jak urządzić ogród

Jak urządzić ogród? Poradnik krok po kroku

Czas czytania:2 minut/y, 55 sekund/y

Urządzanie ogrodu to nie tylko kwestia estetyki, ale również stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, która spełni oczekiwania domowników. Ogród może być miejscem do relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także przestrzenią do uprawy warzyw i owoców, w zależności od potrzeb. Wielkość ogrodu nie ma znaczenia, gdyż nawet na małej przestrzeni można stworzyć coś niesamowitego. Wystarczy poświęcić nieco czasu na odpowiednie planowanie i szukanie rozwiązań dostosowanych do ilości przestrzeni, którą dysponujesz. Porady na temat: jak urządzić ogród

Urządzanie ogrodu

Pierwszym krokiem jaki musisz wykonać, jest dokładne zmierzenie przestrzeni, którą masz do dyspozycji, co ułatwi przygotowanie planu. Zastanów się, jakie zadanie ma pełnić ogród. Czy będzie to miejsce do wypoczynku, czy może chcesz uprawiać warzywa, owoce i zioła. Powinieneś zastanowić się nad swoimi preferencjami dotyczącymi stylu ogrodu, dzięki czemu będziesz mógł przejść do planowania.

Jednym bardziej spodoba się ogród minimalistyczny, a innym rustykalny czy warzywno-owocowy, dlatego też warto przemyśleć te kwestie zanim zabierzesz się za planowanie. Jeśli mieszkasz sam, ustalenie priorytetów nie będzie trudne, jednak w przeciwnym wypadku warto zapytać się innych domowników, jakie funkcje dla nich ma spełniać ogród.

jak urządzić ogród
Jak urządzić ogród? Przede wszystkim najpierw wszystko przemyśl

Projektowanie ogrodu

Kiedy ustalisz priorytety, można przejść do planowania. Zaczynamy od stworzenia planu ogrodu, na którym umieszczamy znajdujące się elementy, takie jak ścieżki, taras, altanę czy oczko wodne. Można co prawda zagospodarować całą przestrzeń od nowa, jednak znacznie łatwiej jest stworzyć strefy wokół gotowych elementów.

Projektowanie ogrodu najlepiej zacząć od tarasu, który znajduje się najbliżej domu i to właśnie tam będziesz spędzać najwięcej czasu wypoczywając na łonie natury. Meble, które umożliwią nam spędzanie czasu w gronie najbliższych to podstawa, aby w ciepłe dni móc organizować spotkania na świeżym powietrzu.

Jeśli masz większy ogród, można pomyśleć nad basenem, który wcale nie musi być drogim rozwiązaniem, gdyż jest wiele basenów stelażowych w niskiej cenie. Co prawda nie jest to najładniejsze rozwiązanie, jednak wokół basenu można stworzyć rabaty kwiatowe, które odciągną uwagę. Hamak czy huśtawka to dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na tym, aby ogród pełnił funkcję wypoczynkową.

jak urządzić ogród
Kosiarka do trawy na pewno będzie potrzebna, jeśli w ogrodzie będzie dużo trawy

Jak urządzić ogród. Wybór roślin do ogrodu

Kolejnym krokiem jest wybór roślin, które chcesz posadzić w swoim ogrodzie, przy czym musimy zwrócić uwagę na warunki klimatyczne i glebowe, dzięki czemu wybierzesz rośliny, które będą dobrze się rozwijać. Warto posiadać zarówno rośliny iglaste, jak i te kwitnące wiosną, latem i jesienią, gdyż w ten sposób nasz ogród będzie pięknie się prezentował w każdej porze roku.

Dobra gleba jest podstawą, jeśli zależy ci na tym, żeby rośliny odpowiednio rosły i pięknie się prezentowały. Warto również zaopatrzyć się w nawozy dopasowane do roślin, które znajdą się w naszym ogrodzie, co jest ważne, gdyż gleba w wielu miejscach jest słabej jakości.

Jeśli nie masz czasu na regularne podlewanie roślin i trawnika, możesz zainwestować w system automatycznego nawadniania, co pozwala oszczędzić czas i utrzymać roślinność w ogrodzie w dobrym stanie. Musisz jednak pamiętać o tym, że wymagania poszczególnych roślin różnią się od siebie, dlatego nawadnianie należy odpowiednio do nich dostosować.

Warto pomyśleć o ochronie roślin przed szkodnikami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci roślin, przez co będziesz musiał pozbyć się ich i kupić nowe. Istnieje wiele naturalnych metod ochrony roślin, takich jak stosowanie naturalnych środków owadobójczych czy sadzenie roślin odstraszających szkodniki, jednak czasem konieczne może być użycie mocniejszych produktów.

Dbanie o ekologię jest dla wielu osób niezwykle ważne, a w ogrodzie możemy wprowadzać ekologiczne rozwiązania, takie jak np. zbiorniki na deszczówkę, lampy solarne czy kompostownik.

Jak urządzić ogród: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
>
>

uzależnienie od hazardu gry video Poprzedni post Uzależnienie od hazardu i gier wideo – problem społeczny
jak rozliczyć PIT emeryta Następny post Jak rozliczyć PIT emeryta za 2023 rok?