Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ciekawostki Anglia znani Brytyjczycy

Wielka Brytania – ciekawostki o Wielkiej Brytanii, które powinieneś znać. Słynni Brytyjczycy

Słynni Brytyjczycy

1) Miś Paddington jest najbardziej znanym niedźwiadkiem w Europie. Swoje imię zawdzięcza nazwie stacji Paddington, na którą trafił po długiej podróży z Peru. Choć Paddington to postać fikcyjna, księżna Kate – żona księcia Williama zatańczyła z nim na tejże stacji, przy blasku fleszy fotograficznych. Osoba w przebraniu Paddingtona, zanim została dopuszczona do księżnej, została przefiltrowana przez tamtejsze służby specjalne.

2) Najsłynniejszym tajnym agentem jej Królewskiej Mości był James Bond. Agent 007 lubił luksus, hazard i piękne kobiety. To fikcyjna postać, stworzona przez pisarza Iana Fleminga.

3) Wspaniałą karykaturą dziwacznego Brytyjczyka jest Jaś Fasola (Mr Bean), grany przez Rowana Atkinsona. Ekscentryczny i prostolinijny, a także nieco skąpy Jaś Fasola, podbił serca widowni na całym świecie.

Rowan Atkinson Jaś Fasola Wielka Brytania ciekawostki
Świat pokochał Jasia Fasolę (Mr Bean), w którego wcielił się komik Rowan Atkinson

4) Kobieta – symbol Wielkiej Brytanii, królowa Elżbieta, znosiła przez lata ze stoicką miną ekscesy męża. Książę Filip chadzał na imprezy suto zakrapiane alkoholem, gdzie korzystał z uroków pań do towarzystwa. Jego hulaszcza przeszłość za pieniądze podatników, nie przeszkadza Brytyjczykom kochać monarchii i wielbić rodzinę królewską.

5) Samotna i tonąca w długach Brytyjka, zaczęła w wolnych chwilach pisać powieść. Tak powstał „Harry Potter”, który uczynił J.K. Rowling multimilionerką.

Sherlock Holmes Wielka Brytania ciekawostki
Sherlock Holmes i doktor Watson, to też Brytyjczycy

6) Detektyw Sherlock Holmes urodził się około 1854 roku. Był genialnym detektywem rozwiązującym wiele trudnych zagadek. Oprócz posiadania ogromnej wiedzy, Sherlock świetnie grał na skrzypcach, był też bokserem. Przyjaźnił się i mieszkał z doktorem Watsonem. Podobnie jak wspomniany wyżej James Bond, to fikcyjna postać, stworzona przez sir Arthura Conana Doyle’a (1859-1930) i również znana na całym świecie.

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
W Liverpoolu co chwilę można spotkać członków słynnego brytyjskiego zespołu The Beatles

Z historii Anglii

7) W latach 1032-1036 okolice Londynu nawiedził wielki głód. Naukowcy odnaleźli szczątki osób, które padły ofiarą kanibalizmu. Wśród nich była młoda 17-letnia dziewczyna, której wygląd udało się zrekonstruować dzięki nowoczesnym technikom komputerowym.

8) Główną religią w Wielkiej Brytanii jest anglikanizm. Chociaż Brytyjczycy odcinają się od króla Henryka VIII, faktem jest, że to on pragnąc poślubić kolejną żonę i nie mogąc dostać rozwodu kościelnego z poprzednią, ogłosił się głową kościoła w Anglii.

Bullring Birmingham ciekawostki
Bullring w mieście Birmingham + Wesoły Wieżowiec

9) Postać ważna dla Polaków, Władysław Anders, zmarł w Londynie w 26 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Połowę życia spędził na emigracji. Po wojnie wielu Polaków z armii Andersa, wzorem dowódcy, osiedliło się na stałe w Wielkiej Brytanii.

10) W angielskich starych domach i zamkach straszy. Nocą słychać szuranie i stukanie, a także odgłosy kroków. Duchy pojawiają się też w zabytkowych hotelach. W 1612 roku w Anglii odbył się najsłynniejszy proces czarownic. Straszy, m.in. w zamku Ballindalloch i w Yorkshire, szczególnie w miasteczku Whitby.

Tower Bridge Londyn ciekawostki London Anglia historia
Słynny most Tower Bridge w Londynie

Kolejne ciekawostki o Wielkiej Brytanii

11) Typowe angielskie śniadanie składa się z fasolki po bretońsku, boczku, jajek sadzonych, smażonych pieczarek i pomidorów. Do tego Anglicy popijają herbatę z mlekiem lub sok pomarańczowy. Typowy obiad Brytyjczyka, to fish and chips with salad, czyli ryba z frytkami i sałatą. Brytyjczycy lubią alkohol. Najchętniej piją piwo w różnych wariantach, zwłaszcza w pubach podczas oglądania rozgrywek piłki nożnej.

12) Do najważniejszych zabytków Londynu, stolicy Wielkiej Brytanii, należą: Tower Bridge, Big Ben oraz Buckingham Palace. Przez Londyn przepływa Tamiza, która… nie należy do najczystszych rzek.

13) Wielka Brytania, jako jedyny kraj postanowiła wyjść ze wspólnoty Unii Europejskiej. Taki krok podyktowany był przede wszystkim silnym poczuciem niezależności państwa i niechęci do narzucania odgórnych praw przez wspólnotę Unii.

14) Internetową domenę uk. (czyli Wielkiej Brytanii) wprowadzono 24 lipca 1985 roku. Obecnie w tej domenie jest zarejestrowanych ponad 12 milionów nazw, co daje domenie uk. szóste miejsce wśród domen narodowych.

Wielka Brytania ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dom Szekspira w Stratford
> Ciekawostki o Szkocji
> Londyn – słynne atrakcje
> Walia