Ciekawostki o Mogilnie, woj. kujawsko-pomorskie

Mogilno ciekawostki atrakcje zabytki

Mogilno ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Mogilnie. Z czego słynie to miasto

Mogilno

1) Mogilno, to 12-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. Jest tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Mogilno. Przez miasto przepływa rzeka Panna, a wokół miasta są nieduże kompleksy leśne.

2) Nazwa miasto pochodzi od słowa „mogiła”. Kiedyś to słowo oznaczało: wzgórze, wzniesienie.

3) Miasto symbolicznie dzieli linia kolejowa nr 353. Po zachodniej stronie stoją domki jednorodzinne, po wschodniej blokowiska i domy wielorodzinne.

Mogilno ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała już w IX wieku. X-wieczna osada była jedną z najważniejszych osad wczesnośredniowiecznej Polski.

5) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Mogilna pochodzi z 1282 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1389 roku. Było wtedy własnością opata benedyktynów.

Mogilno ciekawostki atrakcje zabytki klasztor benedyktynów kościół
Kościół św. Jana Apostoła jest częścią klasztoru benedyktynów

Mogilno zabytki, co zobaczyć

6) Kompleks klasztorny benedyktynów powstał w XI wieku, a jego fundatorem prawdopodobnie był książę Kazimierz Odnowiciel. W 1773 majątek benedyktynów został przejęty przez władze pruskie, a w 1833 klasztor zamknięto. Potem były w nim: szpital, szkoła i przytułek, a podczas II wojny światowej obóz jeniecki, więzienie i szpital. W skład kompleksu wchodzi kościół św. Jana Apostoła. Adres: ul. Benedyktyńska 24.

7) Na dziedzińcu klasztoru jest najstarsza studnia w Polsce. Istniała już w XI wieku czyli ok. tysiąc lat temu.

Mogilno ciekawostki atrakcje zabytki kościół farny św. Jakuba
Kościół farny św. Jakuba. Mogilno, woj. kujawsko-pomorskie

8) Późnogotycki kościół farny św. Jakuba stoi skarpie, nad Jeziorem Mogileńskim. Został zbudowany w 1511 r., w miejscu wcześniejszej świątyni. Dzwonnicę stojącą obok wzniesiono w XVII wieku. W 1937 obok kościoła wybudowano grotę, poświęconą Matce Bożej z Lourdes.

9) Budynek ratusza będący siedzibą władz miasta, wybudowano w XIX wieku. Z tego okresu są też niektóre kamienice w centrum Mogilna oraz budynek dworca kolejowego otwarty w 1872 roku.

Urząd Miejski w Mogilnie atrakcje
Urząd Miejski. Mogilno ciekawostki

10) Jezioro Mogileńskie położone jest częściowo na terenie miasta i jest jednym z jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jego powierzchnia przekracza 70 hektarów.

11) Park Miejski znajduje się w pobliżu Jeziora Mogileńskiego. W 2011 r. zbudowano tu amfiteatr.

12) Muzeum Ziemi Mogileńskiej otwarto w 2003 roku i ma siedzibę w Chabsku, miejscowości w powiecie mogileńskim. Są w nim eksponaty o charakterze historycznym, archeologicznym i etnograficznym. Jest otwarte z wyjątkiem poniedziałków.

Pomnik Bohaterom walk o polskość i wolność ziemi mogileńskiej
Pomnik Bohaterom walk o polskość i wolność ziemi mogileńskiej. W głębi budynek poczty

Mogilno ciekawostki

13) Falsyfikat Mogileński, to dokument królewski z 1155 roku, opisujący nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie.

14) Przez miasto przebiega szereg szlaków turystycznych, w tym Szlak Piastowski, z Poznania do Kalisza. Szlak został spopularyzowany w latach 60-ych. Dodajmy, że w 1966 r. było obchodzone 1000-lecie Państwa Polskiego.

15) Od 2012 r. działa w Mogilnie nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Jest tu m.in. pływalnia oraz Stadion Olimpijski im. Michała Olszewskiego, na którym mecze rozgrywają piłkarze klubu Pogoń Mogilno, istniejącego od 1923 roku.

pomnik ksiądz Piotr Wawrzyniak Park Miejski w Mogilnie
Pomnik księdza Piotra Wawrzyniaka w Parku Miejskim w Mogilnie

16) W Parku Miejskim w Mogilnie od 1998 r. stoi pomnik księdza Piotra Wawrzyniaka, społecznika i patrioty. Od 1964 r. stoi też Pomnik Bohaterom walk o polskość i wolność ziemi mogileńskiej. Obok niego znajduje się też tablica upamiętniająca papieża Jana Pawła II.

17) Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło, to impreza odbywająca się w Mogilnie od kilku lat.

Mogilno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Brodnica
> Brześć Kujawski