Janusz Stanny, informacje o artystach i rysownikach

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Janusz Stanny, informacje o artystach i rysownikach

Janusz Stanny zostanie uhonorowany w Zamościu

26 sierpnia 2011 r. odsłonięcie tablicy prof. Janusza Stannego w Alei Sław na ulicy Grodzkiej w Zamościu

Tablicę pamiątkową z brązu w Alei Sław na ulicy Grodzkiej w Zamościu mają już aktor Jan Machulski, muzyk Jan „Ptaszyn” Wróblewski i reżyser Krzysztof Zanussi. Teraz kolej na wybitnego plastyka, Janusza Stannego. Odsłonięcie jego tablicy odbędzie się 26 sierpnia o godz. 16.00, podczas trwania XXVII Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów.

Tablicę zaprojektuje i wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa, a inicjatorem projektu i fundatorem tablic honorujących Ludzi Kultury zasłużonych dla Miasta Zamościa jest PGE Obrót S.A., Oddział z siedzibą w Zamościu. Podczas wspomnianego pleneru zostanie też otwarta wystawa ilustracji Janusza Stannego.

Janusz Stanny (ur. 1932) – znakomity ilustrator książkowy, plakacista autor rysunków satyrycznych, studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951-1957, uzyskując dyplom w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. W latach 1960-1964 był asystentem w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, a od 1975 do przejścia na emeryturę w 2002 kierował Pracownią Projektowania Książki na macierzystym wydziale. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora. Jako karykaturzysta debiutował w 1951 r. w Szpilkach, publikował też w Dookoła Świata, Świecie, Wiadomościach Kulturalnych, Gazecie Wyborczej i Przeglądzie. Zilustrował kilkaset książek, jego prace prezentowano na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie ilustracji książkowej m. in. w Padwie, Bolonii, Lipsku.
2011-07-28

Zmarł Rumen Dragostinov

Zmarł znany bułgarski rysownik satyryczny, Rumen Dragostinov (1956-2011)

5 sierpnia rysownik bułgarski Valery Aleksandrow, ambasador Partii Dobrego Humoru w Bułgarii, poinformował mnie e-mailem, że wręczył legitymację PDH nr 2700 Rumenowi Dragostinovowi, załączając kilka zdjęć. Z powodu wyjazdu, odłożyłem przygotowanie newsa na ten temat, aby oficjalnie poinformować o tym z kilkudniowym opóźnieniem. Dwa dni później, wczoraj w niedzielę, Rumen Dragostinov nieoczekiwanie zmarł.

Zmarły w wieku 55 lat Dragostinov był w znakomitej formie twórczej. Należał do ścisłej czołówki rysowników bułgarskich, ale był dobrze znany w wielu krajach. W środowisku rysowników był jedną z postaci, które cieszyły się zasłużonym autorytetem. Wielokrotnie zdobywał nagrody, jurorował w konkursach, a jego rysunki pokazywano na wielu wystawach.

Dostawał nagrody także w Polsce. Był laureatem Grand Prix Big Boat of Humour (2010), zwyciężył w  XX międzynarodowym konkursie „Jaka będę” (rok 2008), dostawał nagrody i wyróżnienia na legnickim Satyrykonie, w konkursach zielonogórskich organizowanych przez stowarzyszenie Debiut, w konkursie o Chopinie (rok 2010).
Tekst: Szczepan Sadurski
2011-08-08

Plener satyryczny w Nysie

W dniach 13-15 sierpnia 2011 r. w Nysie (woj. opolskie) odbędzie się plener z udziałem rysowników satyrycznych

Henryk Cebula, Sławomir Lizoń, Adam Orłamowski, Jarosław Wojtasiński, Tomasz Wołoszyn i Michał Graczyk – to rysownicy, którzy wezmą udział w II Nyskim Weekendzie Satyry i Karykatury. Plener, który odbędzie się dzięki Urzędowi Miejskiemu w Nysie i Nyskiemu Ośrodkowi Rekreacji oraz wymienionemu już Michałowi Graczykowi, odbędzie się między 13 a 15 sierpnia. W planach: praca twórcza, rysowanie karykatur na żywo przy wejściu na plażę oraz przygotowanie wystawy satyrycznej podsumowującej plener, której otwarcie odbędzie się 15 sierpnia na tarasie restauracji Albatros.
2011-07-28

Katalog Skopje 2011

Polacy w pokonkursowym katalogu 39. World Gallery of Art on Paper – Cartoon 2011 w Skopje (Macedonia)

Uczestnicy 39. edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego organizowanego w Skopje, właśnie otrzymali pocztą katalog wystawy. Na ponad setce kolorowych stron zaprezentowano listę uczestników konkursu (rysownicy z 45 krajów świata), rysunki nagrodzone (wybrał Tsocho Peev z Bułgarii) oraz wybrane rysunki prezentowane na wystawie.

Na liście uczestników z Polski, odnotowano: Henryka Cebulę, Szczepana Sadurskiego, Zygmunta Zaradkiewicza, Zbigniewa Woźniaka, Małgorzatę Tabakę i Joannę Wasiak-Bassę. Rysunki tej szóstki twórców opublikowano w katalogu, podobnie jak rysunek Tomasza Wołoszyna, którego wymieniono wśród rysowników z Niemiec.

Zainteresowani udziałem w jubileuszowej, czterdziestej edycji konkursu, już mogą nadsyłać swoje prace. Termin nadsyłania upłynie w styczniu 2012 r.
2011-07-23

Miasto idealne – wyniki konkursu

Oto lista laureatów konkursu rysunku satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2011”, którego tematem było: Miasto idealne

74 prac 33 autorów – to plon konkursu  Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2011”. Jury obradujące w Żyrardowie (Andrzej Graniak, Jarosław Szafaryn, Zbigniew Kołaczek, Monika Barańska), ogłosiło niedawno wyniki:
I Miejsce – Zbigniew Stec (Włocławek)
II Miejsce – Magdalena Wosik (Smolec)
III Miejsce – Bartłomiej Belniak (Gorlice)

Wyróżnienia:
1) Jacek Lanckoroński (Kielce)
2) Grzegorz Sobczak (Kielce)
3) Daniel Strzelczyk (Wolin)

Wyróżnienia honorowe:
1) Wojciech Zembrzuski (Warszawa)
2) Adam Pilorz (Żyrardów)
3) Grzegorz Myćka (Zielona Góra)
4) Sławomir Łuczyński (Pabianice)
5) Paweł Stańczyk (Jawor)

Nagrody pozaregulaminowe

Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa – Czesław Przęzak (Wrocław)
Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie – Maciej Trzepałka (Zabrze)
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Witold Mysyrowicz (Warszawa)
Nagroda Posłanki na Sejm RP Beaty Rusinowskiej – Paweł Kuczyński (Police)

Jury zakwalifikowało na wystawę pokonkursową prace następujących autorów: Belniak Bartłomiej, Brześcińska – Riccio Joanna, Cebula Henryk, Domański Walerian, Dudek Edmund, Dudek Elżbieta, Gliwa Marek, Graczyk Michał, Grzegorz Janusz, Jabłoński Józef, Jurczyszyn Józef, Kuczyński Paweł, Kuźnicka Halina, Kuźnicki Bartłomiej, Lanckoroński Jacek, Łabędzki Dariusz, Łuczyński Sławomir, Myćka Grzegorz, Mysyrowicz Witold, Niewiadomski Tomasz, Pilorz Adam, Piszczako Zbigniew, Przęzak Czesław, Rukść Waldemar, Sobczak Grzegorz, Stańczyk Paweł, Stec Zbigniew, Strzelczyk Daniel, Suski Krzysztof, Szymański Zbigniew, Trzepałka Maciej, Wosik Magdalena, Zembrzuski Wojciech

Uroczysty wernisaż oraz wręczenie nagród odbędzie się 10 września br. w Żyrardowie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Portal Sadurski.com będzie o tym informować.
2011-07-21

patronat medialny portal Sadurski.com

Janusz Stanny i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com