Szpilki – znane polskie pismo satyryczne

tygodnik Szpilki pismo satyryczne

Szpilki pismo satyryczne – informacje o znanym polskim piśmie satyrycznym, tygodniku Szpilki, które już się nie ukazuje

Szczepan Sadurski:

Młodsi nie pamiętają już satyrycznego tygodnika Szpilki, które ukazywało się w Polsce w XX wieku przez ponad 50 lat. Było znane i cieszyło się dużym prestiżem. Trudno było dostać się na łamy Szpilek, a ktoś kto tam stale drukował, w satyrycznej branży był KIMŚ.

Zadebiutowałem w Szpilkach w dniu swoich 18. urodzin – 9 czerwca 1983 roku, choć zbieżność obu dat jest absolutnie przypadkowa. A może to był… znak, czym będę się zajmował w moim dorosłym życiu?

Do 1987 roku włącznie w Szpilkach ukazało się niemal 300 moich rysunków, w tym 19 razy na okładkach. Zdaje się, był to najlepszy wynik wśród rysowników współpracujących wówczas z redakcją.

Sadurski tygodnik Szpilki pismo satyryczne okładki
Sadurski – rysunki na okładkach tygodnika Szpilki

Moje rysunki ukazywały się obok prac takich autorów, jak m.in. Zbigniew Lengren, Jerzy Flisak, Eryk Lipiński, Antoni Chodorowski, Edward Lutczyn, Zbigniew Jujka, Juliusz Puchalski, Zbigniew Ziomecki, Marek Polański, Julian Bohdanowicz, Tomasz Jura, Henryk Sawka, Grzegorz Szumowski i Mirosław Hajnos. Wszystkich znałem osobiście (piszę: znałem, bo niektórzy już nie żyją)…

W tym okresie otrzymałem Srebrną Szpilkę’85 i Złotą Szpilkę’86. Były to doroczne, bardzo prestiżowe nagrody redakcji w konkursie na najlepszy rysunek roku.

Złota Szpilka Sadurski Szpilki
Złota Szpilka – ten rysunek Sadurskiego niektórzy wspominają do dziś

Na początku lat 90. tygodnik Szpilki zawiesił działalność. Późniejsze dwie próby reaktywacji tego czasopisma okazały się nieudane. Niektórzy wciąż z wielki sentymentem wspominają dawne Szpilki i mają nadzieję, że historia tego czasopisma nie zakończyła się definitywnie. Warto jednak patrzeć na współczesny świat (także świat prasy satyrycznej) realistycznie. Szpilki, to przeszłość.

Szpilki pismo satyryczne

Szczepan Sadurski

szpilki socjalizm satyra Sadurski
Ten sam rysunek w publikacji „Historia PRL Wielka Kolekcja 1944-89”, tom 24

Zobacz też:
> Sadurski na okładkach dziennika trybuna
> Satyra stanu wojennego – Sadurski w Europejskim Centrum Solidarności