Z czego słynie Sulęczyno na Kaszubach

pałac Sulęczyno ciekawostki atrakcje Kaszuby

Sulęczyno ciekawostki i fakty na temat Sulęczyna i Gminy Sulęczyno. Ciekawe miejsca w Sulęczynie

Sulęczyno ciekawostki i fakty

1) Sulęczyno, to licząca 1,5 tys. mieszkańców wieś na Kaszubach, w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim. Jest siedzibą gminy Sulęczyno. Leży nad rzek Słupią i jeziorem Węgorzewo.

2) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z roku 1224. W XIV wieku właścicielami byłą rodzina Bellonów, którzy używali też nazwiska Sulęccy. To od nich pochodzi obecna nazwa wsi.

3) Wiadomo, że w 1885 r. w Sulęczynie mieszkało 536 osób. Były tu dwie karczmy, kościół katolicki i zbór ewangelicki.

4) Jazz w lesie, to doroczna impreza muzyki jazzowej. Jest organizowana w Sulęczynie od 1996 roku. Ten festiwal muzyczny jest imprezą plenerową, a występy odbywają się w parku. Grali tu nie tylko polscy jazzmani.

kościół Sulęczyno ciekawostki atrakcje Kaszuby
Sulęczyno ciekawostki: kościół świętej Trójcy

Ciekawe miejsca w Sulęczynie

5) Neogotycki kościół św. Trójcy zbudowano w latach 1872-1874. Jest zabytkiem, podobnie jak cmentarz znajdujący się przy kościele. Wcześniej stała tu drewniana, XVII-wieczna świątynia, która spłonęła w pożarze 4 września 1872 roku.

6) Zespół pałacowo-dworski był rezydencją Łaszewskich i Heidensteinów. Jego centralną część zbudowano w 1704 roku, a w XIX wieku dobudowano skrzydła boczne. Obecnie, po remoncie główny pałac wygląda bardzo efektownie. Podobnie jak zbudowane obok nowoczesne budynki, które wraz z pałacem oraz zielenią i sąsiadującą wodą jeziora, mogą wzbudzać zachwyt. Są tu organizowane różne imprezy, w tym wesela.

jezioro zieleń wieś Sulęczyno ciekawostki atrakcje Kaszuby
Wieś Sulęczyno na Kaszubach. Jezioro obok pałacu
jezioro plaża Sulęczyno ciekawostki atrakcje Kaszuby
Plaża i jezioro zachęcają do relaksu. Sulęczyno ciekawostki

Gmina Sulęczyno

7) W gminie Sulęczyno mieszka ok. 6 tys. ludzi. Około połowa z nich oprócz polskiego, używa też języka kaszubskiego.

8) 1/10 % powierzchni gminy, to zbiorniki wodne. Jest ich ponad 40. Są tu m.in. jeziora: Węgorzyno, Mausz i Gowidlińskie.

9) W gminie Sulęczyno jest infrastruktura turystyczna: pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i inne miejsca noclegowe.

Węsiory kamienny krąg w Węsiorach woj. pomorskie
Kamienny krąg w Węsiorach, woj. pomorskie

Kurhany i kamienne kręgi w Węsiorach

10) Prawdopodobnie najciekawszym miejscem gminy jest cmentarzysko Gotów i Gepidów z I-III wieku. Znajduje się 1,5 km od wsi Węsiory, w lesie. Jest tu 20 kurhanów (kopców, rodzaj usypanych z ziemi mogił) oraz trzy kamienne kręgi o charakterze religijnym (największy ma średnicę 26 metrów). Goci przybyli tu drogą morską, z południa obecnej Szwecji. Przedmioty znalezione tu przez archeologów znajdują się w Muzeum Archeologii w Gdańsku.

Sulęczyno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Jastrzębia Góra
> Drawsko Pomorskie