ubezpieczenie turystyczne

Czy podczas wyjazdu na wakacje za granicę wystarczy Ci karta EKUZ?

Czas czytania:2 minut/y, 19 sekund/y

Ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz się na wakacje zagraniczne, które łącznie z atrakcjami na miejscu pochłoną sporo pieniędzy? Zapewne nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków. Sprawdziliśmy dla Ciebie, czy zrezygnowanie z ubezpieczenia turystycznego i wykorzystanie zamiast niego zdrowotnej karty EKUZ jest korzystne. Poznaj zalety obu rodzajów ochrony i podejmij decyzję, czy wydać nieco więcej, czy jednak zaoszczędzić

Co daje karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokument uprawniający do korzystania z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ-u za granicą. Nie obowiązuje we wszystkich krajach, lecz jedynie w tych należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Mając ją, w przypadku zachorowania lub uszkodzenia ciała odbierzesz nieodpłatne świadczenia medyczne, ale uwaga: tylko w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju. Jeśli tamtejsza opieka zdrowotna jest częściowo lub całkowicie prywatna, za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni.

Mimo, iż niewątpliwie wartościowy, EKUZ ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie wykorzystasz go poza krajami UE/EFTA. Ma każdorazowo inny zakres – podporządkowany prawu danego kraju. Nie pokrywa leczenia skomplikowanego i drogiego. Ponadto dokument mogą wyrobić tylko osoby, którym przysługuje prawo do korzystania z NFZ. Zatrudniane na umowę o dzieło, bezrobotne i nieopłacające składek nie będą miały takiej możliwości.

Czy ubezpieczenie może być wymagane?

Ubezpieczenie turystyczne jest korzystne nawet dla tych osób, które mają i używają karty EKUZ. Mało tego, w niektórych krajach jest wręcz wymagane! Sprawdź, w których i dlaczego: https://ki*skpolis.pl/kiedy-ubezpieczenie-turystyczne-jest-prawnie-wymagane/. Gdybyś nie wykupił go przed dotarciem na granicę, zostałbyś zawrócony. W przypadku lotu samolotem mógłbyś wręcz nie zostać wpuszczony na pokład.

W większości państw posiadanie polisy turystycznej nie jest konieczne. Czy to sprawia, że można jej nie wykupywać i zaoszczędzić? Oczywiście masz do tego prawo, jednak wcześniej przeczytaj, dlaczego warto opłacić składkę i zapewnić sobie ochronę.

Nikt nie ma w planach choroby, załamania nogi, utraty bagażu czy zniszczenia swojego mienia. A przecież to przydarza się każdemu. Podczas gdy karta EKUZ umożliwi Ci pobranie podstawowych świadczeń bez ponoszenia kosztów, ubezpieczenie turystyczne pokryje nawet te poważniejsze i opiewające na wyższą kwotę (ochrona kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 tysięcy euro). Gdyby się okazało, że uraz wymaga długotrwałej rehabilitacji albo uniemożliwia Ci szybki powrót do pracy, dostaniesz od ubezpieczyciela odszkodowanie.

Ubezpieczenie turystyczne – ochrona zdrowia i nie tylko

I wreszcie trzeba podkreślić, że karta EKUZ zapewnia ochronę wyłącznie zdrowotną. Ubezpieczenie turystyczne wręcz przeciwnie – oto działa całościowo. Obejmuje zdrowie, ale także odpowiedzialność cywilną w przypadku nieumyślnego wyrządzenia komuś krzywdy lub uszkodzenia czyjegoś mienia, zgubienie bądź kradzież bagażu, wsparcie informacyjne, prawne i inne.

Wybierając rozbudowaną ofertę polisy na wyjazd, zyskasz ochronę w trakcie przebywania pod wpływem alkoholu. W krajach narażonych na ataki terrorystyczne korzystne będzie rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę w przypadku aktów terroru.

Ubezpieczenie turystyczne. Link zdjęty 10.06.21. Dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia prosimy o kontakt.
https://ki*skpolis.pl/kiedy-ubezpieczenie-turystyczne-jest-prawnie-wymagane

Alaska ciekawostki o Alasce stan USA Poprzedni post Alaska kosztowała 7,2 mln dolarów. Ciekawostki o Alasce
zlewozmywak do kuchni Następny post Jaki zlewozmywak do kuchni?