Stany Zjednoczone ciekawostki USA fakty

Stany Zjednoczone niezwykłe ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 13 sekund/y

Stany Zjednoczone niezwykłe ciekawostki o USA. Ameryka i Amerykanie – zaskakujące fakty o Stanach Zjednoczonych

Skąd wzięły się podkoszulki?

1) Pierwsze podkoszulki (T-shirty) nosili żołnierze US Navy pływający na łodziach podwodnych i były one traktowane jak bielizna. Ponieważ były wygodne i łatwe w praniu, szybko zyskały popularność poza armią. Z czasem podkoszulki przestały być traktowane jako bielizna i stały się modną częścią garderoby. Pierwsze nadruki reklamowe na T-shirtach zaczęto nanosić w latach 50. XX wieku. Wkrótce rynek zalały T-shirty z postaciami z bajek Disneya.

2) Według prognoz demograficznych, za 30 lat liczba mieszkańców USA będzie większa o 50 milionów, a Chin mniejsza o 32 miliony.

3) W Alcor Life Extension Foundation w Arizonie aktualnie przechowywanych jest 181 ciał osób zmarłych. Zostały zamrożone ciekłym azotem do temperatury minus 196 stopni i czekają na postępy w nauce, aby być może kiedyś zostać wskrzeszonymi. Są to ciała osób z wielu krajów, a ich rodziny za usługę płacą po 200 tysięcy dolarów.

tama zapora Glenn Canyon Dam rzeka Kolorado Arizona Stany Zjednoczone ciekawostki
Stan Arizona. Zapora Glenn Canyon Dam na rzece Kolorado

Zaskakujące fakty o USA

Najdroższe frytki świata

4) 200 dolarów – tyle trzeba zapłacić za najdroższą porcje frytek na świecie. Talerz smażonych ziemniaków Chipperbeck, blanszowanych w szampanie w szampanie Dom Perignon oraz ekskluzywnym occie winnym a potem trzykrotnie smaży w czystym gęsim tłuszczu z południowo-zachodniej Francji podawany jest w jednym z lokali w Nowym Jorku.

> Ciekawostki o hot-dogach

5) 91-latek z San Diego (Kalifornia, USA) odzyskał zagubiony na Antarktydzie portfel, który zagubił 53 lat wcześniej. Został odnaleziono podczas rozbiórki budynku w amerykańskiej stacji naukowo-badawczej McMurdo. Co ciekawe, znaleziono tu również inny portfel, jednak jego właściciel umarł 5 lat wcześniej.

> Kalifornia ciekawostki

USA miasto San Diego Stany Zjednoczone ciekawostki atrakcje
Miasto San Diego. Stany Zjednoczone ciekawostki

6) Do tej pory na amerykańskich banknotach byli wyłącznie panowie. Ale wkrótce to się zmieni. Na 20-dolarówce znajdzie się Harriet Tubman, czarnoskóra Amerykanka. Zastąpi prezydenta Andrew Jacksona, który od dawna jest na banknocie 20-dolarowym.

> Ciekawostki o banknotach i monetach

Stany Zjednoczone ciekawostki

Czy ptaki istnieją?

7) Coraz więcej zwolenników w USA ma teoria spiskowa, według której… ptaki nie istnieją. Pierwotny żart satyryków z 2017 r. błyskawicznie zyskuje na popularności. Otóż ptaki, to latające drony wypuszczone przez rząd i służby USA, aby inwigilować obywateli. Ptaki siadają na drutach linii wysokiego napięcia, aby podładować baterie. Całą populację “prawdziwych” ptaków CIA wybiła podobno już w latach 50. ubiegłego wieku. Dronów udających ptaki jest już tyle, że jeden śledzi jednego amerykańskiego obywatela. Ta dziwna teoria spiskowa pokazuje, ze żyjemy w czasach, w których nie wiadomo co jest prawdą, a co fikcją.

8) Już nie trzeba sprzątać, gdy jest bałagan. Amerykański kaznodzieja ze stanu Kolorado przekonuje, że wystarczy modlitwa. Skoro jemu się udało, na pewno uda się i innym.

Zaskakujący zakup

9) Miłośnik antyków na wyprzedaży garażowej w New Haven (CT, USA) w 2000 r. kupił za 35 USD miseczkę.Wkrótce okazało się, że jest to XV-wieczna miseczka z czasów wczesnej dynastii Ming (Chiny), warta być może nawet pół miliona USD. To jeden z siedmiu takich przedmiotów na świecie.

New Haven Connecticut Stany Zjednoczone ciekawostki atrakcje
New Haven w stanie Connecticut. Stany Zjednoczone ciekawostki

Po śmierci został gitarą

10) Jak amerykański gitarzysta heavy metalowy podziękował wujkowi, że kiedyś zainteresował go muzyką? Ćwierć wieku po pogrzebie wujka, zrobił z jego kości gitarę elektryczną. Najbardziej pomocne okazały się żebra oraz miednica. Niestety, muzyka brzmi jak na każdej innej gitarze. Ale wujek zyskał muzyczną nieśmiertelność.

> Ciekawostki o śmierci

11) The Simpsons czyli Simpsonowie, to najdłużej emitowany serial telewizyjny. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1989 roku i w marcu 2021 został pokazany odcinek nr 700. Serial wciąż cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Odcinki 32. sezonu oglądało średnio 7 mln widzów.

12) Na aukcji w stanie Illinois sprzedano bogato zdobiony rewolwer Colt, który niegdyś należał do prezydenta USA Theodore’a Roosevelta. Nabywca zapłacił 1,4 mln dolarów.

Stany Zjednoczone ciekawostki i zdjęcia (3): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Elvis Presley ciekawostki
> Las Vegas
> Waszyngton

Ryki ciekawostki głaz narzutowy atrakcje zabytki Poprzedni post Ryki, woj. lubelskie – ciekawostki
oprogramowanie dla gastronomii Następny post Do czego służy oprogramowanie dla gastronomii?