Nasza Klasa – to już koniec portalu

Nasza Klasa portal społecznościowy

Portal, który kilkanaście lat temu stał się nieprawdopodobnie popularny, znika z Internetu. Masz konto na Nasza Klasa? Zaloguj się po raz ostatni, zanim zniknie. A co z danymi osobowymi?

Gigantyczny sukces, potem porażka

Zanim powstał popularny w ostatnich latach Facebook, a potem kilka innych portali społecznościowych, Polacy mający dostęp do Internetu, ekscytowali się tym, co dzieje się na Nasza Klasa. Gigantyczny sukces po kilku latach popularności przyblakł, a w ostatnim czasie było coraz gorzej. Właściciele nie byli w stanie zatrzymać tego, co właśnie nastąpiło – upadku niegdysiejszego giganta.

Za dwa miesiące definitywnie przestanie istnieć kultowy polski serwis, który powstał w 2006 roku. Od dziś wchodząc na NaszaKlasa.pl użytkownicy podczas logowania specjalny komunikat informuje o
o zamknięciu strony. Treść tej informacji: „Informujemy, że z dniem 27.07.2021 roku serwis NK.pl zakończy swoją działalność”.

Nasza Klasa – co teraz?

Co to oznacza? Od wczoraj nie można już tam założyć nowego konta. Użytkownicy, którzy mają wykupione dodatkowe usługi płatne NK.pl mogą z nich korzystać jeszcze dwa miesiące lub złożyć wniosek o zwrot środków.

Co ważne, użytkownicy NK.pl nie muszą martwić się o swoje dane oraz zdjęcia, jeśli już nie korzystają z serwisu, ale nie usunęli konta. Wraz z zamknięciem NK.pl dane osobowe użytkowników serwisu zostaną trwale zlikwidowane.

„Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu NK.pl, dane osobowe Użytkowników Serwisu NK.pl zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia NK.pl o kilka miesięcy. Wyjątek stanowić może przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań (w tym o zwrot środków z usług płatnych).” – czytamy w oświadczeniu właściciela strony.

Nasza Klasa i jej historia

Portal NaszaKlasa.pl stworzyli czterej studenci informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego – Maciej Popowicz, Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz i Łukasz Adziński. Było to w listopadzie 2006 roku. Strona w swoich założeniach miała łączyć dawnych znajomych (głównie tych z czasów szkolnych) i umożliwiać im wymianę wiadomości. Bardzo modne było wówczas za pośrednictwem serwisu organizowanie spotkań klasowych po latach.

W 2007 roku założyciel serwisu Maciej Popowicz sprzedał niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders swoje 20% udziałów „Naszej klasy”, której całkowita wartość oceniana była wówczas na 15 mln zł. Między styczniem a czerwcem 2008 r. większościowy pakiet udziałów w serwisie nabyło przedsiębiorstwo Forticom, za który zapłaciło 200 milionów złotych. Właścicielem 70% udziałów do 2014 roku była zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp, pozostałe należały do polskich założycieli serwisu.

W listopadzie 2014 roku portal nk.pl został kupiony przez Grupę Onet.pl, a w lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję. 1 czerwca 2015 Grupa Onet.pl oficjalnie przejęła spółkę Nasza Klasa, przenosząc na siebie jej majątek. W 2018 roku Onet Holding sp. z o.o. połączyła się z Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. Tym samym od września 2018 właścicielem nk.pl jest właśnie RASP sp. z o.o.

News4Media, oprac. Sadurski.com