Fascynujące ciekawostki o Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie ciekawostki i niezwykłe fakty o Morzu Bałtyckim, które powinieneś poznać. Bałtyk – wyspy, zatoki, ryby, wieloryby, sinice, tsunami, Nord Stream. Poznaj tajemnice Morza Bałtyckiego
Morze Bałtyckie – fakty
1) Morze Bałtyckie (w skrócie: Bałtyk), to morze śródlądowe, część Oceanu Atlantyckiego. Zajmuje powierzchnię 415.266 km kwadratowych. Jego średnia głębokość, to 52,3 metry, a najgłębsze miejsce ma 459 metrów.
2) Morze Bałtyckie, to jedno z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego. Postało ok. 12 tys. lat temu.
3) Nad Morzem Bałtyckim leży Polska oraz 8 kolejnych państw: Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Dania.
4) Zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi średnio 7 promili.
5) Największe wyspy na Morzu Bałtyckim, to:
– Gotlandia (3140 km kwadr.),
– Sarema (2673 km kwadr.),
– Olandia (1342 km kwadr.),
– Lolland (1242 km kwadr.),
– Hiuma (898 km kwadr.),
– Rugia (926 km kwadr.),
– Bornholm (588 km kwadr.),
– Uznam (445 km kwadr.),
– Wolin (264 km kwadr.).
Morze Bałtyckie ciekawostki
6) Wyspą Morza Bałtyckiego, na której mieszka najwięcej ludzi jest Uznam (należący do Polski i Niemiec). Mieszka tu ponad 76 tys. ludzi.
7) Linia brzegowa Morza Bałtyckiego wynosi ok. 8100 km długości.
8) Nazwa Morze Bałtyckie pochodzi od łacińskiego słowa baltes, czyli: pas. W języku łotewskim baltais znaczy: biały.
9) Trzy największe zatoki Morza Bałtyckiego, to:
- Zatoka Botnicka (117 tys. km kwadr.),
- Zatoka Fińska (30 tys km kwadr.),
- Zatoka Ryska (17 tys. km kwadr.).
10) Do Morza Bałtyckiego wpada ok. 250 rzek. Największe, to: Wisła, Odra, Newa, Kemi, Niemen, Lule, Gota, Angerman i Dźwina.
11) Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata.
Ryby Morza Bałtyckiego
12) W Morzu Bałtyckim występują następujące gatunki ryb: śledź bałtycki, szprot, dorsz, belona, flądra, turbot, sieja, sola, węgorz, łosoś/troć, płoć, szczupak. Także ostrobok, witlinek, kur diabeł, węgorzyca, ostropłetwiec, tasza, dobijak, dennik, tobiasz, babka, wężynka, krąp i ciernik.
Nord Stream po dnie Bałtyku
13) Obecnie po dnie Morza Bałtyckiego budowany jest Gazociąg Północny (oficjalna nazwa: Nord Stream) z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Jego długość ma wynosić ponad 1200 kilometrów. Będzie to wiec najdłuższy gazociąg morski świata. Szereg państw, w tym Polska, sprzeciwia się budowie twierdząc, że Nord Stream to projekt głównie polityczny, gdyż uzależni Europę Zachodnią i celowo ominie Ukrainę, z którą skonfliktowana jest Rosja od czasu aneksji półwyspu Krym.
Tsunami na Morzu Bałtyckim
14) Niedawne badania naukowe wykazały, że w 1497 r. i w II połowie XVIII wieku po Bałtyku przeszło tsunami, zwane kiedyś Niedźwiedziem Morskim. Na Wybrzeżu Trzebiatowskim (okolice Mrzeżyna, Rogowa i Dziwnowa), nawet 1400 metrów od wybrzeża, znaleziono warstwę piasku grubości ok. 10 cm o uziarnieniu charakterystycznym dla pozostałości po tsunami. Piasek znajduje się pół metra pod ziemią i zawiera mikroskamieniałości morskie. Tsunami opisał mnich z Darłowa, opisując je i podając datę: „Ósmego dnia po Narodzinach Maryi, roku 1497“. Mnich opisał straty, jakie tsunami przyniosło miastu Darłowo. Tsunami z 1779 roku opisał kronikarz L. W. Brueggemann.
Wieloryby i rekiny w Bałtyku?
15) W Morzu Bałtyckim coraz częściej pływają wielkie zwierzęta, wcześniej tu nie obserwowane. W Unieściu obserwowano ponad wala butlonosego z rodziny waleni, który miał 7,5 metra długości i ważył ponad 3 tony. W 2007 r. w Zatoce Gdańskiej nagrano 10-metrowego rekina. W 2007 r. rybacy złowili 2-mtrowego rekina, nazywanego żarłaczem śledziowym.
W 2018 r. na brzegu Mierzei Wiślanej znaleziono 5-metrowe cielsko martwego wieloryba, ważące ok. 3 ton. To trzeci taki przypadek w ostatnich 5. latach.
Sinice w Morzu Bałtyckim
16) Co jakiś czas na Morzu Bałtyckim występują sinice i ze względów bezpieczeństwa ogłaszany jest zakaz kąpieli. Sinice, potocznie zwane glonami (bo je przypominają) gromadzą się przy brzegu i mają nieprzyjemny zapach. W przypadku kąpieli podrażniają skórę oraz prowadzą do objawów, typu: nudności, wymioty, biegunka, gorączka, itd.
Tajemnice Morza Bałtyckiego
17) Morze Bałtyckie było świadkiem wielu wydarzeń podczas II wojny światowej. Walczyły ze sobą okręty wojenne (w tym okręty podwodne) państw – stron wojny. Część zatopionych jednostek wciąż znajduje się na dnie Bałtyku.
18) W 2009 r. na dnie Bałtyku w pobliżu Szwecji odnaleziono wrak statku. 10 lat później w wyniku badań stwierdzono, że renesansowy żaglowiec (XV lub XVI wiek) długości ok. 18 metrów. Morze Bałtyckie skrywa jeszcze wiele podobnych niespodzianek z przyszłości.
Morze Bałtyckie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Chcesz jeszcze lepiej poznać Morze Bałtyckie? Wybierz się na rejsy po morzu bałtyckim, takie jak oferuje KompasYachting.pl.
Zobacz też:
> Wyspa Bornholm
> Ustka
> Ciekawostki o latarniach morskich