10 zaskakujących faktów o Kielcach
Z czego słyną Kielce ciekawostki i najważniejsze fakty o Kielcach. Zabytki Kielc, kieleckie UFO, ulica Sienkiewicza, majonez kielecki… To warto wiedzieć
Kielce ciekawostki – 1
1) Kielce, to 200-tysięczne miasto, od 1999 r. stolica województwa świętokrzyskiego. Leży nad rzeką Silnicą.
2) W 1171 r. wybudowano tu kolegiatę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, a w 1364 r. nadano Kielcom prawa magdeburskie czyli Kielce stały się miastem.
3) Wśród zabytków znajdujących się w Kielcach, należy wymienić barokowy Pałac Biskupów Krakowskich z I połowy XVII wieku. Od 1971 r. mieści się w nim Muzeum Narodowe.
4) Jeden z najcenniejszych zabytków Kielc, to stojąca na Wzgórzu Zamkowym barokowa Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
5) Oryginalną bryłę architektoniczną ma dworzec PKS w Kielcach przy ul. Czarnkowskiej, nieprzypadkowo nazywany “UFO”. Zbudowano go w latach 1975-84. To nowatorski przykład architektury PRL, wpisany na listę zabytków.
Ciekawostki o Kielcach – 2
6) Główny deptak miasta, to znajdująca się w samym centrum, ulica Henryka Sienkiewicza. Została wytyczona w latach 20. XIX wieku, łączy dworzec PKP z placem Moniuszki. Są tu m.in. sklepy, restauracje i placówki bankowe. Także hotel Bristol z 1902 roku i hotel Versal z 1912 roku.
7) W Kielcach znajduje się (prawdopodobnie jedyny na świecie) pomnik z brązu legendarnego trębacza jazzowego, Milesa Daviesa (1926-1991). Od 2001 r. stoi przed Kieleckim Centrum Kultury.
8) Rynek w Kielcach wytyczono w średniowieczu. Stoją tu kamienice z XVIII i XIX wieku, a rynek jest wyłączony z ruchu kołowego.
9) Lokalnym specjałem jest majonez kielecki. Jest produkowany w Kielcach i sprzedawany w całej Polsce.
10) Targi Kielce, to ośrodek wystawienniczy przy ul. Zakładowej 1, mający 90 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Powstały w 1992 roku, jako Centrum Targowe Kielce. Odbywają się tu imprezy targowe, konferencje i wystawy.
Kielce ciekawostki i zdjęcia (2): (c) Sadurski.com