dywan historia dywanów

Fascynujące ciekawostki o dywanach

Czas czytania:2 minut/y, 36 sekund/y

Dywany ciekawostki i fakty. Historia i dzień dzisiejszy dywanów. Perskie dywany, latający dywan i czerwony dywan z Hollywood

Dywany ciekawostki z historii

1) Pierwsze dywany wyrabiały koczownicze ludy Azji Środkowej. Chroniły one ludzi przed zimnem ziemi, brudem i piaskiem. Do tego można je było szybko zwinąć, a potem rozłożyć w innym miejscu. Modlono się na nich i spożywano posiłki.

2) Z czasem dywany stawały dziełem sztuki oraz ozdobą pałaców sułtanów. Miały je też w domach i namiotach osoby mniej zamożne.

3) Początkowo dywany wytwarzano z wełny, którą barwiono naturalnymi barwnikami. Sztucznych barwników zaczęto używać od XIX wieku.

orientalne dywany ciekawostki sklep
Sklep z orientalnymi dywanami. Dywany ciekawostki

4) Luksusowe, drogie dywany z jedwabiu wyrabiano od VII wieku. Były dostępne dla najbogatszych.

5) Najsłynniejsze dywany wyrabiano w Persji (obecny Iran). Powstawały m.in. w Turcji, Kirgistanie, Pakistanie i Turkmenistanie.

6) Wyrobem dywanów zajmowały się głównie kobiety. Były tkane na specjalnych krosnach. Wzory najczęściej były zależne od miejsca (krainy), gdzie powstawały. Z czasem wyrabiano bardzo efektowne dywany, które można porównać do obrazów malowanych przez artystów.

krosna tkanie dywanów kobiety
Kobiety ręcznie tkają dywany na krosnach

Dywany ciekawostki

7) Określanie czerwony dywan powstało w 458 r. p.n.e. i użył go ateński literat Ajschylos. Dywany w kolorze czerwonym używane są przy szczególnych okazjach. Kroczą po nich królowie, gwiazdy filmu (np. podczas wejścia na oscarową galę w Hollywood), itp.

8) W średniowieczu centrum produkcji dywanów znajdowało się w Persji (Iranie). Tu produkowano znane na całym świecie perskie dywany. Do dziś ta nazwa, to synonim jakości.

meczet modlitwa wyznawcy Islamu na dywanie
Modlitwa muzułmanina w meczecie i ogromny dywan na posadzce

9) Baśń o latającym dywanie, to słynna baśń, która powstała na Dalekim Wschodzie. W Europie stała się znana dzięki “Księdze tysiąca i jednej nocy”. Opowieści o latających dywanach znane były już w czasach biblijnych. Potem trafiły m.in. do rosyjskich opowieści ludowych i opowiadania amerykańskiego pisarza Marka Twaina (1835-1910).

Kolejne ciekawostki o dywanach

10) Słowo dywan pochodzi od tureckiego słowa diwan (biuro, rada), a to słowo trafiło do Turcji z Persji.

11) Najbardziej efektowne dywany powstawały w XVI-XVIII wieku. Były darami dla monarchów, a najpiękniejszym okazom nadawano imiona. Zdobiły podłogi oraz mury pałaców i zamków.

12) Podczas wykopalisk w 1947 r. w grobowcu scytyjskim na Syberii, odkryto dywan. Prawdopodobnie zrobiono go w II wieku p.n.e. To najstarszy zachowany dywan świata. Można go obecnie oglądać w Muzeum Ermitażu, w Sankt Petersburgu.

ręcznie tkany dywan święta rodzina Jezus dywany ciekawostki
Ręcznie tkany dywan i narodziny Chrystusa. Dywany ciekawostki

13) W krajach Wschodu dywany były ważnym elementem posagu panien młodych. Kładziono je w centralnym miejscu mieszkania.

14) Wśród ręcznie wyrabianych dywanów, zasłynęły m.in. dywany Kazak. Były wyrabiane w Kazachstanie.

15) Dywan kwiatowy, to umiejętnie posadzone kwiaty o różnych kolorach posadzone w ziemi tak, że z daleka przypominają utkany dywan.

dywan kwiatowy kwiaty
Dywany kwiatowe z daleka przypominają utkane dywany

Współczesne dywany

16) Obecnie dywany są głównie elementem dekoracyjnym mieszkań. Często są wytwarzane z materiałów syntetycznych. Nie ma ograniczeń co do wzorów i kolorystyki. Zdarzają się dywany z jedwabiu, jednak są bardzo drogie.

17) Dywany i chodniki różnią się jedynie wielkością. Te drugie są małe i często podłużne.

Dywany ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o hymnach państwowych
> Kalendarze ciekawostki
> Dowcip o dywanie

co to jest startup ciekawostki firmy przedsiębiorstwa Poprzedni post Czym jest startup, a czym mała firma?
Noc Muzeów ciekawostki historia muzea Polska Następny post Niezwykłe fakty o Nocy Muzeów w Polsce i Europie