Tajlandia ciekawostki o Tajlandii świątynia

Niezwykłe ciekawostki o Tajlandii

Czas czytania:3 minut/y, 54 sekund/y

Tajlandia ciekawostki i niesamowite informacje. Atrakcje Tajlandii – historia, kultura i religia tego kraju

Tajlandia ciekawostki i fakty

* Tajlandia, to państwo w Azji południowo-wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Kambodżą i Laosem od wschodu, z Malezją od południa i z Mjanmą (Birmą) na zachodzie i północnym zachodzie.

* W Tajlandii panującym ustrojem politycznym jest monarchia konstytucyjna.

* Największa grupa ludności w Tajlandii, to Tajowie (75 proc.) Wśród innych grup etnicznych warto wymienić Karenów, górskie plemię. Budzi ono zainteresowanie turystów, z powodu specyficznych warunków życia, kultury i obyczajów. Kobiety Karenów nakładają na szyję obręcze.

* Główną religią Tajlandii jest buddyzm, wyznawany przez 93% ludności. Islam wyznaje ponad 5% ludności.

* Jedną z ważniejszych dziedzin Tajlandii jest turystyka. Jednak blisko połowa mieszkańców pracuje w rolnictwie. Jest tu uprawiana kukurydza, trzcina cukrowa i ryż.

Tajlandia ciekawostki o Tajlandii Bangkok Złoty Budda
Złoty Budda w Bangkoku. Ciekawostki o Tajlandii

Tajlandia ciekawostki z historii

* Do roku 1949 Tajlandia nosiła nazwę Syjam.

* Tajlandia, to państwo głównie o charakterze nizinnym. Nizina Menamu ma powierzchnię około 100 tyś. kilometrów kwadratowych.

* Tajlandia podzielona jest na sześć regionów: Region Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni oraz Region Południowy. Także na 76 prowincji zwanych czangwadami. Prowincje dzielą się na dzielnice. Są też dwa dystrykty specjalne: Pattaya i Bangkok.

* Pierwsze znaleziska archeologiczne z terenu Tajlandii pochodzą sprzed ponad 30 tysięcy lat. Są to m.in. znaleziska z Tam Phii czyli Jaskini Ducha (Północna Tajlandia).

* Około X-XII wieku na tereny Tajlandii, gdzie mieszkali Khmerowie, przybyli z Chin Tajowie. Ajutthaja, stolica królestwa, została założona w 1350 roku.

Tajlandia ciekawostki o Tajlandii Ayutthaya-wat Chai Watthanaram
Świątynia Chai Watthanaram w Tajlandii

* Burzliwy rozwój królestwa nastąpił w XVI i XVII wieku, dzięki kontaktom z Europą (z Hiszpanią, Portugalią, Anglią i Holandią). W kolejnych wiekach Tajlandia coraz bardziej uzależniała się od państw kolonialnych.

* 1932 – w tym roku przeprowadzono wojskowo-cywilny zamach stanu i powstała monarchia konstytucyjna. W roku 1940 Tajlandia podpisała pakt o nieagresji z Japonią. W roku 1944 rząd odsunięto od władzy, dzięki czemu uniknięto walki z aliantami.

Atrakcje turystyczne Tajlandii

Wyspa Phuket

Największa wysp kraju o powierzchni 542 kilometrów kwadratowych, na Morzu Andamańskim. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Są tu wspaniałe, piaszczyste plaże (m.in. znana plaża Patong). Wyspa jest górzysta, porośnięta lasami. W roku 2004 Phuket została zniszczona przez tsunami, ale szybko odbudowano infrastrukturę turystyczną.

fakty o Tajlandii Bangkok Phi Phi wyspa Phuket wakacje
Phi Phi, oryginalna wyspa obok wyspy Phuket. Tajlandia ciekawostki

Wyspa Ko Samui

Wyspa w południowej Tajlandii, z Zatoce Tajlandzkiej o powierzchni 280 kilometrów kwadratowych. Wielki ośrodek turystyczny (ponad 700 hoteli), najpopularniejsze plaże, to Lamai i Chaweng. Wyspa jest częścią Morskiego Parku Narodowego Ang Thong, który obejmuje między innymi rafy koralowe. Będąc tu warto zobczyć skały “Babcia” i “Dziadek” oraz na posąg Wielkiego Buddy.

Bangkok, stolica Tajlandii

Największe miasto kraju jest podzielone jest na 50 dzielnic i mieszka tu 10 milionów ludzi. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej. Bangkok, to jedno z najbardziej gorących miast świata.

Pełna nazwa miasta brzmi: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, czyli: “Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana”. To najdłuższa nazwa miasta, więc została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Tajlandia ciekawostki o Tajlandii Bangkok
Na ulicy Bangkoku. Tajlandia ciekawostki

W Bangkoku nie ma jednego centrum miasta, lecz kilka. Najważniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów jest Wielki Pałac Królewski (wybudowany w latach 1782-1785) i jego okolice. Są tu zabytkowe świątynie i pałace. Także Muzeum Narodowe założone w roku 1926, oraz jedna z najstarszych świątyń kraju, buddyjska świątynia Wat Pho, nazywana Świątynią Leżącego Buddy lub Świątynią Odpoczywającego Buddy.

W Bangkoku warto też odwiedzić świątynię Wat Phra Kaew i świątynię Wat Arun (w dzielnicy Bangkok Yai, nad rzeką Menam).

Pattaya

Jeden z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych Azji leży nad Zatoką Tajlandzką, 120 kilometrów od Bangkoku.

Ayutthaya

Ayutthaya to stolica prowincji Ayutthaya. Wśród licznych atrakcji i zabytków warto to odwiedzić malownicze ruiny świątyń buddyjskich oraz pałaców, kompleks świątynny, w którym znajdują się dzwonowate stupy Jest tu również ciekawe muzeum.

świątynia Chiang Mai w Tajlandii atrakcje zabytki wakacje
Świątynia w mieście Chiang Mai. Tajlandia ciekawostki

Chiang Mai

Nad rzeką o nazwie Ping w północnej Tajlandii leży miasto Chiang Mai. Jest tu aż 36 buddyjskich świątyń, a w najbliższej okolicy blisko 300. Najstarszą w mieście jest Wat Chiang Man, z roku 1297. Będąc tutaj można wybrać się na wycieczkę w pobliskie góry. Są tu wioski górskich plemion.

Tajlandia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Bangkok ciekawostki
> Singapur
> Ciekawostki o Australii

zamek Gołuchów ciekawostki informacje zabytki atrakcje Poprzedni post Niezwykłe ciekawostki o Gołuchowie
dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci dinozaur Następny post 10 ciekawostek o dinozaurach