Ciekawostki o Jastarni

Jastarnia ciekawostki port w Jastarni

Jastarnia ciekawostki i najważniejsze informacje o Jastarni. Historia, port, latarnia morska

Informacje o Jastarni

1) Jastarnia, to jedna z miejscowości na Mierzei Helskiej. Znajduje się w woj. pomorskim. Jadąc do miasta Hel, nie sposób jej ominąć.

2) Nazwa Jastarnia pochodzi od słowa: Jastra, co oznacza: coś jasnego lub od Wielkanocy (Jastra języku kaszubskim, to Wielkanoc).

3) Jastarnia jest gminą o największym udziale osób narodowości kaszubskiej w ogólnej liczbie mieszkańców. Spośród wszystkich mieszkańców Jastarni, niemal 6 procent, to Kaszubi.

4) Kuźnica i Jurata, to nie oddzielne miasta, lecz dzielnice Jastarni.

port jachtowy Jurata Jastarnia ciekawostki
Port jachtowy Jastarnia

Jastarnia w wakacje

5) Jastarnia liczy 3 tysiące mieszkańców, a ponieważ jest jedną z popularnych miejscowości letniskowych, w okresie letnim mieszka tu co najmniej drugie tyle turystów, spragnionych słońca i kąpieli w Bałtyku. Jest tu kilka kąpielisk morskich.

6) Kąpieliska morskie w Jastarni, to: Kuźnica Kościół, Jurata Międzymorze, Jastarnia Ogrodowa, Jastarnia Leśna, Jastarnia Zdrojowa i Jastarnia Nadmorska – Plażowa.

7) Głównym deptakiem Jastarni jest ulica Stelmaszczyka. Jej przedłużeniem jest molo.

8) Molo zbudowano w Jastarni w 2006 roku. Ma długość 120 metrów. To miejsce spacerowe, ale też punkt widokowy na Zatokę Pucką. Wieczorami z molo można podziwiać zachody Słońca. W sezonie letnim na molo znajdują się punkty małej gastronomii. Na końcu molo jest tablica z nazwami (w jęz. polskim i kaszubskim) i zdjęciami ptaków które w tych okolicach najliczniej występują.

molo Jurata Jastarnia ciekawostki
Molo w Juracie, dzielnicy Jastarni zimą

9) Co jest jeszcze ciekawego w Jastarni? Zabytkowa Chata Rybacka i Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej Polskiej.

Jastarnia ciekawostki z historii

10) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1973 roku.

11) Pierwsza pisemna wzmianka o Jastarni pochodzi z roku 1378, a do XX wieku mieszkali tu niemal wyłącznie rybacy. W okresie międzywojennym postał tu port rybacki oraz doprowadzono linię kolejową.

kościół Jurata Jastarnia ciekawostki
Kościół rzymskokatolicki w Juracie, dzielnicy Jastarni

12) W 1836 r. w Jastarni zbudowano Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Stoi przy ul. księdza Stefańskiego 32.

Jastarnia ciekawostki port w Jastarni
Fragment portu. Jastarnia ciekawostki

Port w Jastarni i latarnia morska

12) Port morski Jastarnia znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Powstał w 1931 r. i jest bazą floty rybackiej oraz żeglugi turystycznej. Zarządza nim Miejski Zarząd Portu Jastarnia.

We wrześniu 1939 r. w port był bazą trałowców Czajka, Jaskóła i Rybitwa, które uczestniczyły w działaniach obronnych. Zniszczony podczas II wojny światowej (silne bombardowanie 14 września 1939) port odbudowano w latach 1947-1949, jednak uszkodzenia nabrzeży portowych były widoczne jeszcze wiele lat po wojnie.

13) Latarnia morska w Jastarni ma 13,5 metra wysokości. Pierwszą latarnię w Jastarni zbudowano w 1938 roku i została zniszczona w 1939 r. Obecna latarnia morska stoi od 1950 roku. Nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Jastarnia ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Latarnie morskie ciekawostki
> Darłowo
> Ustka