Partia Dobrego Humoru Wesoły Wieżowiec Good Humor Party Happy Skyscraper

Partia Dobrego Humoru 2001-2021. Świat

Czas czytania:6 minut/y, 27 sekund/y

PDH na świecie – informacje

Osoby niezorientowane lub powierzchownie traktujące różne sprawy mogą odnieść wrażenie, że Partia Dobrego Humoru to działanie jednej lub kilku osób, sporadyczne lub i dla nikogo nieistotne. Może dlatego Wikipedyści z polskiej Wikipedii złośliwie, z dnia na dzień wykasowali kilka lat temu informacje na temat Partii Dobrego Humoru. To zbyt rozrywkowa organizacja, więc wpis o niej istnieje tylko w angielskojęzycznej Wikipedii, która jest bardziej tolerancyjna.

Na początku roku 20-lecia PDH przygotowaliśmy kilka zbiorczych informacji z działalności Good Humor Party na świecie, w minionych latach. Oto przykładowe działania członków PDH w różnych krajach.

1. Armenia

Przedstawicielem – ambasadorem PDH w Armenii został Arsen Gevorgyan, armeński rysownik. W 2013 r. doszło do spotkania szefa partii z Arsenem, w Erywaniu. Nawiązaliśmy wtedy bezpośrednie kontakty z niektórymi osobami, ukazał się tekst o PDH w miejscowej gazecie codziennej. Okazją wizyty w Erywaniu był międzynarodowy festiwal rysunku satyrycznego. Arsen ma na koncie ponad setkę nowych członków partii, w większości osób ze świata kultury i mediów. Każdemu z nich wręczył legitymację, sfotografował z nią i przesłał e-mailem do centrali w Warszawie jako dokumentację. Gdy była poprzednia odsłona portalu Sadurski.com, zdjęcia każdego nowego członka organizacji prezentowaliśmy online. Do dziś działa facebookowy profil armeńskiego oddziału PDH.

Erywań Yerevan Armenia Szczepan Sadurski Sunny Dragon
2013. Erywań, Armenia. Arsen Gevorgyan w środku

2. Indie

Jednym z kilku najbardziej zorientowanych w działalności Good Humor Party poza Polską z pewnością jest Santosh Paliwal. To karykaturzysta z Indii, który szybko został ambasadorem PDH w tym kraju. Do dziś jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Z Indii przesłał nam dużo zdjęć z Wesołym Wieżowcem, zrobionych w różnych miejscach tego kraju. w New Delhi zorganizował ekspozycję zdjęć i rysunków o Wesołym Wieżowcu (jest jednym z autorów którzy narysowali Wieżowca). Włączył się w organizację cyklu happenigów – wystaw o nazwie World Happy Skyscraper Cartoons Tour. Wraz z Wesołym Wieżowcem odwiedził kilka znanych osób z kręgów (głównie) sztuki i kultury w Indiach oraz stację telewizyjną, opowiadając o idei partii oraz o Wesołym Wieżowcu.

Santosh Paliwal Indie New Delhi wystawa Wesoły Wieżowiec
New Delhi, Indie. Santosh Paliwal na otwarciu wystawy o Wesołym Wieżowcu

3. Bułgaria

Walery Aleksandrow (Walex), to znany karykaturzysta z Bułgarii. Chyba natychmiast zrozumiał ideę Partii Dobrego Humoru. Najpierw pocztą dostał legitymację, a niedługo potem został ambasadorem PDH w tym kraju. Dobra dusza organizacji. Ma wiele kontaktów wśród karykaturzystów różnych krajów, jest zapraszany na wystawy i imprezy. Gdzie tylko może, promuje partię oraz fotografuje Wesołego Wieżowca.

Walex Walery Alexandrov Good Humor Party
Walery Alexandrov na rybach i jego oryginalny stolik

4. Republika Południowej Afryki

Adam Ciesielski obecnie mieszka znów w Polsce, ale przez lata mieszkał w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki). Był lekarzem, potem zaczął pisać opowiadania o Grzesiu i jego przygodach w RPA (umieszczał je na stronie www, były też drukowane w polonijnym czasopiśmie). Los zetknął go ze Szczepanem Sadurskim, szefem Partii Dobrego Humoru, który Grzesie zaczął ilustrować. 99% zdjęć Wesołego Wieżowca w RPA, to dzieło Ciesielskiego. Zresztą na miejscu stworzył własny, profesjonalnym model Wieżowca. Potem fotografował go także w Europie (m.in. Szwajcaria i Paryż). Wręczał też legitymacje partii kolejnym osobom. O mało nie dostał jej premier Donald Tusk, który gościł na spotkaniu z Polonią.

Partia Dobrego Humoru Adam Ciesielski Wesoły Wieżowiec RPA
Warszawa. Adam Ciesielski (z prawej), pierwsze spotkanie z szefem PDH

5. Kanada

Gdy Bożena Klejne dowiedziała się o istnieniu PDH, chętnie włączyła się do działań partyjnych. Mieszkała wtedy w Vancouver (Kanada), jeździła autokarem i obwoziła po kraju turystów z różnych krajów (głównie z Ameryki Południowej i środkowej). Chętni otrzymywali legitymacje Partii Dobrego Humoru. Po jakimś czasie odwiedziła nas w Warszawie.

Kanada legitymacje Partia Dobrego Humoru
Kanada. Z legitymacjami Partii Dobrego Humoru

6. Cypr Północny

Cemal Tunceri, to znany rysownik mieszkający w Cyprze Północnym. Lubi się śmiać, kocha życie. Został naszym ambasadorem. Fotografował Wesołego Wieżowca, rysował go (był jednym z uczestników World Happy Skyscraper Cartoons Tour), do tego dwie ekspozycje z tego cyklu przygotował wraz z przyjaciółmi.

Cemal Tunceri Cypr Północny Wesoły Wieżowiec
Cemal Tunceri, rysownik z Cypru Północnego

7. Kosowo

Gani Sunduri, to rysownik z Kosowa na Bałkanach, miłośnik komiksów, organizator imprez satyrycznych i komiksowych. Został naszym ambasadorem w Kosowie, zrobił tu wystawę Wesołego Wieżowca i rysunków Szczepana Sadurskiego. Niestety szef PDH nie mógł na nią przybyć i dotychczas nie poznali się osobiście.

Gani Sunduri Kosowo wystawa 2015 Happy Skyscraper
2015, Kosowo. Gani Sunduri podczas otwarcia wystawy Partii Dobrego Humoru

8. Polska

Z konieczności każdy punkt tego tekstu jest maksymalnie skondensowany. A jak w kilku zdaniach streścić działalność Partii Dobrego Humoru w kraju, w którym ona powstała? Spróbujmy.

Pomysłodawcą satyrycznej organizacji (początkowo polskiej, później o zasięgu międzynarodowym) oraz mózgiem przedsięwzięcia, jest Szczepan Sadurski – polski satyryk i karykaturzysta. Ci, którzy uważają (pewnie i tacy są), że Sadurski coś z tego ma w sensie materialnym, nigdy nie zrozumieją sensu istnienia PDH. Najbardziej wesołej organizacji świata poświęca swój czas już 20 lat.

Los Angeles Golden Gate Szczepan Sadurski Good Humor Party
2011, Los Angeles. Szczepan Sadurski na moście Golden Gate

Poświęca czas na realizację pomysłów, media społecznościowe, promocję, pisanie tekstów informacyjnych, odpisywanie na e-maile i nawiązywanie kontaktów w świecie i wiele innych spraw związanych z działalnością partii. Z własnej kieszeni wysyła legitymacje nowym członkom. Organizuje spotkania i wystawy partyjne (zwykle przy okazji swych innych działań zawodowych i artystycznych), często we współpracy z innymi osobami. Jeździ po świecie i fotografuje Wesołego Wieżowca. Autorytet zawodowy który przez lata osiągnął jako satyryk, wykorzystuje aby promować organizację. Robi to dla własnej satysfakcji i teraz już nawet z przyzwyczajenia. Bo szkoda byłoby po 20. latach powiedzieć, że to wszystko było nic nie warte. Uśmiech, optymizm i pozytywne podejście do otaczającego nas świata. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to wszystko ma ogromny wpływ na życie prywatne i zawodowe każdego z nas.

Partia Dobrego Humoru w Polsce, to oczywiście także wiele osób, które w minionych latach włączyły się do działań, które rozweselają innych. To ludzie pozytywnie zakręceni, a o konkretach pisaliśmy wielokrotnie, więc zdecydowaliśmy się nie wymieniać tu żadnych nazwisk. Bo wiele osób byśmy pominęli.

9. Nowa Zelandia

Ola i Leo Kupisowie kiedyś mieszkali w Kielcach, a obecnie są w Nowej Zelandii. Jako osoby pozytywnie nastawione do życia, chętnie włączyli się w fotografowanie Wesołego Wieżowca. Dzięki nim mały podróżnik odwiedził szereg miejsc w tym kraju, także w Brazylii i nie tylko. Gdy odwiedzili Polskę, jednym z punktów było oczywiście poznanie osobiste szefa partii i podzielenie się pozytywną energią.

Ola Leo Kupis Nowa Zelandia Wesoły Wieżowiec
Leo Kupis z Wesołym Wieżowcem. Na trybunach, podczas meczu, chyba Brazylia

10. Bałkany

Ambasadorem Partii Dobrego Humoru na Bałkanach został Jacek Gallant. Ze Szczepanem Sadurskim zna się od lat osiemdziesiątych, gdy obaj mieszkali w Lublinie i jako współpracownicy (jeden jako dziennikarz, drugi jako rysownik) odwiedzali lubelskie redakcje. Niewiele brakowało, aby obaj założyli w Lublinie czasopismo. Po latach los ich zetknął, a ponieważ Gallant dużo podróżował po krajach bałkańskich, brał ze sobą Wesołego Wieżowca.

2014 Jacek Gallant Szczepan Sadurski Partia Dobrego Humoru
2014. Od prawej: Jacek Gallant, Wesoły Wieżowiec na choince i Szczepan Sadurski

11. USA

Partia Dobrego Humoru miała (albo nadal ma, bo nie ze wszystkimi osobami mamy stały kontakt) swoich przedstawicieli w kilku stanach w USA. Najlepszy i najfajniejszy kontakt mamy z ambasadorką PDH w stanie Ohio, Marzeną Myszkowską i Markiem, jej mężem. Z dużym zaangażowaniem włączyła się w fotografowanie Wesołego Wieżowca w Ohio i innych miejscach USA. Także w innych krajach, które odwiedzali turystycznie. Różne osoby namawiała, aby też włączyli się do zabawy. Zdarzało się, że z pozytywnym skutkiem.

Mundelein Illinois USA Robert Lewandowski Park
Mundelein Park. Illinois, USA. Jedno z wielu zdjęć Marzeny Myszkowskiej

12. Inne kraje na świecie

To tylko część przykładów osób, które w minionym 20-leciu na krócej lub dłużej włączyli się w działania Partii Dobrego Humoru. Lub przez krótką chwilę zetknęli się z ideą PDH w którymś momencie swojego życia. Australia, Brazylia, Indonezja, Turcja, Niemcy, Anglia, Liban, Macedonia, Iran, USA, Norwegia, Rosja, Węgry, Słowenia, Włochy, Dania, Szwajcaria, Polska, Czechy, Peru, Kazachstan, Francja, Rumunia, Malezja, Hiszpania, Ukraina i tak dalej. Mieszkają na całym świecie i mówią różnymi językami, ale połączyła ich idea dawania uśmiechu innym ludziom. Międzynarodowa organizacja Good Humor Party czyli powstała w Polsce Partia Dobrego Humoru działa nadal.

PDH na świecie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Partia Dobrego Humoru – strona główna
> Ciekawostki o PDH
> Wesoły Wieżowiec – gdzie już był

dowcipy erotyczne dla dorosłych kawały humor Poprzedni post Dowcipy dla dorosłych
Londyn Nothing Hill karnawał ciekawostki Następny post Karnawał w Notting Hill