Ciekawostki z historii sportu

historia sportu ciekawostki sport rekordy

Historia sportu ciekawostki z historii sportu. Ciekawostki sportowe, interesujące fakty o sportowcach, rekordy sportowe.

Historia sportu ciekawostki

1) Słowo lekkoatletyka pochodzi od greckiego słowa athlon (zawody, rywalizacja). Po raz pierwszy tego słowa użyto w 1896 r., podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

2) Przez 20 lat Związek Radziecki zakazywał gry w tenisa stołowego. Twierdzono, że szkodzi wzrokowi graczy.

3) Koszykówka. Kiedyś, aby wyjąć piłkę z kosza, trzeba było przerwać mecz, ponieważ kosz był zamknięty od dołu.

4) Po rewolucji islamskiej w 1979 r. w Iranie zakazano gry w szachy. Uważano, że to gra hazardowa. Zakaz zniesiono w 1988 r. Dodajmy, że Iran jest kolebką gry w szachy tonybet.com/DE/promotions/first-deposit-casino.

5) W 1974 r. odkryto pomyłkę w punktacji turnieju skoków narciarskich, które odbyły się podczas I zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix, w 1924 roku. Brązowy medal po 50. latach przyznano amerykańskiemu skoczkowi Andersowi Haugenowi. Miał wtedy 86 lat.

6) Opisy sportu przypominającego hokej na lodzie odnaleziono w starożytnym Egipcie i Gracji. Wiadomo, że mecze rozgrywano w 1272 r. p.n.e. Zawody rozgrywano potem w kolejnych wiekach średniowiecza.

muzeum FIFA historia sportu ciekawostki piłka nożna stare buty piłkarzy piłki sztuczna trawa ekspozycja
Piłkarskie pamiątki w muzeum FIFA w Zurychu, Szwajcaria

Ciekawostki z historii sportu

7) Zanim stworzono dyscyplinę skok o tyczce, w podobny sposób pokonywali przeszkody w dawnych czasach np. mieszkańcy prowincji Friesland w Holandii.

8) Ralf Greenleaf, to chyba najbardziej znany bilardzista w historii tej dyscypliny. Między 1919 r. (miał wtedy 12 lat) a 1937 r. aż 19 razy zdobywał tytuł mistrza świata.

9) Arthur Conan Doyle, twórca książek z Sherlockiem Holmesem, w młodości był bramkarzem klubu Portsmouth. W 2008 r. ten klub zdobył Puchar Anglii.

10) Słynny wyścig kolarski Tour de France zapoczątkowano w 1902 roku i miał dwie przerwy, z powodu obu wojen światowych.

11) Amerykanin Jim Thorpe na olimpiadzie w Sztokholmie (rok 1912) zdobył dwa złote medale: w pięcioboju i dziesięcioboju. W pierwszym dniu startów ktoś ukradł mu buty, w których miał biegać. Na śmietniku znalazł dwa buty różnych par i rozmiarów. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu wspomnianych już medali, co oczywiście wzbudziło sensację.

Historia sportu ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Narciarstwo ciekawostki
> Ciekawostki o maratonach
> Najbardziej znani golfiści świata