Nikola Tesla – fakty, mity, ciekawostki

Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki

Nikola Tesla ciekawostki o genialnym wynalazcy

Do niedawna mówiono, że Leonardo da Vinci był konstruktorem wynalazków wyprzedzającym swoje czasy. Rozpalającym wyobraźnię tych, którzy w jego szkicach widzieli urządzenia wprowadzone do użytku dopiero kilkaset lat później. Wynalazcą, który przyćmił Leonarda jest Nikola Tesla (1856-1943). Od dawna mówi się, że był genialnym i wyprzedził swoje czasy. Amerykańskie służby (podobno) całkiem na serio napisały z raporcie, że Tesla „urodził się na Wenus”. W 1915 r. podobno skonstruował latający spodek, a pod koniec życia pracował nad „promieniem śmierci” (Death Ray) – bronią zdolną niszczyć i zabijać na niespotykaną skalę.

Tajemnicze badania Tesli i FBI

Był 8 stycznia 1943. Ciało martwego Tesli znaleziono w łóżku, w pokoju hotelu New Yorker stojącym przy 8. alei w Nowym Jorku. Od dwóch dni na klamce drzwi wisiała tabliczka z napisem „Nie przeszkadzać”. Kilkanaście godzin później hotel opuszczały dwie ciężarówki FBI, wypełnione dokumentami związanymi z wynalazkiem, nad którym w ostatnich latach pracował Nikola Tesla. Gdy zawartość ciężarówek dotarła do magazynu na Manhattanie, całość zaplombowano i nadano klauzulę „ściśle tajne”.

elektryczność Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Nikola Tesla, jego chyba najbardziej znane zdjęcie

Kilka lat później świat dowiedział się, dlaczego Tesla był pod specjalną obserwacją agentów. New York Times 11 lipca 1934 r. opublikował tekst. Wynika z niego, że 78-letni Tesla wynalazł promień śmierci, niezwykłą broń. Wynalazca pisał, że jej promienie działające z dalekich odległości, były w stanie „strącić 10 tysięcy wrogich samolotów”.

Gdy niespełna 8 lat wcześniej Nikola Tesla, wówczas już znany i poważany w świecie naukowiec i wynalazca, zwrócił się do kilku rządów z prośbą o sfinansowanie badań, został olany. Pisał do rządów USA, Kanady, Anglii i Francji, podobno także Związku Radzieckiego. Był wtedy uważany za zwariowanego naukowca, choć jego wcześniejsze dokonania i wynalazki (na koncie miał ok. 300 patentów i ponad setkę wynalazków) budziły respekt i przyniosły mu sławę.

transformator Tesli Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Transformator Tesli i wyładowania elektryczne

Tesla i legendy

Nikola Tesla już za życia stał się legendą i krążyło o nim wiele zaskakujących i tajemniczych informacji. Podobno gdy przychodził na świat, z nieba biły pioruny. Ale inni mówią, że został „dostarczony” przyszłym rodzicom przez przybyszów z Wenus, ewentualnie zsiadł z wielkiego, białego gołębia. Potem chciał się skontaktować ze swymi przodkami z Wenus, dlatego (podobno) jego wiara, że można się kontaktować z innymi cywilizacjami. Prowadził wynalazki związane z czerpaniem energii z kosmosu, która miała ona być bezpłatna dla każdego. Jego genialne wynalazki, to nie wszystko; podobno cierpiał na zaburzenia psychiczne i nerwicę natręctw, miał początki schizofrenii. Rzekomo wierzył, że picie whisky może przedłużyć życie człowieka do 150. lat.

Marzyła mu się kontrola człowieka nad siłami przyrody. Niektórzy mówią, że słynna katastrofa tunguska z 1908 r. nie nie upadek wielkiego meteorytu, lecz promień Tesli, który miał stopić lody na Biegunie Północnym, ale coś nie wyszło. Podobno pracował m.in. nad stworzeniem wehikułu czasu, samolotem antygrawitacyjnym, aparatem fotografującym myśli i elektryczną łodzią podwodną.

elektryczność Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Zdarzało się, że Nikola Tesla pracował w takich warunkach. Foto: Dickenson V. Alley / cc-by sa 4.0

Tajemniczy projekt HAARP

W latach 1993-1994 zbudowano na Alasce stację badawczą. Celem projektu o nazwie HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) było „Zrozumienie, symulowanie i kontrola procesów zachodzących w jonosferze, które mogą mieć wpływ na działanie systemów komunikacji i nadzoru elektronicznego”.

Zestaw nadawczy składał się z 180. specjalnie ustawionych względem siebie elementów antenowych. Powstawało tu promieniowanie o wysokiej częstotliwości. Wszystko zostało objęte tajemnicą, choć w 2005 r. oficjalnie poinformowano, że urządzenia stworzyły na niebie sztuczną zorzę polarną.

Pojawiły się teorie spiskowe. Podobno powstaje tu broń elektromagnetyczna związana z bezprzewodowym przesyłem energii Nikoli Tesli. Mówiono, że wyłączenie prądu w całym Nowym Jorku miała z tym związek. Podobno ta niezwykła broń może wywoływać trzęsienia ziemi, cyklony, także niszczyć satelity na obicie okołoziemskiej i łodzie podwodne. Może sterować myślami ludzi. Nie wiadomo czy i co z tych podejrzeń może być prawdą, ale wiadomo, że projekt wciąż działa.

Niagara pomnik elektryczność Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Pomnik Nikola Tesli w pobliżu wodospadu Niagara

Eksperyment Filadelfia

Podobno 28 października 1943 miał miejsce tajny eksperyment, przeprowadzony przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Jest znany pod nazwami: Eksperyment Filadelfia, Projekt Tęcza i Eksperyment Filadelfijski.

W Bazie Sił Morskich USA w porcie Filadelfia na okręcie USS Eldridge miano przeprowadzić eksperyment. Miał on dowieść istnienie i zbadać właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego. Podstawą wszystkiego były badania Alberta Einsteina z lat 1925-1927 (on sam miał w tym uczestniczyć, wraz z Johnem von Neumannem i Nikola Teslą, który jednak kilka miesięcy wcześniej zmarł).

Podczas eksperymentu okręt otoczyła szara mgła, po czym zniknął z oczu obserwatorów, czemu towarzyszył oślepiający błysk światła. Okręt podobno teleportował się na krótko, wraz z załogą. Niektórzy ponieśli śmierć, inni zniknęli, jeszcze inni postradali zmysły. Do dziś nie wiadomo na pewno czy wielokrotnie opisywany potem eksperyment w ogóle miał miejsce, a jeśli tak – jak faktycznie przebiegał. Sprawa była na tyle tajemnicza i pobudzająca wyobraźnię, że o Eksperymencie Filadelfijskim nakręcono 3 filmy (1984, 1993, 2012), co dodatkowo wzmogło zainteresowanie osób wierzących w niewyjaśnione zagadki i „spiski” amerykańskich służb.

elektryczność Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Pomnik Nikola Tesli i dom w Chorwacji, w którym dorastał

Nikola Tesla – krótka biografia i najważniejsze wynalazki

1) Przyszedł na świat 10 lipca 1856 w Smiljanie (wieś w obecnej Chorwacji, nadal stoi tu jego dom, obok jest jego pomnik).

2) Studiował w Graz (Austria) i Budapeszcie (Węgry), potem pojechał do Paryża. Gdy za naprawę instalacji na stacji kolejowej w Strasburgu nie otrzymał odpowiedniej zapłaty, w 1884 r. (miał wtedy 28 lat) udał się do USA. Tu poznał Thomasa A. Edisona (1847-1931). Przez jakiś czas Tesla u niego pracował, potem z nim konkurował.

3) Po trudnych chwilach gdy brakowało mu środków do życia (1886-1887) założył firmę Tesla Electric Light Company. W kolejnych latach powstało wiele jego wynalazków.

elektryczność Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki
Genialny wynalazca Nikola Tesla na serbskim banknocie

4) Po opatentowaniu pilota radiowego, zaczął konstruować urządzenia, które dziś nazwalibyśmy człekokształtnymi robotami i latającymi dronami.

5) Pogrzeb Nikola Tesli odbył się 12 stycznia 1943 na nowojorskim Manhattanie. Ciało zostało skremowane. W 1957 r. prochy przetransportowano do Belgradu, a obecnie są w Muzeum Nikoli Tesli.

6) Wizerunek Tesli znajduje się na banknocie o nominale 100 dinarów serbskich.

7) Wybrane wynalazki Tesli:

  • silnik elektryczny,
  • prądnica prądu przemiennego,
  • autotransformator,
  • dynamo rowerowe,
  • radio,
  • elektrownia wodna,
  • bateria słoneczna,
  • turbina talerzowa,
  • transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa),
  • urządzeń zdalnie sterowane drogą radiową.

Nikola Tesla ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wynalazki i wynalazcy
> Nostradamus – ciekawostki
> Niezwykłe historie. Czy istnieje bank wszechwiedzy?