Słowenia ciekawostki atrakcje zabytki

Słowenia – 31 niezwykłych ciekawostek

Czas czytania:7 minut/y, 17 sekund/y

Z czego słynie Słowenia ciekawostki i najważniejsze informacje o Słowenii. Historia, miasta, atrakcje, potrawy

Słowenia – informacje

1) Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija), to kraj nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją (ta granica jest najdłuższa, 670 kilometrów). Powierzchnią jest ok. 15 razy mniejsza niż Polska.

2) Mieszka tu ponad 2 miliony ludzi. Językiem urzędowym jest język słoweński, a zdecydowana większość z nich, to rzymscy katolicy.

3) Słowenia w 2004 r. weszła do Unii Europejskiej (w tym samym roku co Polska), a już 3 lata później (rok 2007) przyjęła walutę euro.

4) W 90% to kraj wyżynny i górski. Najwyższy szczyt, to góra Triglav (2864 m n.p.m.) w Alpach Julijskich. Góra znajduje się w parku narodowym Triglav. Najdłuższe rzeki, to Sawa (940 km długości) i Drawa (725 km).

5) Słowenia pod względem kulturowym związana jest z krajami Europy Środkowej, głównie Austrią i północnymi Włochami, częściowo z Węgrami.

6) Słowenia jest jednym z trzech najbardziej zalesionych krajów Europy. Prawie 2/3 powierzchni, to lasy.

góry Słowenia ciekawostki atrakcje
Słowenia. Dolina w górach

Słowenia ciekawostki z historii

7) Nazwa Słowenia pochodzi stąd, że w okresie Republiki Weneckiej mieszkała tu ludność słowiańska. Słowianie przybyli na te tereny w VI w. naszej ery. W kolejnym wieku, na terenie obecnej Austrii, powstała Karantania, słowiańskie księstwo. W połowie VIII wieku Karantanie przyjęli chrześcijaństwo. W 822 roku Karantania utraciła niepodległość i została włączona do imperium Franków. W XIV wieku większość słoweńskich ziem włączono do państw rządzonych przez Habsburgów, które później przekształcono w Monarchię Austro-Węgierską.

8) Podczas II wojny światowej ziemie słoweńskie zostały podzielone między Niemcy, Włochy i Węgry. Po wojnie Słowenia weszła w skład nowego państwa, Jugosławia. 25 czerwca 1991 Słowenia i Chorwacją odłączyła się od Jugosławii. Dwa dni później zaczęła się tzw. wojna dziesięciodniowa – jedna z najkrótszych i najmniej krwawych wojen Europy (po obu stronach zginęło łącznie 63 żołnierzy), a wojska Jugosławii wycofały się do Chorwacji. Słowenia stałą się niepodległym krajem.

Postojna jama grota Słowenia ciekawostki atrakcje
Postojnska jama – jaskinia w Postojnej. Słowenia ciekawostki

Słoweńskie jaskinie

9) W południowo-zachodniej części kraju, na płaskowyżu Kras są podziemne rzeki i ok. 7 tys. jaskiń. Najsłynniejsza z jaskiń znajduje się w miejscowości Postojna i nazywa się Postojnska jama. To w zasadzie grupa połączonych ze sobą jaskiń, o długości ponad 20,5 km które utworzyła rzeka Pivka.

Jaskinia po raz pierwszy została opisana w XVII wieku, a w 1818 r. odwiedził ją cesarz Austro-Węgier, Franciszek I. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci trzymali w niej dużą ilość paliwa lotniczego. W 1944 r. słoweńscy partyzanci zniszczyli te zapasy, przy okazji niszcząc znaczną część jaskini. Z powodu odległości, turyści zwiedzają jaskinię, jadąc kolejką.

W jaskini znajduje się sala koncertowa mieszcząca nawet 10 tys. osób. Z powodu wyjątkowej akustyki, co jakiś czas odbywają się tu koncerty.

Słowenia zamek atrakcje Słowenii ciekawostki zamki zabytki Postojna
Postojna. Tu też jest zamek, do tego bardzo oryginalny

Wybrane miasta Słowenii

10) Największe miasta Słowenii, to: Lublana (stolica, ok. 300 tys.), Maribor (ok. 150) tys., Novo Mesto (ponad 23 tys.), Celje (ponad 40 tys.) i Kranj (37 tys.).

Maribor

11) Miasto leży na wschodzie kraju, nad rzeką Drawą, kilkanaście kilometrów od granicy z Austrią. Maribor istniał w XII wieku, a wkrótce wybudowano tu twierdzę. Stanęła na wzgórzu o nazwie Piramida. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym. Cztery wieże będące jego częścią istnieją do dziś i są rozmieszczone wzdłuż rzeki.

12) Zamek w Mariborze (Mariborski grad) wybudowano w XV wieku i znajduje się w centrum miasta. Obecnie składa się z kilku części powstałych w różnym czasie, więc każda jest w innym stylu architektonicznym. Wizyty składali tu cesarze (Leopold I, Karol VI, Maria Teresa), car Paweł I i papież Pius VI. Na zamku jest muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), jedno z najważniejszych muzeów Słowenii.

13) W Mariborze rośnie najstarszy na świecie krzew winorośli. Ma prawie 500 lat.

Maribor Słowenia ciekawostki atrakcje
Miasto Maribor, Słowenia

Novo Mesto

14) Novo Mesto, to miasto w południowo-wschodniej Słowenii, ok. 60 km od stolicy, Lublany. Szczyt rozwoju przeżywało w XVI wieku. Wkrótce zaczęły najeżdżać je wojska tureckie. Miasto zaczęło się odradzać od XVIII wieku.

15) W mieście są: kościół pw. św. Mikołaja, Muzeum archeologiczne – Dolenjska Museum, kościół pw. św Leonarda, klasztor Franciszkanów. Jest też siedziba koncernu farmaceutycznego Krka. Miastem partnerskim Novogo Mesta jest Toruń.

Novo Mesto zamek Słowenia ciekawostki atrakcje
Novo Mesto. Zamek w parku, nad rzeką Metują

Celje

16) Celje, to blisko 40-tysięczne miasto w środkowo-wschodniej Słowenii. Stoi tu Zamek Cylejski (Celjski grad, lub: Celjski zgornji Stari Grad), a w zasadzie jego ruiny. Ten zbudowany na trzech wzgórzach zamek był siedzibą hrabiów Celje. W średniowieczu był największym zamkiem na terenie Słowenii, a po raz pierwszy pisano o nim już w 1322 roku.

Celje zamek Słowenia ciekawostki atrakcje zabytki
Celje – zamek oraz panorama miasta

Bled

17) W Bled mieszka 8 tys. osób. Jest to miejscowość turystyczna w regionie Górna Kraina w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled, u podnóża Alp Julijskich. Stąd jest 45 kilometrów od granicy z Austrią i Włochami.

W sezonie Bled odwiedzany jest przez kilka tysięcy turystów, których przyciągają tu: bliskość Alp, jezioro Bled na którym wzniesiono zamek i kościół, gorące źródła z których woda dociera do pobliskich basenów leczniczych, Triglawski Park Narodowy oraz pole golfowe.

Bled zamek Słowenia ciekawostki atrakcje zabytki
Bled w Słowenii. Malowniczo położony zamek na skałach

18) Zamek (castellum Veldes) został wzniesiony na początku XI wieku na skałach i jest najstarszym zamkiem w Słowenii. W średniowieczu do pierwszej zamkowej wieży dobudowywano kolejne i wzmacniano mury. Rozbudowę zamku zakończono w czasach baroku (wtedy, w XVIII wieku zmieniono kaplicę św. Albina i Ignacego). Obecnie w zamku jest muzeum przedstawiające historię zamku, restauracja i zamkowa drukarnia.

19) W pobliżu zamku, również na wyspie (do której można dotrzeć tylko łodziami) wznosi się barokowy kościół Wniebowzięcia, wybudowany w miejscu romańskiego kościoła zniszczonego na początku XVI wieku w wyniku trzęsienia ziemi. Jest tu dzwon życzeń z 1543 roku, w który podobno każdy może uderzyć i wypowiedzieć życzenie.

Bled kościół Wniebowzięcia wyspa Słowenia ciekawostki atrakcje zabytki
Bled. kościół Wniebowzięcia na wyspie, w zimie

Słoweńskie przysmaki

20) Będąc w Słowenii warto skosztować jej potraw. Potica, to zwijane jak rolada ciasto z farszem, na słodko i nie tylko. Mnogość farszów powoduje, że każdemu na pewno przypadnie do gustu przynajmniej jeden z nich. A w ogóle, Słoweńcy uwielbiają strucle, na przykład na ciepło. Pychota! Fani słodkich ciast chętnie też spróbują rekmurską gibanicę, narodową potrawę tego kraju. To ciasto warstwowe pełne pyszności. Są też burki, rodzaj pierogów z różnym farszem, od sera, przez mięso, po burkę na słodko. A może skosztować też ćevapčići (mięso mielone z ajvarem)?

21) W Słowenii produkowane są duże ilości miodu, a pszczelarstwo jest bardzo popularne. To jeden z produktów, które turyści przewożą stąd do swych krajów. Są tu również produkowane spore ilości wina. Jest tu 14 regionów i 3 obszary, w których uprawia się winorośl.

miasto Lublana Ljubljana stolica Słowenii Stare Miasto zabytki atrakcje
Lublana (Ljubljana), stolica Słowenii. Fragment Starego Miasta

Słowenia ciekawostki, które warto znać

22) Letalnica, to jedna z największych (225 metrów) skoczni narciarskich świata. Zbudowano ją w 1979 r. Leży w Alpach Julijskich, blisko granicy z Włochami i Austrią, w dolinie Planica. Jest tu znany ośrodek sportów zimowych. W Polsce szczególnie znany kibicom skoków narciarskich. Kamil Stoch w 2011 r. skoczył tu na odległość 226 metrów (pierwsze miejsce), a w 2007 r. trzykrotnie triumfował tu Adam Małysz.

23) France Prešeren (1800-1849), słoweński poeta epoki romantyzmu, jest uznawany za najwybitniejszego poetę słoweńskiego. Jest autorem słów hymnu Słowenii. Jego pomnik jest w stolicy kraju, Lublanie.

24) Ceny w Słowenii są niższe niż we Włoszech, Austrii i Szwajcarii oraz wyższe niż np. w sąsiedniej Chorwacji. To jeden z powodów, dla którego kraj ten w Polsce cieszy się mniejszą popularnością niż Chorwacja.

25) Stadnina Lipica w Słowenii, to podobno najstarsza stadnina na świecie.

miasto Piran w Słowenii atrakcje Adriatyk półwysep
Słowenia, wybrzeże Adriatyku. Miasto Piran, na półwyspie Piran

26) Piszczałka z kości znaleziona przez archeologów w Słowenii, to najstarszy instrument muzyczny Europy.

27) W Słowenii są cztery uniwersytety:
Uniwersytet Lublański (Univerza v Ljubljani), założony w 1919 r.
Uniwersytet Mariborski (Univerza v Mariboru), założony w 1975 r.
Uniwersytet Przymorski (Univerza na Primorskem), założony w 2003 r.
Uniwersytet Nowogorycki (Univerza v Novi Gorici), załozony w 2006 r.

28) W Metelkova, w budynku dawnego więzienia obecnie jest hotel. Jeśli choć raz chciałbyś przespać się w celi więziennej…

29) Słoweńcy lubią dowcipy i żartują nawet z wielkości swojego kraju. Jak ktoś kichnie w Mariborze, w Lublanie otwierają parasole.

jezioro Bohinj w Słowenii atrakcje
Słowenia ciekawostki. Jezioro Bohinj

30) Elektrownia jądrowa Krško (Nuklearna Elektrarna Krško) to elektrownia jądrowa podłączona do sieci energetycznej w 1981 roku, a oficjalnie została uruchomiona w 1983 roku. Znajduje się w miejscowości Krško, 20 km od granicy z Chorwacją. Umowę związaną z planowaną elektrownia podpisały w 1970 r. Chorwacja i Słowenia, wówczas dwie republiki Jugosławii. Cztery lata później rozpoczęła się jej budowa. Na mocy porozumienia z 2003 r. Chorwacja i Słowenia maja prawo do połowy wytworzonego w tej elektrowni prądu.

31) Słowniczek polsko-słoweński

Dzień dobry – Dobro jutro
Do widzenia – Zbogom
Tak – Da
Nie – Ne
Dziękuję – Hval
Kocham Cię – Ljubim te

Słowenia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lublana, stolica Słowenii
> Chorwacja
> Zagrzeb, stolica Chorwacji

panna młoda dzień ślubu wesele ślub Poprzedni post 4 rzeczy, o których panna młoda zapomina w dniu ślubu
samoloty pasażerskie samolot pasażerski Następny post Autentyczne historie ze słowem samolot