Drawsko Pomorskie – ciekawostki, zabytki

Drawsko Pomorskie ciekawostki atrakcje zabytki

Drawsko Pomorskie ciekawostki i najważniejsze informacje o Drawsku Pomorskim. Historia, zabytki, co zobaczyć

Drawsko Pomorskie

1) Drawsko Pomorskie, to ponad 11-tysięczne w województwie zachodniopomorskim. Jest tu siedziba powiatu drawskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Drawsko Pomorskie.

2) Miasto Leży na Pojezierzu Drawskim, nad rzeką Drawą. Na terenie miasta jest jezioro Okra (50 ha powierzchni), a 3 km za miastem jezioro Lubie (ponad 1480 ha powierzchni, trzecie pod względem powierzchni jezioro Pojezierza Drawskiego).

3) Z Drawska do Szczecina jest 85 km, a do brzegu Bałtyku 90 km.

4) Częściami miasta są: Jankowo, Koleśno, Okrze i Zdroje.

pomnik cmentarz wojenny w Drawsku Pomorskim
Pomnik na cmentarzu w Drawsku Pomorskim upamiętnia żołnierzy poległych w maju 1945

Drawsko Pomorskie ciekawostki z historii

5) Wiadomo, że osada istniała tu już w VII wieku, a w X-XI wieku stał tu gród słowiańskiego plemienia Polan. Ziemie weszły w skład państwa polskiego, tworzonego przez Mieszka I.

6) Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1297 roku.

7) Miasto leżało na trasie kolejki wąskotorowej. Stargardzka Kolej Wąskotorowa (Stargardzka Kolej Dojazdowa) została otwarta w 1895 roku. jej ostatnia część została zamknięta w 2001 roku.

8) Bitwa o Drawsko została stoczona w dniach 4–5 marca 1945 r. Życie straciło 40 polskich żołnierzy i ponad 3 razy więcej niemieckich. Polaków pochowano na polu bitwy. Po wojnie, w 1947 r. ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Drawsku. Obok stanął specjalny pomnik. Bitwę upamiętniono napisem, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Drawsko Pomorskie ciekawostki atrakcje zabytki kościół Zmartwychwstania
Drawsko Pomorskie ciekawostki. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Zabytki Drawska Pomorskiego, co zobaczyć

9) Późnogotycki Kościół Zmartwychwstania Pańskiego zbudowano od połowy XIV do połowy XV wieku. Gotyckie sklepienia zawalone podczas pożaru w 1664 r. odbudowano w 1913 roku. Portal południowy zdobi 12 ceramicznych reliefów.

10) W Drawski Pomorskim zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych z XIV wieku.

11) Budynek ratusza (ul. Ratuszowa 5) zbudowano w latach 1907-1909. Obecnie jest budynkiem mieszkalnym.

szkoła podstawowa w Drawsku Pomorskim pomnik czołgi
Szkoła podstawowa w Drawsku Pomorskim oraz czołgi z okresy wojny. Foto: Fi15 / cc by-sa 1.0

12) Neoromański kościół św. Pawła Apostoła zbudowano w latach 1929-1929.

13) Muzeum Drawskie powstało w 1924 roku. Od 2018 r. mieści się w budynku z ok. 1700 roku, który pierwotnie był magazynem soli. Są tu gromadzone eksponaty związane z historią miasta. Adres: ul. Kilińskiego 4.

14) Wśród zabytków gminy są m.in. neogotycki pałac w Karwicach, pałac i XVII-wieczny kościół w Mielniku Drawskim, XIX kościół w Zarańsku. Dodajmy, że w Ziemsku, na ścieżce edukacyjnej „Studnickie lasy” jest punkt widokowy.

Drawsko Pomorskie ciekawostki zabytki atrakcje muzeum magazyn soli
Dawny magazyn soli przed remontem, zanim stał się siedzibą muzeum

Drawsko Pomorskie ciekawostki

15) Od roku 1946 na południe od Drawska Pomorskiego jest jeden z największych poligonów wojskowych w Europie. Ma ponad 36 tys. ha powierzchni. Szkolą się tu nie tylko żołnierze polscy.

16) Ratusz gminy Drawsko Pomorskie stoi przy ul. Sikorskiego. W mieście znajdują się sąd rejonowy i prokuratura rejonowa.

17) Klub Piłkarski „Drawa” Drawsko Pomorskie założono w 1946 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim im. Waleriana Pytla. Zlokalizowany jest przy ul. Okrzei i może pomieścić 1,5 tys. kibiców.

Drawsko Pomorskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Świnoujście
> Dziwnów