Skarżysko-Kamienna atrakcje co zobaczyć zabytki

Atrakcje Skarżyska-Kamiennej, woj. świętokrzyskie

Czas czytania:4 minut/y, 17 sekund/y

Skarżysko-Kamienna atrakcje turystyczne, co zobaczyć w Skarżysku-Kamiennej? Podpowiadamy!

Skarżysko-Kamienna, to 50-tysięczne miasto w woj. świętokrzyskim, nad rzeką Kamienną. Czy warto je odwiedzić? Co zobaczyć w Skarżysku-Kamiennej? Oto kilka podpowiedzi dla osób, które planują wizytę w tym mieście.

1. Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej

Świątynię zbudowano niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Bazylika, to kościół, którego częścią jest kopia XVI-wiecznej Ostrej Bramy w Wilnie. W Ostrej Bramie z początku XVI wieku (Wilno, ul. Ostrobramska 14) znajduje się uznawany za cudowny obraz Marki Boskiej Ostrobramskiej – miejsce pielgrzymek, jedna z atrakcji którą należy odwiedzić będąc w stolicy Litwy. Można też odwiedzić Skarżysko-Kamienną i tu się pomodlić. Nieprzypadkowo sanktuarium w Skarżysku znajduje się przy ul. Wileńskiej.

Droga Krzyżowa obok sanktuarium w Skarżysku Kamiennej
Fragment Droga Krzyżowej obok kościoła

Obok bazyliki jest Droga Krzyżowa z figurami z białego piaskowca. Sanktuarium z pewnością odwiedzą osoby religijne i będzie to ważny punkt wizyty w Skarżysku-Kamiennej. Dodajmy, że Matka Boska Ostrobramska jest patronką tego miasta.

Ostra Brama Skarżysko-Kamienna atrakcje co zobaczyć
Skarżysko-Kamienna atrakcje. Kopia Ostrej Bramy z Wilna

2. Muzeum Orła Białego

Powstało w 1969 roku i mieści się przy ul. Słonecznej 90. W budynku Muzeum Orła Białego można oglądać wystawy – zarówno stałe (o Skarżysku-Kamiennej, o broni XX wieku), jak i zmieniające się co jakiś czas wystawy czasowe. Jednak największą atrakcją jest ekspozycja zgromadzona pod gołym niebem. Jest tu duża ilość sprzętu wojskowego, głównie z okresu II wojny światowej. Armaty, moździerze, czołgi, śmigłowce, nawet samolot i nieduży okręt (kuter torpedowy). Miłośnicy historii, militariów i II wojny światowej tym muzeum z pewnością będą zachwyceni. To atrakcja w Skarżysku-Kamiennej godna polecenia

Muzeum Orła Białego Skarżysko-Kamienna atrakcje turystyczne co zobaczyć
Muzeum Orła Białego – fragment ekspozycji na świeżym powietrzu

3. Kościół Najświętszego Serca Jezusa

Tę neogotycką, trzynawową świątynię budowano od 1908 roku. Budowę zakończyło dodanie dwóch wież zwieńczonych hełmami, w 1926 roku. Wieże tego kościoła znajdują się w obecnym logo miasta. Mieszkańcy mówią na niego: duży kościół.

kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku Kamiennej zabytki
Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku Kamiennej

4. Zalew Rejowski

Skarżysko-Kamienna, to nie tylko kościoły i muzea. Tym razem wakacyjna atrakcja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jezioro Rejowskie (Zalew Rejów, Zalew Rejowski), to zbiornik retencyjny na rzece Kamionce (dopływ Kamiennej). Powstał na początku XX wieku, podczas I i II wojny światowej był niszczony, a potem odbudowywany. Ma powierzchnię 30 hektarów i 1,2 mln m³ pojemności. Jest plaża, można popływać żaglówkami. Turystyczna atrakcja wakacyjna dla dzieci, dorosłych i całych rodzin.

Zalew Rejowski Jezioro Rejowskie Rejów Skarżysko Kamienna atrakcje łódki
Zalew Rejowski (Jezioro Rejowskie), Skarżysko Kamienna

5. Pomnik Stanisława Staszica (popiersie)

W pobliżu wspomnianego wyżej Muzeum Orła Białego, na skwerze stoi pomnik księdza Stanisława Staszica (1755-1826). Znamy go z kart historii jako wybitnego Polaka tamtych czasów (naukowiec, pisarz, minister oświaty Księstwa Warszawskiego, i nie tylko). Skąd jego pomnik w Skarżysku-Kamiennej? Tablica na pomniku wszystko wyjaśnia. Staszic jest także współtwórcą Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego częścią było obecne woj. świętokrzyskie.

Stanisław Staszic pomnik w Skarżysku Kamiennej
Pomnik Stanisława Staszica. Skarżysko Kamienna atrakcje

6. Pomnik na Skwerze Kolejarzy

Na Skwerze Kolejarzy, po drugiej stronie ulicy przy której stroi Kościół Najświętszego Serca Jezusa, znajduje się pomnik. Postawili go kolejarze w 1933 r., w XV rocznicę niepodległości, na pamiątkę odzyskania morza (taki napis znajduje się na tablicy). Co ciekawe, obecny pomnik jest innym niż ten wcześniejszy. Obecny stanął w 2011 r. w innym miejscu, niż ten wcześniejszy. Co w Skarżysku-Kamiennej w 1933 r. mieli kolejarze do morza? W mieście działały wtedy prężnie dwie organizacje związane z morzem. Działacze jednej z nich, Ligi Morskiej i Kolonialnej, postanowili wtedy upamiętnić rocznicę zaślubin Polski z morzem (powrotu w granice Rzeczypospolitej) i ufundowali monument.

pomnik Skwer Kolejarzy w Skarżysku Kamiennej
Pomnik na Skwerze Kolejarzy w Skarżysku Kamiennej

7. Stadion Granatu Skarżysko-Kamienna

W naszym zestawieniu znalazło się też miejsce dla fanów piłki nożnej. Klub Sportowy „ZKS Granat” Skarżysko-Kamienna (lub po prostu: Granat) założono w 1928 roku. Drużyna piłkarska nazywana jest “trójkolorowi”, gdyż zawodnicy mają stroje w trzech barwach: białej, czerwonej i niebieskiej. Stadion klubu znajduje się bardzo blisko Muzeum Orła Białego. Miejscowi kibice futbolu z pewnością kibicują swym ulubieńcom, a jeśli jesteś przyjezdnym, lubisz piłkę nożną i w dniu gdy jesteś w Skarżysku-Kamiennej zaplanowany jest mecz, pewnie chętnie zajrzysz na stadion, aby zobaczyć piłkarzy Granatu Skarżysko-Kamienna w akcji.

boisko piłkarskie Granat Skarżysko Kamienna atrakcje sport
Granat Skarżysko Kamienna – boisko piłkarskie

8. Kościół św. Józefa

Do zabytkowych kościołów w Skarżysku-Kamiennej dodajmy ten przy ul. Legionów 24. Stoi tu drewniana świątynia, zbudowana w 1928 roku, a obok niej stoi także drewniana dzwonnica.

9. Cmentarz żydowski – Kirkut

Przy ul. Łyżwy w Skarżysku-Kamiennej znajdują się pozostałości po kirkucie – dawnym cmentarzu żydowskim. Zniszczenia hitlerowskie podczas II wojny światowej spowodowały, ze obecnie znajduje się tu tylko 26 nagrobków (macew).

10. Pomnik Niepodległości

Znajduje się przy ul. Staffa i upamiętnia bojowników o wolność i niepodległość Polski. Stanął w 1930 roku (na cokole jest tablica z brązu z informacją podpisaną: Pracownicy fabryki amunicji), a z innej strony cokołu są daty: 1794-1918. Jest też tablica przytwierdzona poświęcona “Pokoleniu Niepodległej w hołdzie 1794-1989” od pracowników Zakładów Metalowych “Mesko” w Skarżysku, z logo NSZZ Solidarność.

Pomnik Niepodległości Skarżysko Kamienna
Pomnik Niepodległości, Skarżysko Kamienna atrakcje

To prawdopodobnie nie wszystkie atrakcje Skarżyska-Kamiennej, które warto zobaczyć. Jeśli planujesz tu wizytę i chciałbyś poznać także inne ciekawe miejsca, z pewnością nie będziesz miał problemów aby je znaleźć.

Skarżysko-Kamienna atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o miastach:
> Chęciny
> Kazimierza Wielka
> Końskie

spędzanie wolnego czasu gry video Poprzedni post Gry online – czyli jak ludzie spędzają wolny czas
gruszka ciekawostki gruszki o gruszkach Następny post Gruszki – 15 ciekawostek