Rzeszów ciekawostki atrakcje

Ciekawostki o Rzeszowie

Czas czytania:2 minut/y, 3 sekund/y

Miasto Rzeszów ciekawostki i najważniejsze informacje

Ciekawostki o Rzeszowie

1) 200-tysięczny Rzeszów, to miasto w południowo-wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa podkarpackiego.

2) Rzeszów założono jako prywatne miasto szlacheckie. Lokacja miasta miała miejsce w 1353 roku.

3) Na przełomie XVI/XVII wieku właściciel Rzeszowa, Mikołaj Spytek Ligęza, zainicjował budowę zamku, ratusza, synagogi i opactwa ojców Bernardynów. Miasto zaczęło się szybciej rozwijać.

4) Najstarszą budowlą Rzeszowa jest kościół św. Wojciecha i św. Stanisława. Drewniany kościół stojący w 1363 r. zastąpił kościół gotycki. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium z 1427 roku.

5) Na rynku w Rzeszowie stoi gmach Ratusza, będący siedzibą władz miasta. Został wybudowany pod koniec XVI wieku, a obecną formę architektoniczną otrzymał w XIX wieku.

ratusz w Rzeszowie rynek Rzeszów ciekawostki atrakcje
Ratusz na rzeszowskim rynku, siedziba władz miasta

6) W mieście jest Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska oraz kilka uczelni niepublicznych. Przy ul. Chopina stoi gmach Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. W Rzeszowie znajdują się też trzy honorowe konsulaty: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

7) Król Jan II Sobieski w 1683 r. odwiedził Rzeszów, aby podziękować mieszkańcom miasta za udział w bitwie pod Wiedniem. Wziął udział w mszy świętej w kościele św. Krzyża (przy ul. 3 Maja).

Rzeszów ciekawostki

8) W Bziance (dawniej wieś, obecnie w granicy Rzeszowa) w 1851 r. znaleziono czaszkę mamuta mającą ok. 14 tys. lat.

8) 2 sierpnia 1944 r. na terenie obecnego Parku Papieskiego w Rzeszowie, awaryjnie lądował amerykański bombowiec B-24 Liberator. Przeżyła cała 10-osobowa załoga.

synagoga Rzeszów ciekawostki atrakcje
Synagoga w Rzeszowie

9) W Rzeszowie jest kilkanaście muzeów, m.in. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa.

10) Dzieci z pewnością zainteresuje Muzeum Dobranocek, zlokalizowane niedaleko rzeszowskiego rynku. Istnieje od 2009 roku. Są tu m.in. oryginalne lalki, znane z filmów dla dzieci (m.in. Miś Colargol i Miś Uszatek).

11) Od 1941 r. działa port lotniczy Rzeszów-Jasionka (Rzeszów International Airport). Znajduje się 14 km od centrum Rzeszowa.

12) Jedną z atrakcji Rzeszowa jest Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. To znajdujący się 10 metrów pod ziemią kompleks korytarzy pamiętających XIV wiek.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego Rzeszów ciekawostki atrakcje
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie i Wesoły Wieżowiec

13) W sąsiedztwie letniego pałacu Lubomirskich znajduje się Rzeszowska Fontanna Multimedialna. Najbardziej efektowne pokazy świetlno-dźwiękowo-wodne odbywają się w soboty, między majem a październikiem.

14) Znanym ze zdjęć i pocztówek miejscem, a nawet symbolem Rzeszowa, jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, postawiony w 1974 roku. Ten socjalistyczny monument wielu ludziom jednak się nie podoba.

Ciekawostki o Rzeszowie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Szczecin
> Kielce
> Puck

dowcipy o kotach kot humor koty kawały Poprzedni post Dowcipy o kotach
krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty Następny post Wszystko, co powinieneś wiedzieć o krasnoludkach