Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie

Antarktyda – mnóstwo ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 31 sekund/y

Antarktyda ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto znać

Informacje o Antarktydzie

1) Antarktyda, to kontynent, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy. Jest otoczona Oceanem Południowym i ma powierzchnię 14,0 mln km2, zatem jest piątym pod względem powierzchni kontynentem świata.

2) Nazwa Antarktyda pochodzi od greckiego słowa antarktiké, żeńskiej formy od antarktikos. Określenie oznacza: „naprzeciwko Arktyki”, „przeciwnie do północy”. Początkowo określenia antarktiké uzywano do innych miejsc, np. XVI-wieczna kolonia francuska w Brazylii została nazwana „France Antarctique”.

3) Na Antarktydzie jest kilka zamieszkałych stacji polarnych: McMurdo, Amundsen-Scott, Eduardo Frei, Mirnyj, Esperanza i Marambio.

4) Niemal 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa. Jej średnia grubość, to 1,9 kilometra.

5) Najwyższy masyw górski na Antarktydzie, to Masyw Vinsona (Vinson Massif). Jego wysokość dochodzi do 4892 metrów nad poziomem morza.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Pingwiny uwielbiają takie temperatury. Ciekawostki o Antarktydzie

Odkrycie Antarktydy

6) Od starożytności opowiadano o Nieznanym Lądzie Południowym (Terra Australis Incognita). Pierwszymi, którzy zobaczyli legendarny ląd, byli członkowie trzech niezależnych wypraw. Najgłębiej dotarli członkowie rosyjskiej wyprawy Fabiana Bellingshausena i Michaiła Łazariewa, którzy płynęli statkami Wostok i Mirnyj. Było to w 1820 roku. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, przez kilkadziesiąt kolejnych lat, choć docierały tu równe wyprawy, kontynent wciąż był nieznany ludzkości.

7) Dodajmy przy okazji, z czego wynikała kiedyś nazwa Terra Australis Incognita. Australię nazywano: Terra Australis i nie sądzono, że na południu kuli ziemskiej znajduje się inny wielki ląd niż Antarktyda.

8) W styczniu 1773 r. bliski odkrycia Antarktydy był kapitan James Cook i kierowana przez niego grupa statków. Po przekroczeniu koła podbiegunowego południowego, gdy był w odległości 120 km od brzegu Antarktydy, z uwagi na zagrożenia lodowe i bezpieczeństwo wyprawy, wycofał się na północ.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Do niedawna mówiono, że Antarktyda, to jedyny niezamieszkany przez człowieka kontynent

Traktat Antarktyczny

9) W 1959 r. podpisano traktat antarktyczny. Sygnatariuszami było 12 państw, a potem dołączały kolejne państwa. Obecnie jest ich ponad 50, w tym Polska. Państwa, które podpisały traktat, zgodziły się na zakaz działań wojskowych, wydobycia surowców mineralnych, prowadzenia prób jądrowych i składowania odpadów jądrowych, zobowiązały się też do wspierania badań naukowych.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Tutaj są wyłącznie minusowe temperatury. Ciekawostki o Antarktydzie

Mieszkańcy Antarktydy

10) Do niedawno czytaliśmy w podręcznikach, że Antarktyda, to jedyny niezamieszkany kontynent świata. Ta informacja jest już nieaktualna. Mieszka tu na stale ok. tysiąca ludzi, a w okresie letnim nawet 5 tysięcy. W 2009 r. urodziło się tu 11 dzieci.

11) Na Antarktydzie jest miejscowość o nazwie Villa Las Estrellas. Są domy, a nawet szkoła podstawowa, w której uczy się kilkunastu uczniów. Do miejscowości roszą sobie prawa 3 kraje: Argentyna, Chile i Wielka Brytania.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Brzeg Antarktydy z lotu ptaka. Antarktyda ciekawostki

Antarktyda ciekawostki

12) Z powodu dużej wilgotności, na Antarktydzie opady (śnieg, deszcz) właściwie nie występują.

13) Na Ziemi Wiktorii (Antarktyda Wschodnia) znajdują się Suche Doliny McMurdo. Nie padało tu z nieba pod 2 milionów lat. Jest to najbardziej suche miejsce na naszej planecie. Nic dziwnego, że Antarktyda uznawana jest za kontynent pustynny.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Lodowce i śnieg. Ciekawostki o Antarktydzie

14) Na Antarktydzie jest 7 kościołów. W Internecie nie ma informacji, po co je zbudowano i czy regularnie odprawiane są tu msze.

15) Między 15 listopada 1996 do 17 stycznia 1997 (2 miesiące) Norweg Borge Ousland samotnie przeszedł 3 tys. kilometrów, dzielące oba przeciwległe wybrzeża Antarktydy.

16) Położenie geograficzne Antarktydy powoduje absurd – nie wiadomo, jaka tam jest godzina. Przyjęło się więc, że każda wyprawa używa tej godziny, która jest obecnie w jej kraju. Po dotarciu na Antarktydę nie trzeba wiec przestawiać zegarków.

Antarktyda ciekawostki o Antarktydzie
Krajobraz Antarktydy – zieleni tutaj nie zobaczysz. Antarktyda ciekawostki

Osobliwości Antarktydy

17) Jedna z radzieckich wypraw na Antarktydę pozostawiła tu postument z popiersiem Lenina. Jego twarz jest zwrócona w kierunku Moskwy. Jeśli ktoś wie gdzie ten osobliwy pomnik się znajduje i odkopie go spod śniegu, zrobi tu sobie niezapomniane zdjęcie.

18) Najdalej na południe Ziemi położony bar? Znajduje się na Antarktydzie, w dawnej brytyjskiej bazie. Potem tę bazę za symboliczną kwotę odkupiła Ukraina. Być może informacje na temat tego baru to nie żart, ale drink w barze podobno kosztuje 3 pingwiny lub jest bezpłatny (o ile klientem jest kobieta, która zostawi tu swoją bieliznę, która zostanie w barze jako część oryginalnej ekspozycji). No i ilu tu trafia klientów?

Antarktyda ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Grenlandia
> Alaska
> Islandia
> Zorza polarna

sushi ciekawostki Japonia kuchnia japońska Poprzedni post 10 ciekawostek o sushi
pakos parking dla niepełnosprawnych lotnisko Następny post Parkos – parking na lotnisku dla niepełnosprawnych