Wyspa Plantation, Republika Fidżi

Plantation Island Fiji Fidżi

Wyspa Plantation (wyspiarskie państwo Fidżi, na wschód od Australii) i Wesoły Wieżowiec

Plantation Island (w innych językach: Malolo Lailai lub Maly Malolo), to jedna z 332. wysp (tylko 110 jest stale zamieszkanych) i na dokładkę ponad 500 wysepek, o łącznej powierzchni 18.300 km kwadratowych. Znajdują się one na Oceanie Spokojnym i wspólnie tworzą Republikę Fidżi.

Dwie główne wyspy, to Viti Levu i Vanua Levu. Mieszka na niej blisko 90% mieszkańców Fidżi. Na tej pierwszej jest stolica państwa, miasto Suva, przy okazji główny port rejsowy tego kraju. Mieszka tu ok. 100 tys. ludzi.

Na wyspie Plantation są piękne piaszczyste plaże porośnięte palmami i błękitna laguna. Można tu uprawiać sporty wodne (m.in. windsurfing, nurkowanie z rurką i akwalungiem), w pobliżu jest też pole golfowe. Na wyspę można dotrzeć drogą lotniczą (10-minutowy lot z międzynarodowego lotniska Nadi) lub morską. Uwaga, wyspy nie należy mylić z mającą identyczną nazwę Plantation Island na Florydzie (USA).

Wyspy należące do Fidżi znajdują się na wschód od Australii i na północ od Nowej Zelandii. Ponieważ są to wyspy pochodzenia wulkanicznego, widać tu góry wulkaniczne porośnięte głównie lasami równikowymi. Mieszka tu ponad 800 tysięcy osób. To głównie Melanezyjczycy czyli rdzenni mieszkańcy i Hindusi (sprowadzeni do pracy na plantacjach, gdy wyspy zdobyli Brytyjczycy w II połowie XIX wieku). Fidżi żyje głównie z turystyki i produkcji cukru z trzciny cukrowej.

Wesołego wieżowca na Plantation Island (na wieżowcowej mapie świata wpisaliśmy ją pod numerem 206) zabrała ze sobą Bożena Lusiak mieszkająca w Columbus (Ohio, USA) i sfotografowała go na plaży.
> Tu więcej o Fidżi

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower