Ciekawostki o wyspie Minorka

zatoka morze łodzie morze wyspa Minorka ciekawostki atrakcje Baleary

Minorka ciekawostki i najważniejsze fakty o wyspie, które warto znać. Z czego słynie, co warto zobaczyć

Minorka

1) Minorka, to wyspa w zachodniej części Morza Śródziemnego. Jest jedną z wysp archipelagu Balearów.

Wyspy Baleary ciekawostki

2) Wyspy Baleary, to kilka wysp o łącznej powierzchni 5014 km². Trzy największe, to Majorka, Minorka i Ibiza. Mieszka tu milion ludzi.

3) Baleary od 1983 r. są częścią wspólnoty autonomicznej Baleary. To region autonomiczny, a zarazem jedna z prowincji Hiszpanii. Stolicą i największym miastem Balearów jest miasto Palma (400 tys. mieszkańców) leżące na Majorce. To jeden z największych ośrodków turystycznych świata.

grobowiec zabytki wyspa Minorka ciekawostki atrakcje Baleary
Wyspa Minorka ciekawostki i atrakcje. Starożytny grobowiec

Z czego słynie Minorka ciekawostki

4) Minorka ma 668 km² powierzchni. Mieszka tu ponad 90 tys. ludzi.

5) Głównym miastem wyspy jest Maó-Mahón, w którym mieszka ok. 30 tys. ludzi. Nazwa miasta podobno nawiązuje imienia brata Hannibala (jeden z najsłynniejszych dowódców starożytności), Mago Barca.

6) W przeszłości toczyły się walki o wyspę. Zajmowali ją Kartagińczycy, a potem Rzymianie. Później także Wandale i Maurowie. Należała do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na krótko do Francji, potem znów Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i jeszcze raz do Hiszpanii.

7) Majorka administracyjnie podzielona jest na 8 gmin. Miejscowość Fornells w gminie Es Mercadal słynie ze smacznej zupy z homarów.

latarnia morska morze wyspa Minorka ciekawostki atrakcje Baleary
Latarnia morska. Wyspa Minorka ciekawostki

Minorka najciekawsze miejsca, zabytki

8) Wyspa słynie z unikatowych megalitów – kamiennych grobowców komorowych, które zbudowano w starożytności.

9) El Toro (Monte Toro) ma wysokość 357 m n.p.m. To najwyższy szczyt Minorki, na którym stoi monumentalna statua Chrystusa, a obok kościół neoklasycystyczny i sanktuarium Mare de Déu del Toro. Na szczyt prowadzi droga, długości 3. kilometrów.

10) Ciutadella de Menorca (ok. 30 tys. mieszkańców, to do 1722 r. dawna stolica wyspy. To miasto portowe, którego stare miasto zdominowała architektura hiszpańska. Jest tu m.in. gotycka katedra z XIII wieku.

Minorka ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mauritius
> Teneryfa