stróżujące – popularne rasy

Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy Poprzedni post Zadziwiające fakty o Hamburgu
parlament w Budapeszcie atrakcje zabytki Węgry stolica Następny post Budapeszt – 10 ciekawostek