schody ruchome ciekawostki

Kiedy powstały schody ruchome? Ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 18 sekund/y

Schody ruchome ciekawostki

Geneza schodów ruchomych. Kto i kiedy wynalazł schody ruchome? Rekordowe schody, pierwsze schody ruchome w Polsce. Historia wynalazku, który znamy wszyscy

Historia schodów ruchomych

* Najpierw, 9 marca 1859 r. Nathan Ames (1826-1865), amerykański wynalazca i poeta, opatentował obrotowe schody (revolving stairs). Ten wynalazek powstał w teorii i nie doczekał się zbudowania choćby w jednym egzemplarzu.

* Schody ruchome opatentował w 1892 roku Jesse Reno (1861-1947), amerykański wynalazca. Na koncepcję wynalazku wpadł już w wieku 16 lat, gdy był studentem Lehigh University w Pensylwanii. Wynalazek o nazwie Endless Conveyo był tak naprawdę ruchomą taśmą, ustawioną pod kątem 25 stopni.

* Pierwsze schody ruchome wynalazcy Reno wybudowano na nowojorskim Brooklynie, na wyspie Coney Island wzdłuż Old Iron Pier, we wrześniu 1895.

* Niedługo potem Jesse Reno zaproponował, aby jego wynalazek zastosowano w nowojorskim metrze, jednak pomysł odrzucono.

* Wkrótce swoje rozwiązania schodów ruchomych opatentowali inni Amerykanie – Charles D. Seeberger i George A. Wheeler. Wynalazki różniły się kształtem stopni i mechanizmami.

schody ruchome ciekawostki
Konstrukcja od wewnątrz. Schody ruchome ciekawostki

* Po ślubie Reno przeprowadził się do Londynu, gdzie w 1902 otworzył przedsiębiorstwo The Reno Electric Stairways and Conveyors, Ltd.

* Wkrótce jego wynalazek zaczęto instalować w Stanach Zjednoczonych i Europie.

* Jesse Reno wkrótce zaczął pracę nad innym wynalazkiem, schodami spiralnymi. Wraz z Williamem Astonem, właścicielem patentu na elastyczne połączenia stopni, po 4. latach stworzył ów nowy wynalazek. Na własny koszt zainstalował schody spiralne na jednej ze stacji metra w Londynie. Jednak ten wynalazek nie rozpowszechnił się. W 1903 r. Reno sprzedał swoje patenty firmie Otis i wrócił do USA.

schody ruchome ciekawostki Dusseldorf Niemcy
Dusseldorf, Niemcy. Schody ruchome po bokach, w środku schody tradycyjne do ruchu pieszego

Schody ruchome w Polsce

* Pierwsze schody ruchome w Polsce zainstalowano pod koniec lat 30. XX wieku, na Górnym Śląsku.

* Pierwszymi schodami ruchomymi uruchomionymi po II wojnie światowej w Polsce, były te we Wrocławiu, w Spółdzielczym Domie Towarowym (późniejszy SDH Feniks) w 1946 roku. Były to ocalałe schody, zamontowane wcześniej 1929 roku w Domu handlowym barci Barasch.

* Drugimi schodami po II wojnie światowej i pierwszymi w Warszawie, były schody ruchome, zamontowane na Trasie W-Z. Schody łączą trasę W-Z ze Starym Miastem. Otwarto je 22 lipca 1949. Była to konstrukcja produkcji radziecka o przepustowości do 10 tys. osób na godzinę. Schody składały się z trzech części, każda o długości 30 metrów. Możliwa była zmiana kierunku ruchu, a różnica poziomów wynosiła 12 metrów. W 1997 r. schody uległy awarii. W 2005 r. po wyremontowaniu za 8 mln złotych, ponownie oddano je do użytku.

schody ruchome ciekawostki Antwerpia Holandia
Antwerpia, Holandia. Schody ruchome ciekawostki

* Po II wojnie światowej pierwsze schody ruchome w Poznaniu zamontowano w domu towarowym przy ul. Święty Marcin. Zamontowano je w 1930 r. w nowo otwartym domu towarowym Wertheim.

* Najdłuższe schody ruchome w Polsce? Są na stacji metra Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Mają 36 metrów, przejazd trwa 72 sekundy i działają tu od 2015 r.

Schody ruchome i rekordy

* Najstarsze, wciąż działające schody ruchome, znajdują się w Londynie, a domu handlowym Harrods. Zamontowano je 16 listopada 1898 roku czyli ponad 100 lat temu.

* Za najdłuższe schody ruchome na świecie niektórzy uznają schody w Hongkongu, działające od 1993 roku. To tak naprawdę, to ułożone obok siebie jeden z drugim ciąg schodów ruchomych, przedzielonych ulicami. Gdyby połączyć je w całość, miałyby 800 metrów. Górny i dolny schodek dzieli 135 metrów wysokości. Rano schodami można poruszać się w górą, po południu zmieniają kierunek i jedzie się nimi w dół.

schody ruchome Hongkong atrakcje
Schody ruchome w Hongkongu

* Najdłuższe schody ruchome świata zamontowano w prowincji Hubei, w środkowych Chinach. Mają długość 688 metrów, przepustowość 7 tys. osób na godzinę. Zbudowano je z betonu i drewna i prowadzą turystów do platformy widokowej. Bilet na przejazd kosztuje 3 USD.

* Najdłuższe schody ruchome w Europie? Moskwa, stacja metra Park Pobiedy (Zwycięstwa). Długość 126 metrów, 740 stopni. Podróż nimi trwa blisko 3 minuty.

* Najkrótsze schody ruchome świata zamontowano w centrum handlowym w japońskim mieście Kawasaki. Cztery schodki, trasa długości półtora metra.

Malmo Szwecja na schodach ruchomych
Malmö / Malmo, Szwecja. Schody ruchome ciekawostki

Ciekawostki o schodach ruchomych

* Angielską nazwę escalator (schody ruchome) po raz pierwszy użył Karol Seeberger w 1897 roku.

* Podobną konstrukcją do schodów ruchomych, jest ruchomy chodnik. Jest on montowany w miejscach o dużym zagęszczeniu przepływu ruchu pieszego (głównie lotniska i dworce kolejowe). Są też czasami montowane na stokach gór o niedużym stopniu nachylenia, aby transportować narciarzy, zwykle na odległość kilkudziesięciu metrów.

ruchomy chodnik ciekawostki
Ruchomy chodnik na lotnisku pomaga pasażerom w szybszym przemieszczaniu się

* Oryginalnymi schodami ruchomymi może się poszczycić pewien sklep na nowojorskim Manhattanie. Zbudowano je z kolorowego szkła.

* Czasami można spotkać zamontowane ruchome schody półokrągłe, więc osoby nie przemieszczają się do przodu, lecz po skręcie.

* Podobno w całym stanie Wyoming (USA) są tylko dwie pary schodów ruchomych.

* Schody ruchome zamontowane w Barcelonie, są zamontowane obok parku Guell. Pozwalają oszczędzić energii na wchodzenie pod górę, do słynnego miejsca tego miasta, bardzo popularnego wśród turystów.

Schody ruchome ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o windach
> Wiatraki ciekawostki
> Odkurzacz ciekawostki

Muminki ciekawostki Naantali w Finlandii niebieski domek Muminków bajki Poprzedni post Dolina Muminków – park rozrywki w Finlandii
media lokalne ciekawostki prasa lokalna telewizja Następny post Prasa regionalna – tygodniki regionalne i lokalne