Lublana, atrakcje stolicy Słowenii

miasto Lublana atrakcje stolica Słowenia zabytki

Miasto Lublana atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w Lublanie. Oto nasze podpowiedzi – przeczytaj, jeśli planujesz wycieczkę do Lublany

1. Most Smoków

Most Smoków (Zmajski most) zbudowano na początku XX wieku, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej. Jest to żelbetowy most, na którym stoi 20 figur smoków. Podobno gdy obok smoka przechodzi dziewica, smok porusza ogonem. Nigdy jednak nie widziano, żeby któryś ze smoków poruszał ogonem. Most jest jedną z najsłynniejszych budowli Lublany.

Most Smoków Lublana atrakcje Słowenia
Jeden ze efektownych smoków na Mości Smoków. Lublana atrakcje

2. Zamek w Lublanie

Zamek (Ljubljanski grad) stoi na wzgórzu, w centrum Lublany i góruje nad miastem. Można tu dotrzeć piechotą lub skorzystać z kolejki linowej z placu Krekov trg (kursuje co 10 minut, podróż trwa minutę, wagonik mieści do 30 osób). Warto tu dotrzeć, gdyż z góry jest piękny widok na miasto i Alpy. Częścią zamku jest kościół św. Jerzego (warto zobaczyć freski na sklepieniu). Na zamku jest Muzeum Historii Słowenii, a dzieci na pewno zainteresuje wizyta w Muzeum Kukiełek.

Twierdza powstała prawdopodobnie w XI wieku, a potem była przebudowywana. Obecny wygląd zewnętrzny jest tak sam, jak w XV wieku, a w środku nie ma komnat lecz współczesne wnętrza. Wejście na teren zamku jest bezpłatne, chyba że chcesz skorzystać z atrakcji.

zamek Lublana atrakcje Słowenia
Zamek piękniej wygląda na zewnątrz. Lublana atrakcje

3. Katedra w Lublanie

Największa świątynia w mieście, to kościół św. Mikołaja (Stolnica svetega Nikolaja). Początkowo miała charakter romański, potem gotycki, w początku XVIII wieku stała się budowlą barokową. Warto zajrzeć do środka. Z tyłu katedry stoi XVIII-wieczny Pałac Seminarium.

katedra kościół św. Mikołaja w Lublanie Słowenia
Fontanna, a w głębi katedra – kościół św. Mikołaja w Lublanie

4. Plac Preśerena

Na głównym placu Lublany stoi pomnik France Prešerena (1800-1849), słoweńskiego poety epoki romantyzmu, autora m.in. słów hymnu Słowenii. Postać spogląda w kierunku okna, gdzie mieszkała jego niespełniona miłość. Plac jest popularnym miejscem spotkań, wokół niego stoją zabytkowe budynki.

Plac Preserena pomnik w Lublanie Słowenia
Plac Preserena i jego pomnik w Lublanie

5. Trzy mosty (Potrójny Most)

Z placu Prešerena prowadzi droga w kierunku trzech słynnych mostów zbudowanych nad rzeką Ljubljanicą. Ten Potrójny Most (Tromostovje) zbudowano w XVIII wieku. Środkowy most służy ruchowi samochodowemu, boczne ruchowi pieszemu.

potrójny most w Lublanie Słowenia
Potrójny most w Lublanie. Niestety, niełatwo jest zrobić lepsze ujęcie, z góry

6. Ratusz Lublany

Budynek lublańskiego ratusza (rotovž) stoi przy Stritarjeva ulica 2. Zbudowano go w XV wieku, potem był przebudowywany. Będąc na miejscu można spytać kogoś, o której godzinie trębacz gra hejnał.

Przed ratuszem stoi pomnik – rzeźba z 1751 r. To alegoryczne przedstawienie trzech rzek płynących przez Lublanę (Sawa, Krka i Ljublianica).

ratusz Lublana atrakcje Słowenia
Lublana atrakcje – gmach ratusza, siedziby władz miasta

7. Tivoli Park

Największym parkiem Lublany jest Tivoli Park (Mestni park Tivoli) znajdujący się w zachodniej części miasta. Został założony w 1813 roku.

Na jego terenie stoi zamek Tivoli (Tivolski grad) zbudowany w XVII wieku na fundamentach wcześniejszego, renesansowego zamku. Obecnie, od połowy XIX wieku, budowla ma charakter neoklasycystyczny. Od 1967 r. mieści się tu Międzynarodowe Centrum Grafiki (Mednarodni grafični likovni).

Z parkiem sąsiaduje ogród zoologiczny. Niedaleko parku jest Galeria Narodowa (Narodna galerija).

Tivoli Park w Lublanie Słowenia
Tivoli Park w Lublanie, zdjęcie robione sprzed schodów do pałacu

8. Kościół Franciszkanów

W samym centrum miasta, przy wspomnianym już Placu Preserena, stoi barokowy kościół Franciszkanów. Został zbudowany w latach 1646-1660, w miejscu XIV-wiecznego klasztoru. Do ściany kościoła przylega charakterystyczna, smukła dzwonnica.

kościół franciszkanów Lublana atrakcje Słowenia zabytki
Kościół franciszkanów. Lublana atrakcje, zabytki

9. Most Szewski

Najstarszym mostem Lublany jest Most Szewski (Cevljarski Most). Został zbudowany w XIII wieku i był z drewna. Obecna konstrukcja pochodzi z pierwszej połowy XX wieku.

10. Nebotičnik (Drapacz Chmur)

Jednym z najbardziej rozpoznawanych budynków miasta jest 13-piętrowy wieżowiec Nebotičnik (dosłownie: drapacz chmur) mający wysokość 70 metrów. To nie architektoniczna nowość, powstał początku lat 30. XX wieku i był wtedy jednym z najwyższych budynków Europy. Na górze jest knajpka, do której prowadzi winda; to okazja do obejrzenia miasta z góry.

wieżowiec Nebotičnik w Lublanie Słowenia
Z lewej wieżowiec Nebotičnik w Lublanie. Kiedyś 13 pięter wystarczyło, aby być w czołówce najwyższych budynków Europy

11. Pałac Arcybiskupi

W Lublanie stoi Pałac Arcybiskupi (Nadškofijski dvorec) z XVI wieku. Początkowo był renesansowy, potem go powiększano i zmieniano.

12. Rynek – czyli zakupy w Lublanie

Między mostem Mesarskim a Mostem Smoczym jest Główny Rynek, gdzie codziennie z wyjątkiem niedzieli można kupić np. owoce i warzywa.

cerkiew Cyryla i Metodego w Lublanie zabytki
Cerkiew Cyryla i Metodego w Lublanie stoi niedaleko Tivoli Parku

13. Co jeszcze zobaczyć w Lublanie?

Na przykład prawosławną cerkiew Cyryla i Metodego, ogród botaniczny (Ljubljanski botanični vrt), Muzeum Iluzji (Muzej Iluzij) blisko uniwersytetu, Park Zvezda (Park Gwiazdy) w centrum miasta, rzeźby i fontanny rozlokowane wzdłuż rzeki oraz park archeologiczny z obiektami z czasów rzymskich (adres: Erjavčeva cesta 18). Miłośników sztuki zainteresuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna galerija Ljubljana).

Lublana atrakcje miasta + zdjęcia (c): Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Lublanie
> Słowenia ciekawostki
> Zagrzeb, stolica Chorwacji