Fascynujące przepowiednie Nostradamusa

Nostradamus ciekawostki jasnowidz centurie przepowiednie koniec świata 2020 rok

Nostradamus ciekawostki

Uważany jest za największego proroka wszechczasów. Spisane przez niego czterowiersze były przepowiedniami przyszłych wydarzeń. Fascynujące ciekawostki o słynnym Nostradamusie

Nostradamus ciekawostki jasnowidz centurie przepowiednie koniec świata

Centuria I, wydanie z 1555 roku, wydawca: Lyon Bonhomme

10 ciekawostek o Nostradamusie

1) Nostradamus znany jest głównie z napisanych (w języku starofrancuskim) proroctw. Miały one formę czterowierszy i były zgrupowane po 100 centurii (centuries astrologiques). Opisują przyszłość świata, często katastrofy, wojny i bitwy, plagi, wielkie powodzie. Proroctwa te nie mają żadnych dat. Nostradamus napisał 1000 proroctw (czterowierszy).

2) Proroctwa Nostradamusa można odczytywać wieloznacznie i różnie je interpretować. Dopiero gdy dochodziło do jakiegoś wydarzenia, łączono je z treścią konkretnego czterowiersza.

3) Wśród proroctw Nostradamusa doszukiwano się wydarzeń, które wydarzyły się potem w rzeczywistości. Mówią, że przewidział m.in. wybuch II wojny światowej, użycie bomby atomowej, zabójstwo prezydenta Kennedy’ego, atak terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Jorku. To jeśli chodzi o historię najnowszą, bo wcześniej w proroctwach Nostradamusa doszukiwano się m.in. dojścia do władzy Napoleona i atak Turków na Maltę w 1565 roku.

Nostradamus ciekawostki salon-de-provence jasnowidz centurie przepowiednie koniec świata

Pomnik Nostradamusa w Salon-de-provence, gdzie spisywał swe przepowiednie. foto: BlueBreezeWiki /cc-by-sa-3.0. Nostradamus ciekawostki

4) Nostradamusowi popularności przysporzył Kościół katolicki. Jego niektóre czterowiersze zostały zakazane, gdyż doszukano się w nich niekorzystnych do kościoła proroctw.

5) Przepowiednie Nostradamusa po jego śmierci stały się bardzo popularne, a on sam uważany jest przez wielu za największego proroka wszechczasów. Już w 1938 r. nakręcono film „Nostradamus” (a potem kolejne). Nostradamusowi poświęcano wiersze, utwory muzyczne, nawet grę komputerową.

Nostradamus ciekawostki jasnowidz centurie przepowiednie koniec świata

Jeden z portretów Nostradamusa

Nostradamus ciekawostki – życiorys

6) Nostradamus (Michel do Nostredame) urodził się 14 grudnia 1503 r. w Saint Remy (Prowansja). Był jednym z 9. dzieci Żyda – handlarza zbożem, notariusza. Zmarł 2 lipca 1566 r.

7) Był lekarzem, astrologiem, matematykiem, okultystą i jasnowidzem. Od 1555 r. był doradcą Katarzyny Medycejskiej, królowej Francji.

8) W 1531 r., po otrzymaniu gruntownej wiedzy (zdobył doktorat, wykładał na uniwersytecie) przeprowadził się do Agen. Poznał tu zamożną Henriette d’Encausse, z którą miał dwójkę dzieci. Gdy w 1534 r. żona i dzieci zmarły (prawdopodobnie podczas zarazy), Nostradamus ruszył w podróż po Francji.

9) W 1554 r. osiadł w Marsylii. Tu wybuchła epidemia dżumy i jako lekarz starał się uratować jak najwięcej ludzi. Potem dotarł do Salon-de-Provence, gdzie zamieszkał po zaślubieniu wdowy Anny Ponsart Gemelle.

10) W Salon-de-Provence na strychu domu zbudował obserwatorium astronomiczne. Na podstawie obserwacji gwiazd i ich położenia względem siebie, pisał swe przepowiednie.

Nostradamus ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Przewidział katastrofę Titanica
> Pogrzebani za życia
> Najdziwniejszy proroczy sen świata