Implanty zębów – ciekawostki

implanty ciekawostki historia zęby dentysta ortodoncja

Od wieków człowiek próbował zastępować czymś zęby, które mu wypadły. Robiono to na różne sposoby, lecz dopiero od niedawna zastąpienie zębów implantami stało się powszechne. Historia implantów do zębów i ciekawostki o implantach

Implanty zębów – historia

* Zęby wypadały człowiekowi od zawsze. Z powodu wieku, niewłaściwego dbania o uzębienie, z powodu chorób zębów i przyzębia, wreszcie z powodu fizycznego usunięcia zębów np. w walce. Nic dziwnego, że człowiek marzył o wymyśleniu sposobu na zastąpienie usuniętego zęba czymś innym, co pomoże w przeżuwaniu pokarmów, a przy okazji poprawi wygląd twarzy.

* Implanty wstawiano sobie już w epoce żelaza, co wiemy z wykopalisk.

* W VII wieku p.n.e. Majowie w miejsce usuniętych siekaczy wstawiali muszle, które kształtem przypominały zęby.

* W IV wieku p.n.e. Egipcjanie wstawiali sobie do szczęki implanty z kości słoniowej lub drewna. Oczywiście te drugie nie były tak długotrwałe.

* W przeszłości wstawiano sobie także zęby wyjęte ze szczęk małp, kozłów lub psów. Bogatsi wstawiali sobie zęby, które wyrywano niewolnikom.

* Kiedyś wstawianie implantów było prymitywne – po prostu wbijano je młotkami, bez użycia środków znieczulających.

implanty ciekawostki historia zęby dentysta ortodoncja

Implanty zębów od niedawna są powszechne

* Około 440 roku p.n.e. Etruskowie przymocowywali implanty w kształcie zębów do szczęki, przy użyciu złotych mocowań.

* Abucasis, nadworny lekarz kalifa z hiszpańskiej Kordoby, w XI wieku wstawiał implanty z kości woła. Wcześniej były one wyrzeźbione tak, aby miały odpowiedni kształt.

* Charles Allen w 1685 roku napisał pierwszy podręcznik stomatologiczny, w którym opisał wstawianie implantów czyli zębów owiec i pawianów.

* W XVIII wieku niektórzy biedni ludzie zdobywali środki do życia, dając sobie usunąć zdrowe zęby. Potem wstawiano je ludziom bogatym.

Implanty zębów – współczesność

* Pierwszy, nowoczesny implant wstawiono w 1809 roku. Był z 18-karatowego złota.

* Obecnie implanty zębów są między innymi z tytanu. Gdy okazało się, że niektórzy mają na nie uczulenie, zaczęto też produkować implanty ceramiczne.

Implanty zębów ciekawostki (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zębach
> Szczoteczka do zębów ciekawostki
> Ciekawostki o wzroku