Ciekawe miejsca we Włoszech – poleca Wesoły Wieżowiec

Włochy ciekawe miejsca atrakcje podróże

Wesoły Wieżowiec podróżuje po całym świecie. Dziś pokazuje kolejne ciekawe miejsca we Włoszech. Włochy ciekawe miejsca, miasta

1. Mediolan (Milano)

Miasto w północnych Włoszech, stolica włoskiej Lombardii. Mieszka tu prawie 1,5 milionowa osób, co jest drugim wynikiem po Rzymie. Obok Wenecji i Rzymu najczęstsze miejsce wybierane przez turystów w Italii. Mediolan nazywany jest światową stolicą mody, to duży ośrodek gospodarczy i finansowy. Jest tu siedem uniwersytetów, wiele muzeów i zabytków. Przy kilku z nich został sfotografowany Wesoły Wieżowiec, m.in w Galerii Wiktora Emmanuela, przed gmachem słynnej La Scali, obok fortecy Castello Sforzesco oraz przed wspaniałą fasadą mediolańskiej katedry.

Mediolan Milano Włochy ciekawe miejsca podróże

Katedra w Mediolanie. Włochy ciekawe miejsca

2. Sycylia – wulkan Etna

Na wschodnim wybrzeżu należącej do Włoch wyspy Sycylia znajduje się Etna, najwyższy wulkan w Europie (3340 m nad poziomem morza). Wulkan znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na zboczach Etny istnieje ponad 270 innych nieaktywnych kraterów bocznych. Część okolicznych obszarów, to Park Regionalny Etna, mający 580 km kwadratowych. Korzystając z wizyty w tym miejscu, Walex Alexandrov z Bułgarii sfotografował się tu wraz z Wesołym Wieżowcem.

Sycylia wulkan Etna Włochy ciekawe miejsca podróże

Sycylia. Na zboczu wulkanu Etna. Włochy ciekawe miejsca

3. Turyn (Torino)

Leżący w północnej części Włoch, 900-tysięczny Turyn leży u stóp Alp Zachodnich. To zabytkowe miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym (m.in. motoryzacja) i turystycznym oraz dużym węzłem komunikacyjnym. Są tu duże muzea: egipskie, kinematografii, automobilizmu, a fanom futbolu miasto kojarzy się z klubami Juventus i Torino. Jest tu również wiele zabytków i kościołów chrześcijańskich.

Turyn Torino Włochy ciekawe miejsca podróże

Turyn, Sanuario della Consolata. Torino Włochy ciekawe miejsca

Wesoły Wieżowiec odwiedził szereg ciekawych miejsc i zabytków Turynu. Zobaczył najsłynniejszy, 167-metrowej wysokości symbol Turunu – Mole Antonelliana (to właśnie tu jest Muzeum Kinematografii), katedrę św. Jana w której przechowywany jest Całun Turyński oraz kilka innych znanych świątyń turyńskich (Superga, Sanuario della Consolata). Był na Piazza San Carlo, zobaczył kilka pałaców (Carignano, Madama, Reale) i Bibliotekę Narodową. Został sfotografowany obok stadionów Juventusa i Torino (Stadio Olimpico di Torino) i dworca kolejowego Porta Susa oraz na lotnisku.

Być może będzie jeszcze okazja, aby w Sadurski.com pokazać więcej zdjęć z Turynu.

Tarvisio Włochy ciekawe miejsca podróże

Budynek gminy Tarvisio. Włochy ciekawe miejsca

4. Tarvisio

5-tysięczne miasteczko Tarvisio leży we Włoszech, obok granicy ze Słowenią. Ta miejscowość, to ośrodek narciarski w Alpach Julijskich, w którym w 2003 r. odbyła się zimowa Uniwersjada. Jacek Gallant sfotografował Wesołego Wieżowca obok wejścia do budynku gminy i w pobliżu kościoła.

Fabriano Włochy ciekawe miejsca podróże

Fabriano, obok Palazzo del Podesta. Włochy ciekawe miejsca

5. Fabriano

Liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców miasto Fabriano leży w regionie Marche, w prowincji Ankona. Papierowa mini-siedziba Partii Dobrego Humoru dzięki mieszkającemu we Włoszech Rafałowi Krawczelowi stanęła na fontannie Sturinalto obok gotyckiego pałacu (Palazzo del Podesta), a także obok urzędu miasta Fabriano.

Padwa Włochy ciekawe miejsca podróże

Polacy pod bazyliką św. Antoniego w Padwie. Włochy ciekawe miejsca

6. Padwa 

Licząca ponad 200 tysięcy mieszkańców Padwa (ang.: Padua, wł.: Padova) znajduje się w północno-wschodniej części Włoch, nad rzeką Bacchiglione.

Od pani Ireny L.Czopek ze stowarzyszenia Associazione Italo-Polacca w Padwie (Włochy) otrzymaliśmy zdjęcie, które prezentujemy powyżej. Okazją spotkania w Padwie (a przy okazji zrobienia zdjęć pod bazyliką) było spotkanie Polaków z siedmiu organizacji polonijnych (Belgia, Niemcy, Szwecja, Polska, Austria, Węgry i Włochy) w ramach realizacji projektu europejskiego M.I.T.E.K – Migracje, Integracja, Tożsamość, Kultura europejska (program Gruntwig).

Zdjęcie zostało zrobione przed wejściem do największego kościoła w Padwie. Bazylika św. Antoniego została wzniesiona w XIII i XIV wieku, a w jej wnętrzu znajduje się grób świętego Antoniego Padewskego (1195-1231). Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych.

Treviso Włochy ciekawe miejsca podróże

Palazzo della Prefettura w Treviso. Włochy ciekawe miejsca

7. Treviso

80-tysięczne Treviso znajduje się w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Treviso. Dla mniej zorientowanych, jest to na północy Włoch, niedaleko słynnej Wenecji. Zabytki w Treviso godne odnotowania, to: Palazzo del Trecento, Loggia dei Cavalieri i Katedra San Pietro w której znajduje się jeden z obrazów Tycjana.

Wesoły Wieżowiec stanął na Piazza dei Signori przed Ratuszem (Palazzo della Prefettura), co widzimy na zdjęciu. Jego ojcem chrzestnym jest Jerzy Bariasz, który otrzymał od nas pocztą legitymację Partii Dobrego Humoru.

Tirano Włochy ciekawe miejsca podróże

Na jednej z ulic w centrum Tirano. Włochy ciekawe miejsca

8. Tirano

Tirano, to nieduża miejscowość w Lombardii (Włochy) tuż przy granicy ze Szwajcarią. Mieszka tu ok. 10 tys. osób. Jest tu renesansowe sanktuarium, a w nim Madonna z Tirano. Także malownicze ruiny zamku. Jednak Wesoły Wieżowiec trafił tu po podróży malowniczą, górską trasą kolejki Ferrovia del Bernina ze Szwajcarii (jeździ na trasie: St Moritz (Szwajcaria) – Tirano), kursującą od ponad stu lat.

Bergamo Cappella Colleoni Włochy ciekawe miejsca podróże

Bergamo, kaplica Cappella Colleoni. Włochy ciekawe miejsca

9. Bergamo

120-tysięczne miasto w Lombardii, w prowincji Bergamo. Miasto założyli Celtowie ok. 390 r. przed naszą erą. W roku 575 miasto było stolicą księstwa. Po Kongresie Wiedeńskim (1915) Bergamo przez jakiś czas znajdowało się w Austrii. Wśród zabytków Bergamo są m.in. plac Piazza Vecchia powstały w XII wieku, plac Piazza del Duomo, przy którym stoi kaplica Cappella Colleoni i katedra św. Aleksandra. Jest też Wieża Miejska z XI-XII wieku, romańska bazylika Santa Maria Maggiore i kilka innych ciekawych miejsc, przy których został sfotografowany Wesoły Wieżowiec.

> Tu inne miejsca we Włoszech, które odwiedził Wesoły Wieżowiec

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower