Gorlice – ciekawostki

Gorlice ciekawostki ratusz rynek kościół miasto

Gorlice ciekawostki i najważniejsze informacje o Gorlicach

Miasto Gorlice

1) Gorlice, to 30-tysięczne miasto w województwie małopolskim, 28 km od granicy ze Słowacją. Prawa miejskie uzyskało w 1354 roku.

2) Gorlice są ośrodkiem przemysłu naftowego, maszynowego i drzewnego.

Gorlice ciekawostki z historii

3) W XIX wieku Gorlice stały się kolebką polskiego przemysłu naftowego. W latach 1853-1858 mieszkał tu Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), pionier przemysłu naftowego w Europie i wynalazca lampy naftowej.

4) W 1915 roku pod Gorlicami miała miejsce wielka bitwa I wojny światowej. Po obu stronach zginęło łącznie ok. 200 tysięcy żołnierzy. Wskutek ostrzału artyleryjskiego została zniszczona większość zabudowy miasta.

5) Przy ul. Strażackiej w Gorlicach stała XIX-wieczna synagoga. Podczas II wojny światowej została zdewastowana przez hitlerowców. Po wojnie była w niej remiza strażacka. Zburzono ją w 2016 roku.

Gorlice ciekawostki ratusz rynek zabytki
Budynek ratusza na rynku w Gorlicach, foto: Kamil Czainski / cc-by-sa 4.0

Gorlice co zobaczyć

6) Park miejski w Gorlicach jest jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce. Powstał w latach 1899-1900. Ma ponad 20 ha powierzchni, stoją tu m.in. pomniki Juliusza Słowackiego i Kazimierza Pułaskiego.

7) Ratusz miejski w Gorlicach zbudowano przy gorlickim Rynku w latach 1780-1790, a w połowie XX wieku został rozbudowany. W XIX wieku w ratuszu mieściła się apteka, którą prowadził Ignacy Łukasiewicz. Ratusz jest siedzibą władz miasta, góruje nad nim wieża z zegarem.

8) Przy Placu Kościelnym 1 w Gorlicach stoi kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Został wybudowany w latach 1885-1892 w stylu neorenesansowym. Pierwszy murowany kościół stał tu już pod koniec XIV wieku.

9) Przy ul. Wąskiej 7/9 w Gorlicach mieści się Muzeum Regionalne PTTK założone z 1957 roku. Jest w nim ponad 7 tys. eksponatów historycznych, etnograficznych i dzieł sztuki.

Gorlice ciekawostki bazylika kościół
Kościół Narodzenia NMP, foto: KGGucwa / cc-by-sa 3.0. Gorlice ciekawostki

Gorlice ciekawostki

10) Pierwsza uliczna lampa naftowa świata zapłonęła na skrzyżowaniu ul. Węgierskiej i Kościuszki w Gorlicach.

11) W czerwcu 2010 r. Gorlice nawiedziła powódź. Wylały rzeki: Stróżówianka, Ropa i Sekówka, zalewając część miasta.

12) W 1964 r. w Stoczni Szczecińskiej wybudowano drobnicowiec MS Gorlice, długości 113,7 m. Ze służby został wycofany w 1985 roku.

13) W pobliżu Gorlic, na rzece Ropie w latach 1970–1994 wybudowano zbiornik zaporowy. Jest to Jezioro Klimkowskie (Klimkówka), mające powierzchnię 3,1 km kwadratowe i ponad 43 milionów sześciennych wody. Podczas kręcenia filmu „Ogniem i mieczem” jezioro „zagrało” rzekę Dniepr.

14) W Gorlicach co roku odbywają się Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival„. Festiwal poświęcony jest muzyce elektronicznej i elektroakustycznej.

Gorlice ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na samej górze: panorama centrum Gorlic, foto: Henryk Bielamowicz / cc-by-sa 4.0

Zobacz też:
> Krosno
> Suchedniów
> Bochnia