Interesujące ciekawostki o Rzepinie, woj. lubuskie

miasto Rzepin ciekawostki atrakcje zabytki lubuskie

Z czego słynie miasto Rzepin ciekawostki i fakty. Historia, zabytki Rzepina, co tu jest ciekawego

Rzepin – informacje

1) Rzepin, to miasto w woj. lubuskim, w powiecie słubickim. Mieszka tu ok. 7 tys. ludzi. Przez miasto przepływa rzeka Ilanka, dopływ Odry.

2) Z Rzepina jest 21 km do przygranicznych Słubic, 66 km do Gorzowa Wielkopolskiego i 85 km od Zielonej Góry. Przez Rzepin przebiega autostrada A2.

pomnik jelenia KAS herb Rzepina woj. lubuskie
Pomnik jelenia obok gmachu Krajowej Administracji Skarbowej stanął w 2009 r., z okazji 680-lecia miasta. Jeleń jest w herbie Rzepina

3) Nazwa Rzepin pochodzi od rzepy – rośliny.

4) Części Rzepina, to: Dolne Miasto (Stare Miasto), Górne Miasto (Nowe Miasto), Zatorze (Elizy Orzeszkowej), os. Sikorskiego oraz os. Kilińskiego (w tym osada Rzepinek).

lokomotywa przy dworcu w Rzepinie lubuskie
Wielka lokomotywa przy dworcu w Rzepinie, woj. lubuskie

Rzepin ciekawostki z historii

5) Miejscowość powstała w XIII wieku, a prawa miejskie Rzepin uzyskał przed rokiem 1329. Najstarsza pisemna wzmianka o Rzepinie pochodzi z 1297 roku.

6) W średniowieczu Rzepin miał zwartą zabudowę (kilka ulic z rynkiem, na którym stał ratusz) i był otoczony fosą miejską. Obecnie tu gdzie jest zasypana fosa, są alejki spacerowe.

7) W pobliżu miasta jest duży kompleks leśny – Puszcza Rzepińska. To obszar pomiędzy trzema rzekami: Odrą, Wartą i Obrą.

miasto Rzepin ciekawostki atrakcje zabytki lubuskie
Gmach ratusza na Placu Przyjaźni czyli rynku. Jest też choinka, bo zdjęcie robiliśmy w okolicach Bożego Narodzenia. Rzepin ciekawostki

Co zobaczyć w Rzepinie

8) Neogotycki budynek ratusza będącego siedzibą władz miasta (pl. Ratuszowy 1) został zbudowany w 1833 roku. Po zniszczeniach II wojny światowej, został odbudowany w latach 1950-1960. To jednopiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szczyt jego centralnej części zdobi sześć neogotyckich okienek.

9) Kościół Najświętszego Serca Jezusowego (stoi przy Placu Kościelnym) do 1945 r. był pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Jego dolne partie pochodzą z XIII wieku, a najstarszą częścią jest prezbiterium z trzema oknami na ścianie wschodniej.

gotycka kaplica kościół Rzepin ciekawostki zabytki lubuskie
Gotycka kaplica przylega do kościoła. Rzepin ciekawostki

10) Przy ul. Słubickiej 12 w Rzepinie stoi XVII-wieczny, klasycystyczny dworek myśliwski. W mieście jest też młyn wodny z początku XIX wieku, obecnie napędzany turbiną elektryczną.

11) W osadzie Liszki (3 km od Rzepina) rośnie ok. 700-letni dąb szypułkowy. Ma ok. 20 metrów wysokości i ponad 600 cm obwodu.

Jezioro Długie w Rzepinie woj. lubuskie
Jezioro Długie na obrzeżach Rzepina, woj. lubuskie. Dzięki alejce, można zrobić spacer wokół jeziora

12) W XIX wieku we wschodniej części Rzepina założono cmentarz żydowski – kirkut. Uległ dewastacji podczas II wojny światowej, a obecnie to teren zarośnięty lasem. W centrum miasta jest cmentarz żołnierzy radzieckich, poległych podczas wyzwalania miasta w 1945 roku.

13) Między ulicą Poznańską a obwodnicą miasta (wschodnia część Rzepina) znajduje się Jezioro Długie. Ma powierzchnię 8,5 hektarów i głębokość około 4 metrów. Jest tu kąpielisko z plażą, a jezioro chętnie odwiedzają wędkarze.

Ciekawostki o Rzepinie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zbąszynek
> Nowa Sól