Cuda architektury według Nicolasa Ghesquière’a

Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói Rio de Janeiro Brazylia

Nicolas Ghesquière to francuski projektant mody, u którego w wieku dwudziestu kilku lat pojawiło się zainteresowanie połączeniem mody i architektury. Jego zdaniem cechą wspólną obu tych światów jest tworzenie „ludzko, przyjaźnie i funkcjonalnie”. Projektant postanowił zabrać nas w wirtualną podróż – zarówno po świecie mody, jak i architektury. Jakie obiekty według Ghesquière’a są warte uwagi?

Najciekawsze cuda architektury

Wśród architektonicznych pokazów mody pojawiło się 6 perełek. Wśród nich Dom Boba Hope’a w Palm Springs w Kalifornii. To niezwykły budynek wkomponowany w górskie wzgórza. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Johna Lautnera dla Boba i Dolores Hope i został zamieszkany w 1980 roku. Ma powierzchnię ponad 2 tys. metrów kwadratowych, posiada 10 sypialni oraz taras z widokiem na dolinę Coachella. Budowla przez swój kształt zdobyła przydomek UFO lub pieczarka. Została zbudowana z betonu, stali i szkła. W domu odbył się pokaz Cruise 2016.

W roku 2017 odbył się kolejny pokaz, tym razem w Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói w Rio de Janeiro. Budynek zaprojektowany przez brazylijskiego projektanta Oscara Niemeyera przykuwa uwagę swoją odwagą i futurystycznym charakterem. Sam projektant porównał budowlę do kwiatu, choć i tu podziwiający doszukali się podobieństwa do statku UFO. Budynek ma 16 metrów wysokości i 50 metrów średnicy, a jego główna część usadowiona jest na wąskiej cylindrycznej podstawy otoczonej wodą.

Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói Rio de Janeiro Brazylia
Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói w Rio de Janeiro, Brazylia. Foto: Shutterstock

Kolejny pokaz, to Muzeum Miho w Japonii stworzone przez autora słynnej szklanej piramidy w Luwrze. Z podziemi budynku podziwiać można piękną zieloną aleję prowadzącą do sąsiedniego miasteczka, a w samym budynku ma siedzibę organizacja religijna Shinji Shumeikai. Pokaz Ghesquière’a odbył się tutaj w 2018 roku.

Niezwykłą budowlę stanowi też francuskie Fondation Maeght. Jest to prywatne muzeum zbudowane w lesie na wzgórzu w Saint-Paul de Vence. Zostało otwarte w roku 1964 przez małżeństwo handlarzy sztuki, kolekcjonerów i publicystów. Za projekt odpowiada kataloński architekt Lluís Sert. Odbyła się tu prezentacja kolekcji Cruise 2019.

Cruise 2020 to ostatni pokaz z gośćmi. Odbył się w Centrum lotów TWA w Porcie Lotniczym Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Budynek zaprojektowany przez Eero Saarinen and Associates i wzniesiony w latach 1959-1962 zachwyca swoim cienkim dachem w kształcie skrzydła wsparty na czterech filarach oraz wielkimi oknami z widokiem na płytę lotniska. W roku 1970 Centrum lotów TWA zostało rozbudowane przez Roche-Dinkeloo. Obecnie obiekt znajduje się na liście Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

Na Cruise 2022 Ghesquière powrócił do Francji. Tym razem modelki przechadzały się po długim moście Axe Majeur w Cergy. To trzykilometrowa kładka dla pieszych ciągnąca się od najwyższego punktu miasta aż do rzeki Oise. Prace nad kładką rozpoczęły się w 1980 r., a ostatnie poprawki zostały wykonane dopiero w 2010 r.

Tekst: (c) Sadurski.com we współpracy z RynekPierwotny.pl