Niezwykłe fakty na temat kostki brukowej

układanie kostka brukowa ciekawostki producent

Kostka brukowa ciekawostki i interesujące fakty. Historia i dzień dzisiejszy bruku i kostki brukowej

Kostka brukowa ciekawostki i fakty

1) Bruk, to nawierzchnia ulicy, chodnika, itp. Jest trwały i łatwy do usunięcia. Obecnie podstawowym materiałem do tworzenia nawierzchni jest kostka brukowa, która jest tańsza od kostki kamiennej.

2) Kostkę brukową układa się na utwardzonym podłożu z tłucznia i piasku. Gwarantują one wyrównanie podłoża oraz odpowiedni drenaż wody.

3) Wśród ważnych powodów wyboru odpowiedniej kostki brukowej, jest wytrzymałość na obciążenie. Szczególnie w miejscach, po których mają przejeżdżać samochody i inne ciężkie pojazdy. Ważną rzeczą jest też grubość kostki.

4) Kostki brukowe o najniższej cenie mają kolor szary i często układane są na chodnikach oraz parkowych alejkach.

5) Są kostki brukowe o różnej fakturze. Im bardziej chropowata powierzchnia, tym lepsza przyczepność.

Historia brukowania

6) Drogi z kamieni polnych układano już w starożytnym Rzymie. Były powszechne w średniowieczu. Kamieniami polnymi brukowano wtedy rynki i najważniejsze trakty. Niestety, poruszanie się po nierównej nawierzchni było bardzo kłopotliwe. Ale lepsze to, niż grzęźnięcie w błocie.

7) Podobno kostkę brukową po raz pierwszy ułożono w 1870 roku, na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku.

układanie kostka brukowa ciekawostki producent
Jakiś czas temu ten wzór był bardzo popularny. Kostka brukowa ciekawostki

8) Aż do lat 50. XX wieku drogi brukowano kamieniami polnymi (tzw. kocimi łbami). Było to rozwiązanie trwałe i ekonomiczne. Obecnie niektóre ulice w Polsce z „kocich łbów”, są wpisane do rejestru zabytków i dziedzictwa kulturowego.

9) W 1693 r. wydano w Paryżu pierwszy podręcznik poświęcony tematyce powierzchni dróg. Kilkanaście lat później zaczęły powstawać pierwsze przepisy regulujące sposób utwardzenia dróg.

10) Powszechne dziś kostki brukowe zaczęto stosować w Holandii, w latach 40. XX wieku. Uznano, że nawierzchnia betonowa będzie bardziej trwała niż betonowa. Obecnie kostka mająca 10×20 cm nazywana jest kostką holenderską.

Ciekawostki o kostce brukowej i bruku

11) Kostka brukowa jest wypalana w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu jej żywotność może wynieść nawet kilkaset lat.

12) Między Paryżem a Roubaix w Belgii od 1896 r. organizowany jest wyścig kolarski, nazywany „piekłem północy”. Z 260 km około 20% trasy przebiega po XIX-wiecznym bruku. Jazda rowerem po tej trasie jest bardzo wyczerpująca i nieprzyjemna.

13) Jednym z materiałów wykorzystywanych do brukowania są kostki ceramiczne, m.in. cegły klinkierowe.

Kostka brukowa ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pompy ciepła ciekawostki
> Ciekawostki o fotowoltaice