Ethereum – ciekawostki o jednej z największych kryptowalut

ethereum ciekawostki kryptowaluty bitcoin

Kryptowaluty z roku na rok zyskują na sile i obecnie nikt nie jest w stanie stwierdzić, kiedy ich ogromny rozwój się wyhamuje. Jeszcze dekadę temu eksperci finansowi wieszczyli rychły koniec ery elektronicznych walut i jak widać, mocno się pomylili.

Sektor internetowych walut osiąga kolejne kamienie milowe, a coraz więcej najbogatszych na świecie firm i przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać, czy to może nie jest już czas, żeby zacząć inwestować w kryptowaluty. Bardzo głośna była sprawa Tesli, ale i mniejsi przedsiębiorcy stają się coraz bardziej przychylni kryptowalutom. To tylko kwestia czasu, kiedy Vulkan Bet i inni operatorzy serwisów z grami online będą pozwalali na transakcje z wykorzystaniem popularnych elektronicznych walut.

Aktualnie najmocniejszy na rynku jest bitcoin, który regularnie przekracza kolejne spektakularne granice wyników finansowych. Jednak w jego cieniu znajduje się Ethereum — druga co do wielkości kryptowaluta, która można nawet stwierdzić, że kroczy tą samą ścieżką sukcesu, co największa elektroniczna waluta.

Historia Ethereum

W przeciwieństwie do większości kryptowalut — powstanie Ethereum jest od początku ściśle zaplanowane. Kiedy tworzono bitcoina, z całą pewnością można stwierdzić, że mało kto spodziewał się, że waluta urośnie do aż tak wielkich rozmiarów. Jeśli chodzi o Ethereum, wszystko zostało dokładnie zaprojektowane i przemyślane.

Projekt narodził się w 2013 roku za sprawą Vitalika Buterina. Prace nad uruchomieniem oprogramowania wystartowały rok później z wykorzystaniem powstałego w tym celu przedsiębiorstwa Ethereum Switzerland GmbH.  Następnie cały projekt przeszedł pod fundację non-profit — „Ethereum Foundation”. Tak oto narodziła się druga co do wielkości kryptowaluta. Już w drugiej połowie 2014 roku umożliwiono wymianę bitcoina na ether.

Od 2014 roku nieustannie wprowadzane są aktualizacje, które usprawniają działanie całego systemu, sprawiając, że Ethereum jest kryptowalutą o bardzo bogatym zapleczu. Największą różnicą pomiędzy zasadami działania tej waluty a bitcoina jest to, że kiedy bitcoin  może osiągnąć maksymalnie 21 milionów jednostek na rynku, to Ether może pojawiać się w nieskończoność. Aktualna kapitalizacja rynkowa etheru to około 390 miliardów dolarów, co przy bitcoinie (940 miliardów dolarów) może wydawać się niewielkie, ale gdyby założyć, że największa waluta rozwija się w standardowy, stopniowy sposób, to Ethereum deptałby jej po piętach.

Wartość waluty

Ostatnie dwa lata są niezwykle dobre dla praktycznie wszystkich większych kryptowalut. Wszyscy skupiają się na bitcoinie, ale gdyby nie zwracać na niego uwagi, to okaże się, że Ethereum osiąga nie mniejsze sukcesy. Biorąc pod uwagę to, jak dobrze zorganizowane zaplecze ma ta waluta, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w przyszłości może nawet przebić bitcoina.

Żeby zdać sobie sprawę z potencjału systemu Ethereum, warto przeanalizować jego wyniki finansowe z ostatnich lat i miesięcy. Jako że na rynku jest znacznie więcej ETH (liczba nieograniczona), to wartość pojedynczej jednostki w ogóle nie odnosi się do ogólnej kapitalizacji rynkowej. Dlatego to, że (aktualnie) ethereum kosztuje około 13 000 zł, a bitcoin 190 000 zł — nie ma większego znaczenia.

Oto uśrednione zestawienie wartości jednostki ethereum z ostatnich lat:

 • 2016 — 40 zł;
 • 2017 — 1 000 zł;
 • 2018 — 1 500 zł;
 • 2019 — 700 zł;
 • 2020 — 1 500 zł;
 • 2021 — 10 000 zł.

To pokazuje, jak bardzo wartość waluty może się zmieniać na przestrzeni lat, ale także to, jak ostatnie dwa lata były kluczowe w rozwoju nie tylko samego Ethereum, ale całego sektora kryptowalut.

Ostatnie miesiące wyników finansowych ether przedstawiają się następująco:

 • marzec — 7 000 zł;
 • kwiecień — 9 000 zł;
 • maj — 12 000 zł;
 • czerwiec — 9 000 zł;
 • lipiec — 8 000 zł;
 • sierpień — 12 000 zł.

Spoglądając na zestawienie uśrednionej wartości miesięcznej, można dojść do wniosku, że waluta jest bardzo niestabilna. Jednak porównując wyniki z ostatnich miesięcy z tym, co działo się w 2020 roku, widać, że nawet kilkudziesięcioprocentowe skoki wartości są i tak o wiele lepszym wynikiem, niż nawet stały wzrost z 2020 roku.

Świat dostosowuje się do kryptowalut

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o dostosowaniu się światowych rządów i firm do kryptowalut. Nie można już dłużej ignorować tej potężnej siły i trzeba ją jakoś zdefiniować. Dlatego coraz częściej mówi się o stosownych regulacjach międzynarodowych, które z pewnością uderzą w pewnym stopniu w kryptowaluty, ale biorąc pod uwagę ich aktualną siłę, to uderzenie nie będzie znaczyło zbyt dużo.

Warto przypomnieć sobie sprawę Tesli i Bitcoina. Elon Musk przez dłuższy czas wychwalał bitcoina, a nawet wprowadził system, którym można było płacić za Teslę tą kryptowalutą, po czym z dnia na dzień wycofał się z tego pomysłu, przy okazji wbijając przysłowiowy nóż plecy swojej ulubionej elektronicznej walucie. Kiedy w maju ogłoszono, że Tesla wycofuje się ze wspierania bitcoina, cena kryptowaluty spadła o kilkadziesiąt procent, poddając próbie cały sektor kryptowalut, co jak widać na powyższym zestawieniu, odbiło się także na ethereum. Jednak po kilku miesiącach wszystko wróciło do normy i największe kryptowaluty nadal notują kolejne rekordy.

Ethereum ciekawostki: 1069 / zawsz