Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Ciekawostki o Bydgoszczy

Czas czytania:3 minut/y, 33 sekund/y

Miasto Bydgoszcz ciekawostki i informacje o Bydgoszczy

Bydgoszcz ciekawostki

1. Bydgoszcz przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej. Gdyby iść na północ, dojdziemy do Sztokholmu (Szwecja), a gdyby iść na południe – dojdziemy do Kapsztadu (Republika Południowej Afryki).

2.
Według legendy Bydgoszcz założyli dwaj bracia: Byd i Gost.

3.
W bydgoskiej Filharmonii występował m.in. Luciano Pavarotti.

4.
W Bydgoszczy jest 31 parków o łącznej powierzchni 874 hektarów. Większą powierzchnię parków ma tylko jedno miasto w Polsce, Warszawa.

5.
W Bydgoszczy działa znany klub żużlowy Polonia Bydgoszcz. Jej najsłynniejszym zawodnikiem był Tomasz Gollob.

6.
W 1999 r. Bydgoszcz odwiedził papież Jan Paweł II. W mszy świętej odprawionej na lotnisku uczestniczyło pół miliona osób.

7.
Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku w Bydgoszczy wzniesiono ceglany zamek. Został on zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego (1656), a w 1895 r. rozebrany. Obecnie nie istnieje.

8.
W 1968 r. w Bydgoszczy kręcono kilka odcinków serialu “Czterej pancerni i pies”.

9.
Kopie posągu Łuczniczki stoją w kilku miastach Niemiec. Posąg zaprojektował niemiecki artysta, prof. Ferdinand Lepcke.

spichrze Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy
Bydgoszcz ciekawostki. Spichrze nad Brdą

Informacje o Bydgoszczy

Bydgoszcz, to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Liczba mieszkańców: ponad 350 tysięcy. Bydgoszcz leży nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. 15 minut jazdy autobusem od centrum znajduje się Part Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego.

• Pierwsza pisemna wzmianka o Bydgoszczy: 1238 r.
• Prawa miejskie: 1346 r.

Wybrane doroczne wydarzenia kulturalne:
– Bydgoski Festiwal Operowy (kwiecień)
– Bydgoszcz Jazz Festival (październik-listopad)
– Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę (czerwiec)

Tramwaj wodny

Słonecznik I i Słonecznik II, to napędzane energią słoneczną jednostki, które mogą zabrać na pokład po 28 osób. Podczas rejsu można oglądać zrewitalizowaną Wyspę Młyńską, bulwary nad Brdą i zabytkowe urządzenia hydrotechniczne na Kanale Bydgoskim. W weekendy można też popłynąć zabytkowym holownikiem do barek MS Bydgoszcz. Rejsy odbywają się w sezonie letnim – od maja do września, kilka razy w ciągu dnia. Główny przystanek znajduje się na Rybim Rynku.

Zabytkowy transport

Miłośnicy zabytkowych pojazdów, mogą przejechać się stuletnim tramwajem typu Herbrand lub Czerwoną eNką z lat 60-ych XX wieku (kursują z ul. Bałtyckiej do Lasu Gdańskiego (Myślęcinek). Można też przejechać się autobusem Jelcz 043 czyli słynnym w PRL-u “Ogórkiem”, dwoma trasami – do Myślęcinka lub do Exploseum. Główny przystanek “Ogórka” znajduje się na Starym Rynku. Pojazdy kursują w lipcu i sierpniu, od rana do wieczora. Ciekawostka: Jelcze zagrały w wielu polskich filmach.

wieża ciśnień Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy
Wieża Ciśnień. Bydgoszcz ciekawostki

Wieża Ciśnień

Na obecnym Wzgórzu gen. H.Dąbrowskiego w 1900 r. wzniesiono Wieżę Ciśnień, wybudowaną wg projektu Franza Marschala, mającą wysokość 45 metrów. W 2012 r. udostępniono ją zwiedzającym i mieści się tu Muzeum Wodociągów. Z tarasu można obejrzeć panoramę miasta. Muzeum jest dostępne przez cały rok (w piątki jest nieczynne).

Spichrze nad Brdą

To wizytówka i symbol miasta. Do dziś zachowało się tylko kilka historycznych spichrzy. W ścisłym centrum miasta, nad Brdą stoją trzy spichrze, w których jest muzeum. Zostały zbudowane w latach 1793-1800. W (całorocznym) muzeum są dwie wystawy stałe: 1) Od Starego Rynku do placu wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy, 2) Bydgoszcz – okruchy miasta, a także wystawy czasowe.

Kanał Bydgoski

Zbudowany w latach 1773-1774, jest częścią międzynarodowej drogi wodnej E70. Łączy Wisłę i Odrę poprzez dopływy: Brdę, Noteć i Wartę. Powstanie kanału przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. W latach 1908-1915 zbudowano tzw. Nowy Kanał, ze śluzami Czyżkówko i Okole. Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się przy ul. Nowogrodzkiej 3.

Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy
Łuczniczka, fragment posągu

Łuczniczka

Naturalnej wielkości posąg Łuczniczki (naga kobieta napinająca łuk ze strzałą) to niemal symbol Bydgoszczy. Początkowo (od 1900 r. ) posąg stał na pl. Teatralnym, obecnie stoi w parku im. Jana Kochanowskiego, naprzeciwko Teatru Polskiego.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

– Spichrze
– Zbiory Archeologiczne
– Europejskie Centrum Pieniądza
– Galeria Sztuki Nowoczesnej
– Dom Leona Wyczółkowskiego

Inne muzea w Bydgoszczy

– Exploseum
– Muzeum Mydła
– Muzeum Kanału Bydgoskiego
– Muzeum Wojsk Lądowych
– Muzeum Wodociągów
– Muzeum Oświaty
– Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

Kujawsko-pomorskie parki krajobrazowe

– Brodnicki Park Krajobrazowy
– Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
– Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
– Krajeński Park Krajobrazowy
– Nadgoplański Park Tysiąclecia
– Tucholski Park Krajobrazowy
– Wdecki Park Krajobrazowy
– Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

Bydgoszcz ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Toruń
> Włocławek

Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork wnętrze szkielet dinozaura eksponaty Poprzedni post Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork
nasiona marihuany marihuana Następny post Legalność marihuany w Polsce