Tani prąd dla domu? Radzimy, jak oszczędzić

tani prąd ceny prądu

Jako konsumenci nie mamy niestety żadnego wpływu na podwyżki cen prądu, ale wprowadzając w życie kilka dobrych nawyków, możemy wpłynąć na zużycie prądu, a tym samym wysokość rachunku. Dzięki tym prostym poradom zaczniemy oszczędzać energię elektryczną w domu. Oprócz oszczędności pieniężnych możemy również pomóc naszej planecie, troszcząc się o jej zasoby

Proste sposoby na tańszy prąd:

• Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne – żarówki energooszczędne zużywają nawet o 80% mniej energii niż zwykłe żarówki, a oprócz tego są zdecydowanie trwalsze.

• Odłącz od kontaktu nieużywanie urządzenia elektroniczne – często zapominamy o tej metodzie na oszczędzanie energii w domu, tymczasem jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie rachunków. Kiedy udajemy się do łóżka, warto przedtem wyłączyć na noc wszystkie włączone światełka, drukarkę, router, telewizory. Nie wystarczy wyłączenie urządzenia przyciskiem. Każde urządzenie podłączone do gniazdka może nadal pobierać energię.

• Wymień domowy sprzęt na energooszczędny – lodówka to urządzenie, które pobiera najwięcej energii elektrycznej. Dlatego warto zastanowić się nad wymianą starego sprzętu na energooszczędny, najlepiej o klasie A+++. Pomoże to w spadku rocznego zużycia energii. Poza tym, warto odsunąć lodówkę od ściany na odległość około 10 cm. Spowoduje to lepszą cyrkulację powietrza i zużycie prądu może spaść nawet o 15%.

Zastanów się nad zmianą dostawcy energii

Każdy z nas powinien pamiętać o tym, że może w każdej chwili zmienić dostawcę prądu lub negocjować lepsze warunki aktualnej umowy. Warto sprawdzić oferty od dostawców prądu w naszej okolicy. Być może inny sprzedawca energii elektrycznej ma lepsze warunki.

Wybierz prawidłową taryfę prądu

Wybór taryfy ma znaczenie. Odpowiedni dobór może pozwolić nam znacznie obniżyć rachunki za prąd. Najczęściej wybieranymi i popularnymi taryfami są:

Taryfa G11, całodobowa (jednostrefowa) – płacimy stałą cenę za kilowatogodzinę, niezależnie od godziny dnia czy nocy.

Taryfa G12, dwustrefowa (dzieli się na dzień i noc), płacimy mniej za zużycie energii w godzinach późnowieczornych i nocnych, więcej z kolei w godzinach dziennych.

Taryfa G12w, dwustrefowa (podział na godziny dzienne, nocne i weekendowe), w godzinach późnego wieczoru, nocy zapłacimy mniej za prąd i weekend, więcej w godzinach dziennych z wyłączeniem soboty i niedzieli.

Tani prąd dla domu jest możliwy, wystarczy stosować powyższe sposoby na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Jeśli czujemy, że oferta naszego aktualnego sprzedawcy pozostawia wiele do życzenia, warto zastanowić się nad zmianą dostawcy energii. Enea oferuje komfortowe strefy godzinowe dla domu, które odpowiadają potrzebom różnych odbiorców. Zapoznaj się z taryfami dostępnymi dla gospodarstw domowych. Dowiedz się więcej, odwiedzając stronę sprzedawcy prądu.