Antarktyda – mnóstwo ciekawostek

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie

Informacje o Antarktydzie

 • Antarktyda, to kontynent, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy. Jest otoczona Oceanem Południowym i ma powierzchnię 14,0 mln km2, zatem jest piątym pod względem powierzchni kontynentem świata.
 • Nazwa Antarktyda pochodzi od greckiego słowa antarktiké, żeńskiej formy od antarktikos. Określenie oznacza: „naprzeciwko Arktyki”, „przeciwnie do północy”. Początkowo określenia antarktiké uzywano do innych miejsc, np. XVI-wieczna kolonia francuska w Brazylii została nazwana „France Antarctique”.
 • Jest tu kilka zamieszkałych stacji polarnych: McMurdo, Amundsen-Scott, Eduardo Frei, Mirnyj, Esperanza i Marambio.
 • Niemal 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa. Jej średnia grubość, to 1,9 kilometra.
 • Najwyższy masyw górski na Antarktydzie, to Masyw Vinsona (Vinson Massif). Jego wysokość dochodzi do 4892 metrów nad poziomem morza.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Pingwiny uwielbiają takie temperatury. Ciekawostki o Antarktydzie

Odkrycie Antarktydy

 • Od starożytności opowiadano o Nieznanym Lądzie Południowym (Terra Australis Incognita). Pierwszymi, którzy zobaczyli legendarny ląd, byli członkowie trzech niezależnych wypraw. Najgłębiej dotarli członkowie rosyjskiej wyprawy Fabiana Bellingshausena i Michaiła Łazariewa, którzy płynęli statkami Wostok i Mirnyj. Było to w 1820 roku. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, przez kilkadziesiąt kolejnych lat, choć docierały tu równe wyprawy, kontynent wciąż był nieznany ludzkości.

  Dodajmy, z czego wynikała kiedyś nazwa Terra Australis Incognita. Australię nazywano: Terra Australis i nie sądzono, że na południu kuli ziemskiej znajduje się inny wielki ląd niż Antarktyda.

  W styczniu 1773 r. bliski odkrycia Antarktydy był kapitan James Cook i kierowana przez niego grupa statków. Po przekroczeniu koła podbiegunowego południowego, gdy był w odległości 120 km od brzegu Antarktydy, z uwagi na zagrożenia lodowe i bezpieczeństwo wyprawy, wycofał się na północ.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Do niedawna mówiono, że Antarktyda, to jedyny niezamieszkany przez człowieka kontynent

Traktat Antarktyczny

 • W 1959 r. podpisano traktatu antarktyczny. Sygnatariuszami było 12 państw. Potem dołączały kolejne państwa. Obecnie jest ich ponad 50, w tym Polska. Państwa, które podpisały traktat, zgodziły się na zakaz działań wojskowych, wydobycia surowców mineralnych, prowadzenia prób jądrowych i składowania odpadów jądrowych, zobowiązały się też do wspierania badań naukowych.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Tutaj są wyłącznie minusowe temperatury. Ciekawostki o Antarktydzie

Mieszkańcy Antarktydy

 • Do niedawno czytaliśmy w podręcznikach, że Antarktyda, to jedyny niezamieszkany kontynent świata. Ta informacja jest już nieaktualna. Mieszka tu na stale ok. tysiąca ludzi, a w okresie letnim nawet 5 tysięcy. W 2009 r. urodziło się tu 11 dzieci.
 • Na Antarktydzie jest miejscowość o nazwie Villa Las Estrellas. Są domy, a nawet szkoła podstawowa, w której uczy się kilkunastu uczniów. Do miejscowości roszą sobie prawa 3 kraje: Argentyna, Chile i Wielka Brytania.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Brzeg Antarktydy z lotu ptaka. Antarktyda ciekawostki

Ciekawostki o Antarktydzie

 • Z powodu dużej wilgotności, na Antarktydzie opady (śnieg, deszcz) właściwie nie występują.
 • Na Ziemi Wiktorii (Antarktyda Wschodnia) znajdują się Suche Doliny McMurdo. Nie padało tu z nieba pod 2 milionów lat. Jest to najbardziej suche miejsce na naszej planecie. Nic dziwnego, że Antarktyda uznawana jest za kontynent pustynny.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Lodowce i śnieg. Ciekawostki o Antarktydzie
 • Na Antarktydzie istnieje 7 kościołów. W Internecie nie ma informacji, po co je zbudowano i czy regularnie odprawiane są tu msze.
 • Między 15 listopada 1996 do 17 stycznia 1997 (2 miesiące) Norweg Borge Ousland samotnie przeszedł 3 tys. kilometrów, dzielące oba przeciwległe wybrzeża Antarktydy.
 • Położenie geograficzne Antarktydy powoduje absurd – nie wiadomo, jaka tam jest godzina. Przyjęło się więc, że każda wyprawa używa tej godziny, która jest obecnie w jej kraju. Po dotarciu na Antarktydę nie trzeba wiec przestawiać zegarków.
Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Krajobraz Antarktydy – zieleni tutaj nie zobaczysz

Osobliwości Antarktydy

 • Jedna z radzieckich wypraw na Antarktydę pozostawiła tu postument z popiersiem Lenina. Jego twarz jest zwrócona w kierunku Moskwy. Jeśli ktoś wie gdzie ten osobliwy pomnik się znajduje i odkopie go spod śniegu, zrobi tu sobie niezapomniane zdjęcie.
 • Najdalej na południe Ziemi położony bar? Znajduje się na Antarktydzie, w dawnej brytyjskiej bazie. Potem tę bazę za symboliczną kwotę odkupiła Ukraina. Być może informacje na temat tego baru to nie żart, ale drink w barze podobno kosztuje 3 pingwiny lub jest bezpłatny (o ile klientem jest kobieta, która zostawi tu swoją bieliznę, która zostanie w barze jako część oryginalnej ekspozycji). No i ilu tu trafia klientów?

Ciekawostki o Antarktydzie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Grenlandia
> Alaska
> Islandia
> Zorza polarna