e-recepty ciekawostki apteki lekarstwa

Czy leki z e-recepty trzeba wykupić osobiście? Odpowiadamy

Czas czytania:2 minut/y, 42 sekund/y

Już od dłuższego czasu w Polsce obowiązuje e-recepta, więc zapewne większość pacjentów miała już okazję realizować ją w aptece. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy pacjent nie może osobiście zgłosić się do apteki w celu wykupienia potrzebnych leków? Czy może poprosić o to bliską osobę? Jak to zrobić i o czym należy wówczas pamiętać? Sprawdzamy!

Czym są i jak działają e-recepty?

Elektroniczne recepty są nowocześniejszym odpowiednikiem recept papierowych, które jeszcze parę lat temu były wystawiane powszechnie przez lekarzy w Polsce. Są to dokumenty cyfrowe, które uprawniają do wykupienia leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza. Zawierają te same informacje, co recepty papierowe, jednak sposób ich realizacji jest znacznie łatwiejszy – w tym również, jeśli w imieniu pacjenta realizuje e-receptę ktoś inny. E-recepty nie zgubimy, nie zniszczy się i nie trzeba jej przekazywać innym w celu realizacji – dostęp pacjent ma do niej w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca.

Pacjent może również uzyskać e-receptę w ramach konsultacji zdalnych z lekarzem przez Internet. Biorąc pod uwagę, jak działa e-recepta, nie ma bowiem zawsze konieczności osobistego stawiennictwa u lekarza po potrzebne leki. Obecnie na różnych portalach możliwe jest uzyskanie e-recepty online po konsultacjach zdalnych – taką opcję daje np. podmiot medyczny na NaszaRecepta.pl. Jest to rozwiązanie sprawdzające się, szczególnie gdy pacjent potrzebuje szybko leków i nie może sobie pozwolić na oczekiwanie na wizytę stacjonarną u lekarza.

Jak wykupić leki z e-recepty?

Realizacja e-recept w aptece nie jest trudna, więc bez problemu poradzą sobie z nią zarówno osoby młodsze, jak i seniorzy. Pacjent może skorzystać z jednej z dwóch możliwości wykupienia leków zapisanych na e-recepcie. Sposób nie jest narzucany z góry, więc można dostosować go do własnych preferencji.

  • > Pierwsza opcja nie wymaga dostępu do Internetu. Pacjent otrzymuje SMS z kodem czterocyfrowym e-recepty i podaje ten kod farmaceucie, a dodatkowo podaje swój numer PESEL.
  • > Druga opcja umożliwia wykupienie leków bez podawania numeru PESEL, jednak wymaga dostępu do Internetu. Skorzystać można z kodu kreskowego e-recepty, a ten dostępny jest na jej wydruku informacyjnym. Znaleźć można go w załączniku otrzymanej wiadomości e-mail lub na swoim koncie IKP.

Czy e-receptę trzeba realizować osobiście?

Nie ma obowiązku, by pacjent musiał osobiście realizować e-receptę. W praktyce oznacza to, że w przypadku braku możliwości udania się do apteki, pacjent może poprosić bliską osobę o wykupienie leków w jego imieniu. W przypadku e-recept wykupywanie leków w czyimś imieniu jest łatwiejsze niż przy receptach papierowych. Recepty papierowe wymagały przekazania druku papierowego innej osobie, co w wielu przypadkach marnowało wiele czasu. W przypadku e-recept jest łatwiej – pacjent, będąc u lekarza, otrzymuje e-receptę i zanim dotrze do domu, może mieć już wykupione leki przez bliską osobę.

By realizować e-recepty w czyimś imieniu, można mieć upoważnienie nadane w IKP. W tej sytuacji bliskie osoby mają bezpośredni dostęp do kont przypisanych do członków rodziny, a także recept im wystawianych. Mogą realizować recepty bez konieczności przesyłania kodów SMS, czy też wydruków informacyjnych e-mailem. Jeśli natomiast jednorazowo pacjent potrzebuje poprosić kogoś o wykupienie leków w jego imieniu, może po prostu przekazać mu otrzymany kod SMS i swój PESEL (w aptece zawsze należy podawać PESEL osoby, której przepisano leki). Inną opcją jest udostępnienie mu kodu kreskowego e-recepty (wówczas nie trzeba podawać numeru PESEL).

porady sprzątanie ciekawostki o sprzątaniu prace domowe Poprzedni post 15 niesamowitych faktów o sprzątaniu, o których nie miałaś pojęcia
kościół św. Andrzeja Brok ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Miasto Brok – ciekawostki, które warto znać