Ciekawostki o Dębicy

miasto Dębica ciekawostki atrakcje

Dębica ciekawostki i najważniejsze informacje o Dębicy

Miasto Dębica

1) Dębica, to 44-tysięczna miasto w województwie podkarpackim, nad rzeką Wisłoką. Leży przy Autostradzie A4 oraz drodze krajowej nr 94 między Krakowem a Rzeszowem.

2) Dębica jest ważnym ośrodkiem przemysłowym południowo-zachodniej Polski. Jest tu m.in. firma produkująca opony – Dębica S.A. Firma Fabryka Gum Jezdnych powstała w 1937 r., a pierwsze opony zaczęto produkować od 30 marca 1939 roku.

3) W skład Dębicy wchodzi 11 osiedli. Są to: Osiedle Centrum, Gawrzyłowa, Kawęczyn-Pana Tadeusza, Kępa-Wolica, Krakowska-Południe,
Krakowska-Północ, Rzeszowska-Południe, Rzeszowska-Północ, Osiedle Słoneczne im. Edwarda Brzostowskiego, Osiedle Świętosława i Osiedle Mickiewicza.

Dębica ciekawostki z historii

4) Wiadomo, że osada istniała w XIII wieku. Miejscowość prawa miejskie miała w latach 1372-1785 oraz ma obecnie, od roku 1912.

5) Po złupieniu miasta przez Tatarów w 1520 r. Dębica wyludniała się. Aby uchronić ją od upadku, mieszkańców zwolniono z podatków. To spowodowało, że wiek XVI był najlepszym okresem w dziejach miasta.

6) Na przełomie XVII i XVIII wieku założono w Dębicy cmentarz żydowski. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej zachowało się tu ok. 130 mecew (nagrobków). Najstarszy pochodzi z 1791 roku.

7) Po wyzwoleniu Dębicy w 1944 r. jej rynek stał się cmentarzem, na którym pochowano kilkudziesięciu żołnierzy radzieckich. Ich szczątki w 1950 r. przeniesiono na nowo powstały cmentarz przy ul. Cmentarnej. Na rynku stał też pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, przedstawiający radzieckiego żołnierza z pepeszą (rodzaj karabinu). W latach 90. pomnik przeniesiono na wspomniany wyżej cmentarz.

8) W Pustkowie koło Dębicy podczas wojny montowano hitlerowskie rakiety V2.

kościół św. Jadwigi Dębica ciekawostki atrakcje
Kościół św. Jadwigi. Dębica ciekawostki. Foto: Tomasz Mleczek / cc by-sa 3.0

Dębica – co zobaczyć

9) Kościół św. Jadwigi zbudowano w XVI/XVII wieku. Kilka razy był potem przebudowywany, m.in. po zniszczeniach podczas potopu szwedzkiego i II wojny światowej.

10) W pobliżu rynku, przy ul. Krakowskiej 3 stoi Synagoga Nowomiejska. Została zbudowana w XVIII wieku, a swe funkcje dla społeczności żydowskiej pełniła do II wojny światowej, gdy hitlerowcy spalili jej wnętrze. Obecnie jest to obiekt handlowy.

stadion Wisłoka Dębica ciekawostki atrakcje
Stadion Wisłoki Dębica ciekawostki atrakcje. Foto: ktośik / cc by-sa 4.0

Dębica ciekawostki

11) Najwyższą budowlą w Dębicy jest komin firmy oponiarskiej. Ma ok. 120 metrów wysokości.

12) Igloopol Dębica, to klub sportowy powstały w 1978 r. przy Kombinacie Rolno-Przemysłowym Igloopol. Piłkarze klubu w 1990 r. awansowali do ekstraklasy. Stadion Igloopolu mieści się przy ul. Sportowej 26. Może pomieścić 12 tys. kibiców.

13) Klub Sportowy Wisłoka Dębica założono w 1908 roku. Stadion przy ul. Parkowej 1 otwarto w 1958 roku. Może pomieścić 2 tys. kibiców.

14) W Dębicy przy ul. Sportowej 26 jest kompleks sportowy MOSiR (Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji). Jego częścią jest aquapark – kompleks krytych basenów.

Dębica ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Przemyśl
> Mielec
> Łańcut